רז שכניק

(עוד) תחנות בזמן

בשנת 2020 רז שכניק אירח את המלכה ריטה על אלבום האוסף העל־זמני שלה • יחד, שבו 25 שנים אחורה לרגעים המרגשים והפריצה הגדולה • חלק ב'


אלבומה של ריטה 'תחנות בזמן' הוגדר כאלבום אוסף, אבל ריטה עצמה מכנה אותו רצף של "שירים שהתפזרו". כך או אך, האלבום שיצא ב־1995 הוא המצליח ביותר שלה מבחינה מסחרית: הוא מכר פלטינה כפולה עם יותר מ־160 אלף עותקים (חוקיים, והיו עוד הרבה). בשבוע שעבר שודר החלק הראשון של התוכנית, ואילו השבוע המשיכו השניים לסקור את שירי האלבום, ולהתייחס לסיפורים הגדולים שעומדים מאחוריו.

בפתח השעה שוחחו השניים על הביצוע של ריטה לשיר הילדים 'תני לי להחליט' שהשתתף בפסיטגל 1994, ואף נכנס לאלבום האוסף שלה. בהמשך סיפרה ריטה על הביצוע שלה לשיר 'כובע קסמים', "פניתי ליונתן גפן וביקשתי שיכתוב לי שיר, הוא אמר שהוא מאוד עסוק, אבל הפנה אותי לשיר 'כובע קסמים' של לאה גולדברג. רמי הקליט אותו, והשאר היסטוריה". אין כל ספק, מדובר בשיר שהפך להיות קלאסיקה מוזיקלית של ממש, והצליח לקפוץ בעדינות מפסטיגלים ותוכניות ילדים לפלייליסטים השונים בתחנות הרדיו, ואפילו לזכות בביצועים נוספים. "יום אחד הבת שלי נועם חזרה מהגן, ורצתה להשמיע לי אותו. היא לא האמינה שסיפרתי לה שאבא שלה הלחין את השיר, ואני ביצעתי אותו. משי לעומתה הייתה כזו שיודעת הכל, היא הייתה שרה לי שירים, ומחקה אותי בצורה מטורפת. היא יודעת את כל הניואנסים הכי קטנים, וזה מדהים אותי". 

ביום העצמאות 1987 הופיעה ריטה בבסיס חיל האוויר כשהיא מבצעת את 'היו לילות', קלאסיקה ישראלית יוצאת דופן, הביצוע זכה לתגובות סותרות, "כשביקשו שאבחר שיר קלאסי בחרתי את השיר הזה, הערצתי את אסתר עופרים", הודתה, "בתמימות גדולה מאוד ביצעת את השיר בסגנון שלי. התיישבתי על הרצפה עם בגד מיוחד, ותכשיטים מיוחדים, כמו שאני ראיתי בדימיון שלי. זה היה די בהתחלה שלי, והביצוע הזה עשה כל כך הרבה רעש, קיבלתי תגובות לכאן ולכאן; תגובת מצוינות, וגם הרבה פחות. זה הרגיז כל כך הרבה אנשים כי לקחתי נכס צאן ברזל, ביצעתי אותו על הרצפה, ואולי, בלי שהתכוונתי, ביצעתי אותו בצורה די מזרחית". 

שיר נוסף לו בחרו השניים להתייחס הוא 'שירת הסירנה' (אל תפחד) והיה חלק מפסקול הסרט שנושא את אותו השם. את מילות השיר כתבו איתן גלס ומירי פיגנבוים, ועל הלחן הנפלא היה אמון רמי קליינשטיין. אחד מהכוכבים הראשיים בסרט הוא לא אחר מיאיר לפיד, שגם כתב לה כמה וכמה שירים יפים, ובינהם הלהיט הידוע 'אהובת הספן'. "בשנת 1994 גל אוחובסקי ואיתן פוקס פנו אליי, וביקשו להקליט את שיר הנושא של הסרט. אני עדיין מבצעת את השיר הזה מידי פעם בהופעות, ודואגת לגוון את השירים בשביל הקהל". בהמשך הודתה ריטה שהיא נוטה לגנוז הרבה שירים, "אני זמרת 'מגניזה', פעם הקלטתי אפילו גרסה עברית לשיר של אריתה פרנקלין, ומעולם לא פרסמתי אותו".

 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

22/01/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תחנות בזמן. ריטה
תחנות בזמן. ריטה  |  עטיפת האלבום מ־1995
Paris