רז שכניק

כמה אהבה - גם אחרי 12 שנה

קובי פרץ הגיע לאולפן של רז שכניק כדי להיזכר בסיפורים שמאחורי אלבום המופת שלו מ־2008


אלבומו ה־9 של קובי פרץ 'כמה אהבה', נחשב לאחד האלבומים המצליחים ביותר בז'אנר הים תיכוני. בשיחה עם רז שכניק סיפר הזמר על תהליך היצירה של האלבום, אהבת הקהל, וגם: כיצד הוא שב למסלול חייו לאחר התקופה הקשה שעבר בשנים האחרונות? 

בפתח התוכנית השמיע שכניק את 'כמה אהבה', שיר הנושא של האלבום, והגדיר אותו כ"בלדה מרגשת שהפכה לקונצנזוס". פרץ סיפר שבאותה תקופה התגורר בחולון, והגיעו אליו לסלון הזמר והיוצר שמעון בוסקילה ואלון צדוק, עם כמה שירים מוכנים. "היה להם טייפ מנהלים, והם השמיעו לי הכל. השירים היו מעניינים, אבל לא היו מה שחיפשתי. שמעון הציא גיטרה, הוצאתי להם קצת אלכוהול ומזאטים, ותוך עשר דקות כל אחד זרק מילה והשיר יצא. עשינו אותו יחד, והקלטנו הכל על טייפ המנהלים שלהם. זה היה הכיוון שחיפשתי".

בהמשך הודה פרץ: "אני לא אוהב להיות כמו כולם, תמיד העדפתי להיות רועה צאן, ולא חלק מהעדר - גם מבחינה מוזיקלית. אני אוהב לבחור לעצמי את החומרים, מקבל המון שירים, ובוחר אותם בהתאם לאיך שאני שר, ולאיך שנשראה לי שהקהל יקבל אותם. גם אם אני שותף לכתיבת השירים והלחנתם אני לא לוקח קרדיט על זה, ובאופן כללי יותר מסתדר עם הלחנה מאשר כתיבת שירים". 

רבים טוענים כי כוכבי הזמר המזרחי מייצרים שירים במיוחד לחתונות. סביב הסוגייה הזו ניסה שכניק לבדוק האם לפני שיצא שיר כמו 'בואי ונרקוד הלילה', שכיכב באלבום, ניסה לעשות לו פרץ אי אלו התאמות לחתונות ואירועים. הזמר הודה שכשהשיר יצא הוא בכלל לא כיוון אותו לרדיו כי אם לאולמות האירועים, "היום אני מבצע את השיר הזה בעיבוד מחודש עם השיר 'את כמו אש'". בהמשך הודה: "אם הייתי סומך על גלגל"צ שישמיעו את השירים שלי, הייתי הופך להומלס כבר מזמן". 

בהמשך התייחס שכניק לעניין ההופעות הגדולות בקיסריה, ואמר: "בזמנו הסתחררתי מזה, הייתי צעיר ולא נשארתי עם הרגליים על הקרקע, כמעט הלכתי לאיבוד. השתוללתי יותר מדי, לא הייתי מחושב, הייתי עסוק בפוזה ובשופוני. זוכר איך בחדר האומנים הייתי שומע את הקהל וממש רעדתי, הרגליים סירבו לעלות על הבמה, אני לא יכול להסביר במילים מה שעבר לי בגוף. לעולם לא אשכח את הרגע הזה". 

אין כל ספק, האלבום עשיר בכמה להיטים, וביניהם השיר 'אני לא בן של מלך', עליו סיפר פרץ כי כשדודו אהרון הביא לו את השיר הזה הוא אמר לו שזה לא שיר, זה להיט. "יש בשיר גם קטע רגאיי קצר, עליו חשב המעבד המוזיקלי שי ראובני. בכלל, אפשר להגיד שיש המון סגנונות מוזיקליים באלבום, ביניהם גם רגאיי, וסגנון לטיני". 

אם חשבתם שפה זה נגמר טעות בידכם: פרץ סיפר על הקשר המיוחד לשדרן הרדיו יוסי סיאס, הערכה הרבה שהוא רוכש לבנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל, השהייה בכלא שהשאירה עליו חותם, ולא שכח להודות מקרב לב לקהל שלו: "אני מרגיש אהוד מאי פעם". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

05/03/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'כמה אהבה'. קובי פרץ
'כמה אהבה'. קובי פרץ  |  עטיפת האלבום מ־2008
Paris