רז שכניק

צעירים לנצח

אנחנו מרגישים זקנים: אלבום 'זקני צפת 2' כבר חוגג חצי יובל, וזו סיבה מעולה לשוחח עם מאור כהן


'לא תבואי שישי שבת' - מי תבוא, ולאן? אם חשבתם שבשיר של זקני צפת מדובר על בחורה, למאור כהן, סולן הלהקה, יש חדשות בשבילכם: "כשכתבתי על השיר חשבתי על הגאולה שלא תבוא ביומיים האלה. יום שבת זה היום של אלוהים"; האמת? הופתענו. 

25 שנים עברו מאז שחררה הלהקה 'זקני צפת' את אלבומה השני. במסגרת פרויקט 'אלבומי מופת', התארח סולן הלהקה מאור כהן - שכבר מזמן הוכיח שהוא לא רק זמר אלא גם קומיקאי ענק, עם רז שכניק ב־103fm ונזכר בימים שבהם עוד היה לו שיער ארוך והוא היה סטודנט מתחיל למוזיקה. 

אחד השירים המוכרים מהאלבום הוא 'שישי שבת'. בשיר זה נכתבו, בין היתר, המילים 'זהו יום הבוחר', כך שבכל תקופת בחירות השיר הזה מקבל רלוונטיות מחודשת. כהן סיפר על תהליך היצירה של השיר - ותודה לזמר מיכאל פטישי. "רציתי לכתוב שיר עם צבע ים תיכוני אבל לא ידעתי איך עושים את זה. יום אחד ראיתי בטלוויזיה שפטישי שר וניגן את השיר 'מאמי'. הסתכלתי על הידיים והאקורדים שניגן, והתחלתי לנגן כך בעצמי. 

"לא התעסקתי במילים של השיר אלא רק במוזיקה", הוסיף, "אבל הטקסט שעלה לי לראש היה 'לא תבואי שישי שבת, זהו יום הבוחר'. אחר כך ניסיתי לשנות את הטקסט כי תהיתי מי יבין אותו. הבעיה היא שכל הטקסטים האחרים לא נדבקו למנגינה אז נשארתי עם המקור". 

וכאמור, לא מדובר בבחורה שלא תגיע בשישי וגם לא בשבת, אלא מי שלא תבוא היא הגאולה. כהן הסביר כי "יום שבת זה היום של אלוהים שבחר בנו מכל העמים. עם השנים נוספו כל מיני פירושים רומנטיים לטקסט, אבל כשכתבתי את המילים היה בהם משהו דתי ומיסטי". 

אז איך הצליחה הלהקה האלטרנטיבית - שבתחילת דרכה לא התקבלה כל כך יפה בקהל הישראלי, להחזיק מעמד כל כך הרבה שנים?

  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

17/01/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זקני צפת 2
זקני צפת 2  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1994
Paris