רז שכניק

בארץ אהבתה, המוזיקה פורחת

רוחמה רז, הזמרת עם הקול הנדיר, עברה בתוכנית מיוחדת בין להיטיה הגדולים • האזינו לשעה של צלילים וזכרונות


רוחמה רז שחתומה על אין ספור להיטים במוזיקה הישראלית, התארחה באולפן של רז שכניק, ושוחחה איתו על הדרך שעברה, מאז שנת 1974, כששירתה בלהקה הצבאית בזמן מלחמת יום הכיפורים, ועד היום. 

בפתח השיחה, סיפרה רז על הגיוס לצה"ל: "כשאני התגייסתי לצבא, התקבלתי ללהקה צבאית. ואז התחילה מלחמת יום כיפור". רז ציינה כי אותן הופעות במלחמה "גרמו להרבה דמעות ובכי", עם זאת אמרה כי אנשי הלהקה הרגישו שזה דווקא עושה טוב לחיילים. 

רז גם התייחסה לאחד משיריה הבולטים, 'בארץ אהבתי', וסיפרה איך הוא נולד. "זה שיר שמוני אמריליו ניסה להלחין אותו הרבה שנים, ולא כל כך הצליח", אמרה, והוסיפה: "וכשהגענו אליו לבחינות, הוא שמע את הקולות שלנו, וסיפר שהן נתנו לו השראה והוא הלחין את השיר ברבע שעה".

לגבי הפרסום שבא עם ההצלחה, סיפרה: "השירים של הלהקות הצבאיות זה היה הסגנון המוזיקלי ששלט באותה תקופה. אני זוכרת גם ש'בארץ אהבתי' הושמע הרבה ברדיו, וזו פעם ראשונה ששמעתי את הקולות שלי, וזה היה כל כך מרגש".

רז גדלה בירושלים, ובמהלך הקריירה שרה גם את הלהיט 'לכל אחד ירושלים': "אני שמחה שיש לי שיר על ירושלים. התרגשתי מאוד. שמעתי את השיר הזה עם דמעות בעיניים".

אחד מהלהיטים הבולטים בקריירה הארוכה של רז, הוא השיר 'חלומות'. בשיחה עם רז שכניק, סיפרה רז כי לאחרונה היא הקליטה גרסה חדשה לשיר עם הדיג'יי צפריר יפרח. "עד כה יפרח מאוד מצליח, ואני מקווה שגם עם 'חלומות' הוא יצליח. אולי נרוויח קצת כסף", אמרה.  

ב־1977 זכתה רוחמה רז בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר 'רקפת'. "זה היה מאוד מרגש", סיפרה, והוסיפה: "לא חשבתי שאני אזכה, אבל הרבה אנשים הימרו על השיר הזה כבר בחזרות". רז גם סיפרה כי אחרי הזכייה "היו המון תגובות וטלפונים, זה היה המופע היחיד ביום העצמאות".

באלבום שהוציאה באותה שנה, בשם 'רקפת', נכלל גם השיר המיוחד 'שלג על עירי' שכתבה נעמי שמר. "זה שיר געגועים לציון, שכל הפירות שמוזכרים בשיר מסמלים את הקשר לארץ ישראל", סיפרה רז. 

במהלך השיחה, התייחסה הזמרת גם למשבר קורונה, וסיפרה על ההתמודדות שלה איתו: "זה לא פשוט. בהתחלה היו לנו פה ושם התנדבויות לדיור מוגן, ואחר כך עשיתי כמה הופעות בזום. הייתה לי גם עוד הופעה אחת לא מזמן עם הבת של נעמי שמר, ללי שמר - היא מספרת על אימא נעמי ואני שרה את השירים. אני מאוד אוהבת את המופע הזה, הוא מאוד מצליח". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

21/01/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רוחמה רז, 1995
רוחמה רז, 1995  |  צילום ארכיון: יעקב סער/לע"מ
Paris