רז שכניק

ערן צור: "היום אני בוגר יותר, וכך גם הקהל שלי"

בחוץ יש מזג אוויר של ערב ב' כסלו, ובאולפן פגש שכניק את צור לשיחה על 'עיוור בלב ים', אלבום הבכורה שלו משנת 1995


ערן צור מחזיק בקריירה מוזיקלית מפוארת קרוב ל־30 שנה. הוא היה כאן בתקופת 'רוקסן', שר במרתפים אפלים, והעניק לנו את הצלילים המכשפים שלו בכל הזדמנות. בשיחה עם רז שכניק התייחס לאלבום השני של להקתו 'כרמלה גרוס וגנר', שהפך לאלבום הסולו הראשון שלו. אם הרגשתם שאתם מתבלבלים כנראה שהגיע הזמן שלכם להאזין לשיחה הכנה והמרגשת בין השניים, שהתייחסה לעשור הכי חשוב בתולדות הרוק הישראלי.

השנה הייתה 1995, וצור שיתף פעולה עם ארקדי דוכין, שהפך להיות המפיק המוזיקלי של האלבום: "הוא היה מאוד דומיננטי", סיפר צור, "ותרם לי המון. התחלתי לעבוד איתו על האלבום ואחרי כ־3 חודשים בערך הוא אמר שהוא לא יכול לעבוד עכשיו, וצריך הפסקה. הוא הרגיש פחות טוב עם עצמו, והיה עסוק בכל מיני דברים אחרים. חיפשתי בנרות מפיק מוזיקלי אחר, נסעתי, חזרתי, עשיתי עוד סקיצות, ביקרתי אצל 4 אנשים שונים בתחום, אבל לא הגעתי איתם לאן שהצלחתי להגיע איתו. חיכיתי עוד חודש חודשיים, ואמרתי לעצמי שכדאי להרים לו טלפון. מה יש לי להפסיד? כשהתקשרתי הוא אמר לי 'בטח, בוא נמשיך', ומשם התחילה הדרך של האלבום הזה להתממש". 

אחד הלהיטים הכי גדולים שיצאו מהאלבום באותה השנה היה 'קיץ', "מדובר בשיר אהבה של בחור צעיר שרואה את התמונה המשפחתית שהוא מתעתד אליה. נזכרתי איך אמא שלי הניקה את אחי הקטן, והתמונה הזו נחרטה לי כתמונה משפחתית. זה שיר שאני עד היום שר בהופעות. יש לו 2 ביצועים בלדה וביצוע רוקיסטי יותר". סיפר צור ובהמשך אף התייחס להתפרקות הלהקה 'כרמלה גרוס וגנר' באותה התקופה, "השם של הלהקה מופיע על האלבום רק בגלל חברת התקליטים. היו הרבה ריבים וחילוקי דעות מקצועיים בלהקה", הודה צור. בין ריב לריב התייחסו השניים לשיר 'קרב תרנגולים' שמופיע גם הוא באלבום. צור סיפר על נסיעה שעשה לארה"ב נוכח הפרידה מהלהקה, הוא התארח אצל סבתא שלו וחוץ ממנה לא הכיר אף אחד. חברים של אחיו התבקשו לקחת אותו לבלות באחד מסופי השבוע שלו בעיר, והוא פגש בחורה ברזילאית שהייתה חלק בלתי נפרד מהאזור, "המפגש איתה גרם לכך שהשיר הזה יהיה שיר טוב".

בהמשך התייחס הזמר למפגש מול הקהל שלו במהלך השנים, ואמר: "אף פעם לא ציפיתי להמונים, ידעתי שמה שאני עושה מאתגר ולא מתאים לכל אחד. מה שכן, היו הרבה אנשים שהלכו איתי במהלך השנים, ולא הרגשתי שאני מופיע לריק". בו זמנית סיפר על ימים בהם הרגיש מאוד חשוף, "היו יודעים עליי דברים מביכים", סיפר, "אבל היום אני בוגר יותר, וגם הקהל שלי". 

שיר נוסף מהאלבום שהפך לסינגל מצליח נקרא 'בערב ב' כסלו'. צור סיפר את הסיפור שמאחורי כתיבת השיר, והפליג יחד לזיכרונות ילדותו, "אבי היה עולה חדש שלמד ספרות עברית ושירת ימי הביניים", אמר והסיביר מדוע בחר לעשות פרפרזה לשירו של רבי שלמה אבן גבירול, "ראיתי שמתחת למשפט 'יום ששוני הוא יום אסוני' כתב אבי שאסון שווה למוות, ואילו ששון שווה לרצון". צור התייחס להבדלים שבין התקופות, ולמשמעות העמוקה שמאחורי המילים. 

בסיום השיחה הקולחת נשאל המוזיקאי איך הוא מתמודד עם האובדן האישי שפקד את משפחתו בקיץ האחרון, זאת לאחר שרעייתו אביטל שמה קץ לחייה. אביטל, התמודדה עם דיכאון קשה מנשוא, ולאורך זמן הלכה ודעכה. צור וילדיו התמודדו עם תקופה איומה, "אני מגיע לרדיו, מופיע, כותב, וזה מה שעוזר לי להתמודד ולא להיות עסוק כל הזמן במחשבות. זה לא פשוט, אבל אני מנסה לעמוד על הרגליים".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

05/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'עיוור בלב ים' של ערן צור
'עיוור בלב ים' של ערן צור  |  עטיפת האלבום מ־1995
Paris