רז שכניק

עדיין, אהבה גדולה

לפני כשנתיים ריטה ורז שכניק צללו חזרה אל אלבום המופת 'אהבה גדולה' שיצא לפני יותר מחצי יובל • לרגל יום הולדתה ה־60 חזרנו למפגש רווי הזכרונות


אלבומה של ריטה 'אהבה גדולה' יצא בשנת 1994 והיה אחד מהמצליחים בהיסטוריה. ריטה הייתה כבר כוכבת ענקית עם רפרטואר מוזיקלי עשיר, ובאלבום הזה הצליחה בפעם הלא ראשונה בקריירה המוזיקלית העשירה שלה להמציא את עצמה מחדש.

לצד שיר הנושא כיכב באלבום הזה 'ערב כחול עמוק', שאת לחנו קיבלה בהתרגשות משלמה יידוב. מאיר אריאל המנוח כתב את המילים, ובהם 'למות עליך'. "הבנתי שמאיר המציא את הדבר הזה של להגיד 'כפרה עליך' בשפת משוררים", אמרה, ונזכרה בכך שלא עשתה לו חיים קלים בתהליך היצירה. "והוא, מלבד היותו אגדה של משורר, שיתף איתי פעולה עד שנמאסתי עליו", גילתה, והוסיפה כי את הנוסח האחרון של השיר שלח אליה בפקס. Take it or leave it. והיא, כמובן, לקחה.

עוד באלבום: 'ציפור זרה', שאותו מבצעת ריטה לפי המילים של רחל שפירא והלחן של ערן צור. "זה הקליפ היקר ביותר שצולם בישראל באותה תקופה", סיפרה, "נפלתי לרצפה כשראיתי אותו בפעם הראשונה". עלותו נאמדה בכ־100 אלף דולרים, סכום עתק במונחי תרבות הקליפים המקומית של 1994. גם ב־MTV שמו לב למאורע המצולם והעניקו לריטה פרס בינלאומי על הקליפ.

אגב, כל הסיפור הזה הוא רק תירוץ להזמין אתכם להאזין לחיקוי של ערן צור מקולה של ריטה.

געגועים לרבין

זיכרון התקופה של 1994 הביא איתו לשידור גם את קולו של יצחק רבין, מי שהוביל את תהליך השלום לשיאו, שנה לפני שנרצח. "הוא היה בהרבה אירועים שהופעתי בהם", סיפרה בקול מלא געגועים, "אנחנו תמיד זקוקים למנהיגים הגדולים האלה שיהיה להם את האומץ לעשות את הצעדים האלה ולהנהיג אותנו".

עוד בתוכנית: כיצד הייתה העבודה לצד שלמה ארצי? מה הביא אותה לבצע גרסת כיסוי משלה ל'ילדים זה שמחה'? ואיך הייתה העבודה עם רמי קלינשטיין על 'אהבה גדולה'?

האזינו לפרק הראשון מתוך 3 תוכניות בהשתתפות ריטה.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

02/01/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אהבה גדולה. ריטה
אהבה גדולה. ריטה  |  עטיפות האלבום מ־1994
Paris