רז שכניק

לכבוד ט"ו בשבט: חצי יובל של תפוחים ותמרים

את אלבום המופת מ־1995 אין אחד שלא מכיר • רמי קלינשטיין התארח באולפן לשיחה על אהבה ומוזיקה - לא בהכרח לפי הסדר הזה


השנה הייתה 1978 ורמי קלינשטיין, אז תלמיד תיכון צעיר, הקים יחד עם ירמי קפלן את הלהקה 'ליקוי חמה'. להקה שמככבת במערכה הראשונה סופה שתהיה מרכיב משמעותי בהתפתחות העלילה. קלינשטיין הפך למוזיקאי מצליח, חבק אלבומי מופת רבים, וכתב לאחרים, כאילו כל הרגעים הגדולים בחייו התנקזו לאותו אלבום שיצא בשנת 1995 והצליח להרעיד מדינה שלמה: "אני זוכר שנסעתי ביפו ושמעתי את השיר 'תפוחים ותמרים' בכל מקום", סיפר קלינשטיין לרז שכניק באולפן. 25 שנה עברו מאז אותה יצירת מופת ישראלית, ועכשיו כל מה שנותר לנו הוא להקשיב ולהתמוגג מרגעי הקסם שנאספו באולפן. 

בפתח התוכנית האזינו השניים ללהיט מתוך האלבום 'תפוחים ותמרים', "אי אפשר היה לפתוח רדיו בלי לשמוע את השיר הזה", הודה קלינשטיין, "היו לי אז שירים שהצליחו מאוד ברדיו, אבל יש הבדל בין שיר שנכנס לרדיו לבין שיר שנכנס ללב. השיר הזה הוא פנינה". קלינשטיין העניק לנו הצצה לעבודה הרבה על האלבום, ובו זמנית הודה: "לקח לי 10 דקות להלחין את השיר", הוידוי גרם לשכניק לתהות על אופן ההלחנה, ואילו קלינשטיין סיפר: "כשאני רואה טקסט כזה המנגינה מתחילה להתנגן לבד מתוך המילים", אין כל ספק שמדובר בחוויה מיסטית שרק אומנים מבינים, "לחנים הרבה יותר קלים לי מטקטסים. טקסט זה לא לחן, זה לוקח לי הרבה יותר זמן". 

בהמשך סיפר קלינשטיין על תגובת הקהל וההופעות מחוץ לתל אביב, "באלבום הזה כאילו הסרתי את האזיקים". אחד השירים הנוספים שזכורים מהאלבום הזה הוא 'קרוב אל ליבך' ולדבריו של קלינשטיין אנשים לא הפסיקו לדבר על הקליפ לשיר. "התחלנו להופיע עם השיר עוד לפני שהקלטנו אותו, והשקענו עליו מאוד", סיפר, והסביר למה לקח לו כל כך הרבה זמן לעבוד על האלבום, ואיך זה קשור לגידי גוב ויהודית רביץ.

ב־21 בפברואר עתיד לחגוג קלינשטיין 25 שנה לאלבום המופע 'תפוחים ותמרים' בו יארח את  הזמר ישי ריבו, וחברו משכבר הימים ירמי קפלן. כרטיסים להופעה המרגשת אפשר לרכוש ממש כאן. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

13/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'תפוחים ותמרים' של רמי קלינשטיין
'תפוחים ותמרים' של רמי קלינשטיין  |  עטיפת האלבום מ־1995
Paris