רז שכניק

והיא רק רצתה לשיר

בשנת 1995 הוציאה ריטה את אלבומה המצליח בכל הזמנים - 'תחנות בזמן' • לפני שנתיים התארחה הזמרת אצל שכניק ושיתפה בסיפורים הגדולים • חלק א'


אלבומה של ריטה 'תחנות בזמן' הוגדר אמנם אלבום אוסף, אבל ריטה עצמה מכנה אותו רצף של "שירים שהתפזרו". כך או אך, האלבום שיצא ב־1995 הוא המצליח ביותר שלה מבחינה מסחרית: הוא מכר פלטינה כפולה עם יותר מ־160 אלף עותקים (חוקיים, והיו עוד הרבה).

החלק הראשון של התוכנית 'אלבומי המופת', שעסקה באלבום, נפתח ב'רגע פרטי', אחד השירים המצמררים ביותר שלה, שכתב אהוד מנור המנוח. "סיפרתי לו איך שרתי כל חיי, מגיל 4, גם לתוך מברשת במספרה שהייתה לאמא שלי, או למלפפון מהמקרר - ואז הוא הלך הביתה וכתב את 'ואני רק רציתי לשיר'", סיפרה.

עוד שיר מרגש עד דמעות הוא 'עד שתעזוב' שאותו כתבה ריטה בעצמה, כזיכרון לפרידה זמנית שהייתה בקשר בינה לרמי קלינשטיין. לימים, הוא עצמו הלחין את השיר. "הטקסט הזה היה אצלי כמה שנים עד שהולחן, והוא לא נכנס ל'אהבה גדולה' מפני שהעיבוד המקורי שלו היה קצבי. לא רציתי שהשיר יֵצא כך. אמרתי: 'כשיגיע הזמן הוא יֵצא'".

התגובות על השיר היו יוצאות דופן. בין השאר, לימים, קיבלה ריטה בקשה יוצאת דופן מאם לשיר את השיר הזה בלוויית בנה, ממש בעת שטומנים אותו. "אני לא יודעת איך הצלחתי לשיר את השיר הזה כשזה קרה", סיפרה בהתרגשות, "כל כך רעדתי ולא הצלחתי לעמוד על הרגליים - והאם החזיקה אותי חזק וביקשה שאשיר. זה היה רגע מאוד לא פשוט".

עוד באותו אלבום: 'שרה ברחובות', שאיתו הופיעה באירוויזיון 1990 ביוגוסלביה. השיר לא זכה להצלחה בתחרות הזמר האירופית והפך למעין טראומה אישית. ריטה הסבירה כי בחרה בשיר, שכתבה צרויה להב, מבין אפשרויות רבות שעמדו ברשותה. "נורא רציתי ללכת על שיר איכותי שאעמוד מאחוריו כל חיי, והאמת שזה נכון - אין הופעה מאז שלא שרתי את השיר הזה", הודתה, "אני חושבת שזה השיר שאני הכי מתרגשת ממנו ואוהבת אותו".

השיר נכנס לאלבום בגרסת הופעה חיה, ולצידו, גם מעל הבמה, הביצוע הבלתי נשכח בהשתתפות הקהל ל'חיה מיום ליום' (למילים של חנוך לוין). "אני חושב שרוב הקהל שלך אוהב אותו ככה", אמר רז לריטה, והיא הסכימה בפה מלא. לואי להב ומשה לוי, שליוו את ריטה בסיבוב ההופעות הראשון בחייה, סייעו לה להמיר את השיר מגרסת האלבום הקצבית לבלדה מרגשת בהשתתפות הקהל. זה היה שיר השנה דאז, והחשש לבצע בו שינוי כה דרמטי היה גדול - אבל הקהל הצביע ברגליים, או ליתר דיוק נעמד על הרגליים וצרח מהתרגשות בכל פעם שרק התחילו לנגן אותו.

זהו, כאמור, החלק הראשון מתוך שניים שבהם שבו שכניק וריטה לאלבום הזה. בתוכנית המלאה תוכלו למצוא עוד אין-ספור רגעים מוזיקליים וזיכרונות. בין השאר על 'מחול מטורף', על 'אגדת השמש והירח' שלה יחד עם אתניקס, על הדואט המרגש עם רמי קלינשטיין 'שבועה' - וגם על שיר הנושא של האלבום.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

16/01/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תחנות בזמן. ריטה
תחנות בזמן. ריטה  |  עטיפת האלבום מ־1995
Paris