רז שכניק

יש דברים שרציתי לומר

מה הבעיה - בוא לאולפן, ותגיד • 30 שנה לאלבום המופת 'הילד שבי' של דני בסן • "יש לי הרבה דברים להגיד, אבל אני לא יודע איך"


30 שנה עברו מאז נולדה שלישיית בנים ליוצר והזמר דני בסן, וגם ליציאת 'הילד שבי' - אלבומו השני מאז שהח בקריירת סולו בתום ימות להקת תיסלם; למרות שעברו שלושה עשורים מאז, שיריו של בשן מהווים עדיין - ובצדק, חלק מפס הקול הישראלי; ושלושת הבנים - אם תהיתם, לא הלכו בדרך המוסיקלית של אביהם ובחרו במקצועות שונים לגמרי. 

בשנת 1989 הסדרה משפחת סיפמסון שודרה לראשונה על המסך והייצורים הצהובים כבשו את העולם. בינתיים בישראל: לזמר דני בסן, יוצא להקת תיסלם, נולדה שלישיית בנים והמשפחה החדשה שנולדה כיכבה בכותרות. בריאיון לרגל חגיגות ה־30 לאלבום 'הילד שבי', נזכר בסן באלבום שנעשה במקביל להורות הטרייה לשלושה זאטוטים.

"נסעתי לשפיים כדי להיפגש עם רחל שפירא. סיפרתי לה שאני לא ילד רגיל כי בניגוד לגלאם של הרוקנרול - דני בסן האמיתי הרבה יותר סגור, מופנם ומתלבט", סיפר. אחרי השיחה הזאת כתבה שפירא את השיר 'הילד שבי' אותו הגדיר בסן כ"שיר אוטוביוגרפי למרות שלא אני כתבתי אותו. הטקסט בו נוגע ומרגש, וממנו התפתחה שיטה לשבת מול אנשים שכותבים ולחלוק איתם סיפורים כדי ליצור איתם שירים".

וכן - כמובן שהחיים החדשים של בסן השפיעו לו על תהליך היצירה. לדבריו, האבהות גרמה לו להבין שהוא כבר לא ילד בן 24. "בראש עולים לך דברים אחרים שבהכרח הופכים אותך למשהו שונה, והשירים הפכו לרכים ואינטימיים יותר. גם הסולם שבו שרתי הפך לנמוך ורגוע מאשר הסולם שבו שרתי בתקופת הרוקנרול". 

למה יהודה פוליקר החליט להקליט גרסה משלו לשיר 'יש דברים שרציתי לומר' - למרות שתחילה ויתר עליו לבסן? איך עזרו יאיר ניצני ויזהר אשדות לספק מאות חיתולים לשלישייה? טמה עושים היום הבנים שבקרוב יחגגו 31?

     

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

31/01/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני בסן
דני בסן  |  צילום: דורון ישראלי
Paris