האם ברית מילה היא חובה או מצווה? אל תחמיצו!

בית הדין הרבני דורש מאלינור למול את בנה ולא יוטל עליה קנס בסך 500 שקלים על כל יום שבו הילד עדיין לא נימול - האם זה חוקי? בהמשך מצטרף לשיחה ד"ר יאיר שיבר, מומחה בדיני משפחה ומרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן ובמכללת נתניה - האזינו


אפרת קורמן

המלחמה בטרור ובאויבי ישראל היא כאין וכאפס לעומת המלחמה המתקיימת בקרבנו, ממש פה בארץ ומדובר על המלחמה בין הדתיים לחילונים. אמנם רבים מאיתנו חיים ביחד בשלום והרוב מסכימים כי 'איש איש באמונתו יחיה' אבל כשיש מקרים של כפייה מאחד הצדדים הדברים יכולים להתגלגל לתהומות עמוקים.  

אתמול פרסמה אלינור, אימא לתינוק בן שנה, פוסט מזעזע בפייסבוק ובו כתבה: "הצילו!!! אני מבקשת את עזרת הציבור!!! אני אימא לתינוק בוכה וזועקת!!! בית הדין הרבני כופה עלי לחתוך את בני בן השנה בניגוד לרצוני (ברית מילה) תוך הטלת סנקציות כספיות כבדות יום יומיות!!!  אלינור אמרה לגיא זהר שפשוט לא ברור לה באיזו חברה אנחנו חיים. בית הדין הרבני במהלך הליך גירושים שהיא עוברת לוקח על עצמו סמכות ומכריח אותה לחתוך את בנה בניגוד לרצונה: "בית הדין כופה עלי סנקציות כספיות יומיות כבדות מאוד. אני צריכה לשלם על כל יום שאני לא מבצעת את המילה בבני 500 ₪ קנס ואין לי שום יכולת להגיע לסכומים כאלה כי אינני עובדת. ההחלטה ניתנה מה-21 לחודש והחוב הצטבר כבר לסכום של 3000 ₪".

זמן קצר לאחר הלידה אביו של התינוק הגיש תביעת גירושים לבית הדין הרבני ובתביעה לא היה שום אזכור לגבי ברית המילה, מה גם שבמשך השנה האב לא עשה דבר בעניין. לדבריה של אלינור הייתה הסכמה משותפת בינה לבין בעלה לגבי אי המילה אך באופן מפתיע העלה הבעל את העניין בעל פה באחד הדיונים בהם לא הייתה נוכחת וזאת ללא שום הליך מסודר ומבלי לשמוע את הצד שלה בעניין. בתום הדיון בית הדין קבע החלטה נחרצת שאם לא תבצע את המילה בבנה תוך שבעה ימים יוטלו עליה הסנקציות הכספיות ותאלץ לשלם 500 ₪ כל יום. בבית הדין טוענים כי היא משתמשת בעניין כנשק נגד בעלה במסגרת הליך הגירושים אך אלינור אינה מבינה מאיפה צץ הרעיון הזה: "אם הבעל פתח תביעת גירושים ואני טענתי שאני מעדיפה שלום בית אז איך זה יכול להיות? משהו פה לא מסתדר".

גיא זהר הקריא מתוך החלטת בית הדין הרבני: ברית מילה היא פעולה כירורגית סטנדרטית הנערכת בכל ילד יהודי ולכן כאשר אחד מההורים דורש זאת אין הצד השני יכול לעכב בידו  אלא לאחר שיוכח כי הדבר מסוכן מבחינה רפואית", כלומר אם האבא דורש למול את בנו הדבר מחייב לעשות כן. כדי לוודא את נכונות הדברים צירף גיא זהר לדיון את ד"ר יאיר שיבר מומחה בדיני משפחה ומרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן שהופתע לגמרי מהדברים ששמע: "עם כל הכבוד לבית הדין הרבני במדינת ישראל נושא ברית המילה אינו מוסדר בחוק אלא הוא עניין הלכתי. אין חוק שמונע אך גם אין חוק שמחייב את זה. כשמדובר בהורים בעלי זכויות שוות ולשניהם יש זכות החלטה שווה לגבי הקטין, ברגע שמדובר במחלוקת פיזית החוק מחייב לצרף את עמדת היועץ המשפטי לממשלה שיבוא ויגן על זכויותיו של הקטין". עוד הוסיף כי אין שום סיבה שבעולם לחייב את אחד מהצדדים המסרב לפעולה כירורגית גם אם לדעת בית הדין אינה מסוכנת. לבית הדין הרבני אין סמכות שיפוט בעניין הזה ובהחלטה הזו שנעשתה יש סוג של כפייה דתית על מי שאינו חפץ בכך: "מכיוון שמדובר בענייניו הפרטיים של הקטין סמכות ההכרעה בעניין הזה צריכה להיות בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה. ברירת המחדל צריכה להיות בדיוק הפוכה כך שאם אחד ההורים מסרב אז אי אפשר לחייב". ד"ר שיבר הוסיף כי עם כל הכבוד להלכה ולמסורת היהודית חייב להיות גבול מאוד ברור כי זה מתחיל בברית מילה ואי אפשר לדעת לאן זה יתגלגל.

אלינור ציינה כי לא מדובר פה בשום הליך רפואי אלא בהליך דתי שאינו בהשקפתה: "אני אדם חילוני ולא ניתן לחייב אותי לעשות זאת בכוח ללא הסכמתי. הם כופים את ההלכה עלי ועל התינוק שלי". אלינור ערערה לבית הדין הרבני הגדול ואלה התירו את פסק הדין ולכן אמר ד"ר שיבר באופן חד משמעי כי הפנייה צריכה להגיע לבג"ץ מכיוון  שזו שאלה הנוגעת לחוק יסוד האדם וחירותו. גיא זהר ציטט מתוך החלטת בית הדין הרבני הגדול בו הרבנים אלחדד ושחור כתבו: "אם יפתח פתח ותינתן לאם אפשרות למנוע ברית מילה או להשתמש בהתנגדותה ככלי להשגת ההישגים במאבק הגירושים אנו עלולים למצוא את עצמנו בפני פרץ של תיקים כאלו ואז יתווסף מימד אימתני לתהליך הגירושים"- כלומר הם רואים בצעד של האימא צעד שנוגע לגירושים ועוד כתבו כי: "הסרת העורלה מכשירה את נפשו הרוחנית של הילד לקבלת עול מלכות שמיים וללימוד תורת אלוקים ומצוותיו". ד"ר שיבר ענה כי זה מאוד יפה אבל עם כל הכבוד הם צריכים לפסוק משפטית ולא קבלית.

אלינור סיפרה שכרגע האפשרות היחידה שנותרה לה היא לפנות לבג"ץ ורק הוא יחליט: "אני מקווה שבג"ץ יתנו את הצדק ההגון שהגוף של הילד היא זכותו הבלעדית בפרט כשיש מחלוקת בין שני ההורים. לחתוך איבר מין היא פעולה בלתי הפיכה. המקרה שלי הוא פתח לעוד הרבה מקרים גרועים ועצם זה שבית הדין הרבני הוא היום הממסד היחיד לנישואים בארץ לא נותן לו את אפשרות לכרוך כל דבר דתי הילכתי על אנשים חילוניים".

 

26/11/2013

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris