רז שכניק

"חילקתי את האומנות שלי ביני לבין הקהל"

הזמר והיוצר שלומי שבת התארח באולפן של רז שכניק, וביחד חזרו השניים לאלבום הדואטים הייחודי 'שלומי שבת וחברים' שראה אור בשנת 2001


הזמר והיוצר שלומי שבת עומד מאחורי עשרות שירים שהשתלבו בקלות רבה בפסקול הישראלי, ואחד האלבומים הנמכרים ביותר שלו נקרא 'שלומי שבת וחברים', אלבום שיצא בשנת 2001 וטומן בחובו שירים אלמותים כמו 'מקום בלב', 'האישה של חיי', 'מתוקה שלי', והדואט המצליח עם ליאור נרקיס 'לכל אחד יש'. שבת התארח באולפנו של רז שכניק, וסיפר על תהליך היצירה הייחודי, החיבור לזמרים, ואהבתו לקהל: "כששיר שלי תופס ביציעים והופך לשיר של העם אני שמח, הצלחתי לחלק את האומנות שלי בין הקהל לביני". 

כשנשאל שבת מה הסיפור שמאחורי השיר 'לכל אחד יש' סיפר על מפיק מוזיקלי שפנה אליו בכדי להלחין שיר של זמר מתחיל בשם ליאור נרקיס, שלימים הפך לאמן מוכר בעל רזומה עשיר. שבת לא מיהר להלחין את המילים אותן כתב עוזי חיטמן, אבל זה לא מנע מאותו מפיק להתקשר אליו בכל בוקר, "הוא היה מתקשר ושואל אם הלחן מוכן, ואחרי כמה ימים ממש התעצבנתי ואמרתי לו שאני לא מכין פיתות, וזה לוקח זמן. אחר כך ישבתי להלחין את השיר כל הלילה עם הגיטרה, ולמחרת כשהוא התקשר אמרתי לו שהלחנתי את השיר, הקלטתי אותו בווקמן, הוא הגיע, וישבנו ברכב שלו לשמוע את מה שיצא". אם חשבתם שפה נגמר הסיפור של הלהיט הגדול הזה טעות בידכם, "הם הזמינו אותי לשמוע איך השיר יצא באולפן, זו הייתה הפעם הראשונה בה שמעתי את ליאור נרקיס מבצע את שירו לראשונה. היו לי כמה הערות בנות, אז הערתי לו. זו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי שאני יכול להיות מנטור. האמרגן של ליאור שמע את השיחה בינינו וביקש שאקליט טייק אחד באולפן, שליאור יכול לשמוע וללמוד איך לעשות את זה כמו שאני רוצה. אחרי שבוע הגעתי לאולפן והשמיעו לי גרסה בה יצרו את הדואט הזה. היה רגע של שקט באולפן, וידעתי שאני צריך לתת תשובה, אבל לא הייתי בטוח מה להגיד. החלטתי להגיד כן, וכשיצאה בתקשורת הודעה על הדואט קיבלתי הרבה תגובות מזמרים ששאלו אותי מה אני עושה ואיך אני מקליט דואט עם זמר לא מוכר, ואז הבנתי שזו הייתה החלטה טובה". השיר המדובר לקח את שבת למקומות מפתיעים, והוא עדיין מקבל עליו תמלוגים גם ממקומות שונים בעולם כמו צ'כיה, רומניה, ואפילו תאילנד. 

שירים רבים באלבום הצליחו לחדור לליבו של הציבור הישראלי, וביניהם: 'מתוקה שלי', דואט שביצע שבת עם זמר בשם רובי לוי והפך גם הוא ללהיט איצטדיונים. בהמשך התייחס שבת גם לעבודה עם גידי גוב בשיר 'מה הוא עושה לה', ואמר: "לעבוד עם גידי זו חוויה אחרת, חזרות איתו זו טראומה חיובית. זה משהו שמלווה אותי כל החיים. גידי הוא איש אהוב, וכיף לשיר איתו". ומלהיט ללהיט התייחס שבת גם לשיר 'חתיכת שמיים' אותו ביצע באלבום יחד עם שלומי שבן, שבן התחיל את הקריירה שלו עם השיר 'שרמוטה פורטינית', והדימיון בין השמות של הזמרים גרם לזקני העיר יהוד לפנות לאביו של שבת בטענות על מילות השיר הקשות, "אבא שלי פנה אליי ואמר שזה לא מתאים לי לבצע שיר כזה. הסברתי לו שזה לא אני וכשהוא הבין שיש זמר נוסף עם שם דומה הוא נרגע". בהמשך סיפר שבת גם על חוויה מצחיקה שקרתה לשבן בגלל הדימיון בשם. 

לסיום התייחס שבת לדואט המרגש עם יוסי אזולאי 'אמא', וסיפר על הגעגועים הרבים להוריו, וענה על השאלה הכי קשה שאפשר לשאול זמר; איזה שיר הוא היה לוקח איתו לאי בודד? 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

05/12/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלומי שבת וחברים
שלומי שבת וחברים  |  צילום: מתוך עטיפת האלבום מ־2001
Paris