103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

האם הדת מפלה נשים? הרב הלברטל: "הסיפור הפמיניסטי הוא שערורייה של העידן המודרני"

הרב דב הלברטל כתב טור חריף על הפמניזם החדש וטען כי אין לנשים זכות מוסרית לשלוט. הוא מסביר מדוע נשים צריכות להישאר "במקומן הטבעי" ומדוע הגברים צריכים למנוע מהנשים להשתלט על תפקידי מפתח שונים. כמו כן בהמשך, רות קוליאן, פעילה חברתית דתייה, מביעה את דעתה על הדברים: "בעלי עוזר לי בבית כמו גבר אמיתי ואתם משנים את התורה על פי דעתכם". האזינו לקטע שלא ישאיר אתכם אדישים!


אפרת קורמן

הכתבה הבאה אינה מומלצת לפמיניסטיות בעלות לב חלש מכיוון שהיא עוסקת במאמרו של הרב דב הלברטל שהצהיר כי "לנשים אין זכות מוסרית לשלוט". הלברטל, מרצה למשפט עברי ומי שהיה מקורבו של הרב אליישיב, כתב טור דעה לאתר האינטרנט 'וואלה' בנושא הפמיניזם החדש והסביר כי אמצעי התקשורת הם האשמים בעובדה שנשים מגיעות לעמדות כוח וזה רק בגלל שהן מצטלמות יותר טוב מגברים. בסיום המאמר כתב: "במקום שלא ישלוט האלוקים, שם ישלטו הנשים". בנות- לנשום עמוק ולהירגע. 

הרב הלברטל כתב את המאמר בעקבות העתירה שהגישה רות קוליאן, חרדית מפתח תקווה, לבג"צ על כך שיש לשלול מימון ממפלגות המונעות מנשים להתמודד בשורותיהן. הלברטל הסביר כי בסך הכול ניסה לזעזע את המוסר הפמיניסטי: "אני חושב שהסיפור הפמיניסטי הוא אם כל השערוריות המוסריות של העידן שלנו". לדבריו אנשי התקשורת מתלהבים כאשר נבחרת אישה לתפקיד מכובד כמו נשיאה, נגידה או ראשת- הביטוי הפוסט יהודי לדבריו, כל העניין הזה אינו יהודי אלא שאוב מתרבות הפמיניזם של המערב ואין בו שום דבר יהודי או מוסרי. עוד הוסיף כי נשים רוצות שלטון וכוח להיות חברות כנסת, שרות, מנכ"ליות ויושבות ראש אבל כשזה מגיע לעבודה במשאיות זבל או לשליחת חיילים לשדה הקרב אין אף אישה בסביבה: "מי היו במנהרות עכשיו בעזה? למי אבד מאור העיניים? לבנות? זה מוסר? הרי זה שפל!".

לדעתו של הרב, הגברים להוטים ואובססיביים להביא נשים לשלטון, איבדו את שיקול דעתם והיום כל תפקיד שעליו תתמודד אישה מול גבר האישה תזכה. הוא טוען כי הדבר לא יקרה ביום אחד, מדובר בתהליך ארוך, באפריקה כבר יש מדינה שבה 64% מהפרלמנט הן נשים ובארצות סקנדינביה זה קיים כבר ממזמן. לא מדובר בשוויון אלא בעוול ופשע מוסרי: "אני בא מנקודת מבט של הלכה ויש לי סולם ערכים אחר. מה שקורה זה שהולכים לשוויון אבל זה לא מה שיהיה, יהיו יותר נשים כי נשים מצטלמות יותר טוב בטלוויזיה ובאינטרנט, יש אמפתיה כלפיהן ולכן הגברים נוטים מבחינה יצרית לבחור באישה כי היא יותר אסטטית".

הרב הוסיף כי הפשע הוא שטוענים לשוויון מגדרי של שוויון בשלטון אבל אין נשיאה בנטל והכוונה היא לתפקידים הלא נעימים כמו בנאים, טכנאי טלוויזיה, טכנאי חשמל, סוללי כבישים וחיילים בשדה הקרב בהם נשים לא לוקחות חלק ולכן להגיד שזה שוויון זו צביעות וזו בעיה מוסרית ממדרגה ראשונה: "הייתי מסכים לזה אם האחוז היחסי של חברות מועצת העיר היה על פי האחוז היחסי שלהן במשאיות הזבל". גיא זהר תהה למה להשוות לעובדות במשאיות הזבל ולא להשוות לכאב שעוברות הנשים בחדר הלידה או אולי בכלל להתחיל את השוויון במטבח ושאל אם הרב מוכן להחליף עם אשתו ולהיות במטבח, לטפל בילדים ולערוך קניות. הרב הלברטל השיב שהנשים גם ככה כבר לא נמצאות במטבח כי היום הן שואפות  להיות חברות כנסת וראשות ממשלה, בבית המשפט העליון הנשיאה היא אישה ויושבת הראש של הכנסת היא אישה.

גיא זהר צירף לשיחה את רות קוליאן שהגישה את העתירה לבג"צ ולומדת בקמפוס בו מרצה הרב הלברטל והיא הניחה כי הרב בטח שמע על אסתר הנביאה, דבורה הנביאה ושלומציון המלכה: "הרי אלוקים הוא זה שמינה אותן כלומר הקדוש ברוך הוא יכול היה לבחור בגבר אבל בחר שאישה תהיה הנביאה".  עוד הוסיפה כי בעיני מר הלברטל לגיטימי שגבר ישלח חיילים למות בשדה הקרב אבל זה לא לגיטימי שאישה תשלח אותם בגלל שהיא אישה והרי גם ראש הממשלה לא נמצא בשדה הקרב או במשאיות הזבל. קוליאן הזכירה לרב את אליס מילר שהגישה לבג"צ את עניין הטייסות ובזכותה יש יותר טייסות שהולכות ומסכנות את חייהן בשדה הקרב וגבר הוא זה ששולח אותן.

בנוגע לכך שנשים מצליחות ויש תכנית סודית ומרושעת שאולי הן ישתלטו על העולם חס וחלילה כי הן מצטלמות יותר טוב פנתה קוליאן לרב ואמרה: "אני בניגוד אליך כבוד הרב, לא מבזבזת את הזמן שלי בצפייה בתמונות של נשים. אם זה מה שאתה עושה ולטעמך האישה הזאת מצטלמת יותר טוב ואישה אחרת מצטלמת פחות טוב אז היית כותב על זה את הטור שלך. גם מעניין אותי לדעת אם אתה בעצמך טכנאי, סולל כבישים או אם יש חרדים שעובדים על משאיות זבל כי בכנסת יש נציגות לחרדים אבל אף פעם לא ראיתי חרדי שעובד על משאית זבל".

הרב הלברטל השיב שהנימה המתנשאת של הסטודנטית כבר מראה לאן הנשים הולכות וכנראה שגם לה שטפו את המוח בנאורות החדשה: "בעלך הפך לשמרטף ואת מגישה בגצים נגד כל גדולי ישראל".  קוליאן לא נשארה חייבת וענתה: "בעלי עוזר בבית שלו כמו גבר אמיתי. לך תעשה סיבוב בבני ברק ותראה כמה גברים מוציאים את הילדים מהגנים כשבעגלה יש להם שקית עם הפאה של האישה שלהם כי היא עובדת ומפרנסת. אני ידעתי שאתם משנים ומפרשים את התורה לנוחיותכם אבל להגיד שאישה לא יכולה להתמודד ולכהן בתפקיד ציבורי? אתם סותרים את התורה. אני מדברת אליך מדם ליבי, בכל הכבוד הראוי ולא מבינה מאיפה יש לך את האומץ לבוא ולהגיד שהקדוש ברוך הוא לא היה קיים בתקופה של דבורה הנביאה?"

גיא זהר הצדיק את הגברת קוליאן כיוון שהרב אכן כתב את המשפט "במקום שבו לא ישלוט האלוקים, שם ישלטו נשים" ומהבחינה הזו דבורה הנביאה נמצאת במקום שאין בו אלוהים. הרב הלברטל ענה כי הוא מתאפק שלא לפגוע בכבודה של הגברת: " גברת קוליאן היא תופעה של חרדית שפתאום גילתה את הנאורות ואת הכוח שיש לנשים ליכולת להגיש בג"צ נגד כל גדולי ישראל והיא תהיה למשל ולשנינה ביהדות החרדית, היא ומסכן בעלה האברך". בנושא דבורה הנביאה אמר הרב כי באתוס היהודי זה מקרה ייחודי בהיסטוריה ויש שבע נביאות. ההיסטוריה היהודית של היום והיהדות החרדית וההלכה אומרת שנשים לא בשלטון ולא בזבל אך לעומת זאת העולם החילוני הולך לקראת מיצוב כזה שהנשים יהיו מגדרית בשלטון ולא יהיו בזבל. לדבריו אנחנו הולכים למצב קשה בעניין הזה כי התקשורת של היום היא המספקת לידיהם ואמר לגיא זהר שזה שגם הוא בעצמו מראיין את הסטודנטית הזאת ובכך נותן יד לדבר. בנוסף ציין: "הייתה עוד אחת בת 16 שכמעט קיבלה פרס נובל לשלום וכל העולם הקשיב להגיגיה כאילו הייתה אחת מהוגת הדעות הגדולה בכל הזמנים וזה רק בגלל שהיא אישה".

20/11/2013
הישארו מעודכנים