רז שכניק

"עפרה חזה לא מתה מבושה"

20 שנה לפטירתה של הזמרת בעלת קול הפעמונים • אחיה, יאיר חזה, התארח באולפן של רז שכניק והעלה זיכרונות מרגשים


ב־23 בפברואר מציינת מדינת ישראל 20 שנה למותה של עפרה חזה, אגדת המוזיקה שהצליחה, בחייה הקצרים, להשאיר חותם על הפסקול הישראלי, ואף לחוות הצלחות בינלאומיות. לרגל המאורע המרגש התארח באולפן של רז שכניק אחיה יאיר, והצליח לשפוך אור על השמועות, ולהעניק זווית חדשה לדמות שכולם אוהבים לאהוב. בו זמנית לא שכחו השניים להתייחס לאלבומה השני 'בוא נדבר' שיצא בשנת 1981.

אומנים רבים מתקשים לעבור את מבחן האלבום השני, וגונזים את חלומם על הצלחה מוזיקלית. עפרה חזה עברה את המבחן בהצלחה יתרה, ושברה כל תקרת זכוכית אפשרית. לדבריו של אחיה ההצלחה לעולם לא 'עלתה לה לראש', "היא הייתה שרה לכולם. אי אפשר היה להתעלם מקול הפעמונים שלה".

בין השירים הבולטים באלבום אפשר למצוא את 'תפילה', שיר שהפך עד היום להמנון ידוע. "עפרה אהבה ילדים, הם היו מגיעים בימי שישי לבית של ההורים שלנו בשכונת התקווה ומחכים לה. מדי פעם הייתי יוצא החוצה ובוחר כמה מהילדים שחיכו ומכניס אותם לבית של ההורים שלי, בכדי לפגוש אותה. בדרך כלל הייתי בוחר את הילדים הקטנים שהכי בכו. עד היום בהרבה בתי ספר ילדים שרים ומנגנים את 'תפילה'".

"ההצלחה לא שינתה אותה, היא צמחה מהשטח ותמיד הייתה מדברת בגובה העיניים", סיפר בהתרגשות, "הלבישו עליה כל מיני סטיגמות; אמרו שהיא הייתה קנאית לפרטיותה, אבל זה בכלל לא מדויק. היא הייתה מכניסה אנשים הביתה, לא הייתה לה בעיה, אהבה להתלבש וידעה לחיות".

כשנשאל איזה אחות הייתה הזמרת סיפר שהם היו מאוד קרובים, אבל הזכיר שבגיל 13 עברה אחותו להתגורר בביתו של אמרגנה בצלאל אלוני, "הניתוק שלה מהמשפחה היה לא טבעי, ובצלאל לא חיבב אותי במיוחד. ברגע שהיא ניתקה איתו קשר היחסים שלנו הפכו ליותר אדוקים. רק לקראת הנישואים שלה הרגשנו שחזרנו להיות אחים נורמלים, והיינו מוזמנים אליה יותר הביתה". למרות כל  זאת, סיפר שהם תמיד ידעו מה קורה איתה, גם כשהייתה מופיעה בחו"ל ונעדרה לתקופות ממושכות.

בהמשך עברו השניים על השירים הגדולים באלבום כמו: 'בוא נדבר', ו'סימנים של אוהבים' המצליח, ולא שכחו לגעת בפרסים הגדולים שקיבלה, ובהשתתפותה בסרטים. "לקחתי מעזבונה כמה פרסים", סיפר אחיה והתייחס להצלחתה המטאורית מתחילת שנות ה־80 ועד לימיה האחרונים. 

אי אפשר היה להתעלם מהתקופה הקשה שעברו בני המשפחה ברגעים האחרונה לחייה, "ידעתי שהיא חולה בשפעת, כמו שאמרו", סיפר אחיה הדואג, והסביר מתי הבין שככל הנראה יש פה עניין מורכב יותר. "היא הייתה מאושפזת במחלקה רגילה, שאלתי את הרופא אם הוא מבין שהיא חולה, והוא אמר שלא. עפרה לא ידעה שהיא חולה באיידס, ולא מתה מבושה. בעלה לא נתן לאף אחד לדעת - הוא והרופאה הפרטית שלה כל הזמן הכחישו. ביום מותה רציתי שנבצע נתיחה שלאחר המוות, אמרתי את זה לאחיות שלי והן התנפלו עליי, עד היום אני מצטער שזה לא נעשה. אני עדיין זוכר את הרגעים האחרונים שלי איתה, היא השמיעה לי תקליט חדש שלה שעוד לא ראה אור, ורצתה שאחווה דעתי עליו". חייה של עפרה חזה הם ללא צל של ספק סוערים, מרגשים, ומלאי תהפוכות. מזל שהשאירה אחריה שירים. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

20/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זוכרים את עפרה חזה
זוכרים את עפרה חזה  |  צילום ארכיון: יעקב סער/לע"מ
Paris