רז שכניק

"אריק רצה למות על הבמה"

17 שנים חלפו מאז הלך לעולמו הזמר והשחקן אריק לביא, מסמלי התרבות הישראלית • פרויקט מיוחד עם אלמנתו שושיק ובתו נועה • האזינו לחלק א'


השחקן והזמר אריק לביא ז"ל, המכונה גם 'פרנק סינטרה הישראלי', כבש את לב הקהל הישראלי עם התיאטרליות שכה אפיינה אותו. הוא נמנה עם הזמרים המשפיעים, הייחודיים והבולטים ביותר שידעה ישראל, וחתום על עשרות להיטי ענק אשר הפכו לחלק בלתי נפרד מהפסקול של חיינו. בפרק מיוחד של 'אלבומי המופת', שוחח רז שכניק עם אלמנתו שושיק שני ובתו ד"ר נועה לביא על השירים האהובים של לביא, והזיכרונות מהכוכב האגדי שהלך לעולמו לפני 17 שנים.

את דרכו המוזיקלית החל אריק לביא כשהיה בן 20 במסגרת 'להקת הכרמל', ולאחר מספר שנים החל את קריירת המשחק הענפה בתיאטרון הקאמרי ובהרכב 'טריו הערבה' ('שלושת המיתרים'). בהיותו בן 31 החליט לביא לפצוח בקריירת סולו אדירה שמהלכה הקליט מאות שירים, בהם נזכרו במהלך השעה שושיק שני, ד"ר נועה לביא ורז שכניק.

בפתח השיחה סיפרה נועה על אביה, וקבעה כי הוא "מאבני היסוד של התרבות בישראל" ושושיק הוסיפה ואמרה כי "הוא רצה למות על הבמה". השיר הראשון בו התמקדו השלושה הוא 'הסלע האדום' אשר זכה להצלחה כבירה אך נאסר לשידור במשך עשרות שנים מטעמים ביטחוניים.

אלמנתו סיפרה כי מי שהורה לאסור את השיר היה לא אחר משמעון פרס, שר הביטחון דאז, שטען כי "זה מוביל צעירים לפטרה והוא לא מרשה. לאחר מכן, כשהייתה אפשרות להגיע לפטרה, הציעו לאריק לבוא והוא אמר 'אני שרתי על זה שנים, אני לא צריך לראות את זה'".

את שיר 'הקטר' כתב חיים חפר, והולחן על ידי יוחנן זראי. אריק לביא ביצע את השיר במקור אך ברבות השנים אמנים רבים ביצעו אותו, ובהם: יגאל בשן וצביקה פיק. בתו, נועה, נזכרה בשיר, ושיתפה: "גדלתי על השיר הזה. אבא לא היה מספר בבית על השיר, אלא כעל מה שמשלם את החשבונות". עוד הוסיפה, ואמרה: "אני ואחותי היינו באות להופעות, ותמיד היינו בוכות, כי השיר הזה היה עליו, הוא הקטר".

"הוא היה אבא טוטאלי לחלוטין"

בהמשך, צללו אל 'שיר ההד', השיר האהוב על בתו במיוחד. "אני אוהבת את האופן בו הוא מתאר את הארץ, את יופייה, לפני שהפכה להיות כל כך צפופה ורועשת. הקול המלטף, לאו דווקא השירים הבומבסטיים, זה משהו שמזכיר לי את האבא שאני מכירה; שהיה רך מאוד, עדין מאוד ורגיש מאוד. אני מתחברת יותר מהמקום של בת ואבא. בגלל שלא הייתה לו ילדות, והוא זכה לבנות בגיל מאוד מאוחר, הוא היה אבא טוטאלי לחלוטין. היו לנו יחסים מאוד קרובים, תמיד אמרו שאני הבת של אבא".

לצד הקריירה המוזיקלית הענפה, תחזק לביא קריירת משחק מצליחה והשתתף במספר הצגות ובסרטי קולונע. שושיק חשפה כי הוא כלל "לא אהב לשחק, השתעמם מאוד. אך הוא היה שחקן מצוין. ברוב חיי המקצועיים, העבודות הכי חשובות שהיו לי, הן שני המחזות 'הוא והיא ו'והו, הו יוליה'. היינו כמו יד וכפפה, התאמנו מאוד". נועה הוסיפה כי לעיתים הוריה היו "חוזרים מהופעה ורבים על מי לקח למי את הפוקוס".

כמו כן, חזרו אל הסיפורים מאחורי השירים: 'הדודה מחדרה', כל הנחלים (שיר סתיו), 'יש לי כנרת'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: עופרי גליכמן

07/10/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריק לביא
אריק לביא  |  צילום: יעקב סער
Paris