רז שכניק

"נכנסנו לאולפן ולא ידענו מה יקרה"

אחרי 20 שנה אנחנו כבר יודעים מה קרה: אלבום המופת 'דיסקו מנאייק' של להקת טיפקס יצא לאוויר העולם והטריף את המדינה


רבותיי, ההיסטוריה חוזרת? כמעט: בשנת 1999 תחרות האירווזיון הגיעה לישראל אחרי שדנה אינטרנשיונל ניצחה שנה קודם לכן, אבל בנימין נתניהו הפסיד בבחירות לאהוד ברק. מי היה מאמין. בין שלל האירועים ההיסטורים שקרו, להקת טיפקס הפתיעה את המעריצים והוציאה אלבום שונה במקצת מזה שהתרגלו לשמוע עד אז. 

בריאיון לכבוד חגיגות ה־20 לאלבום המופת 'דיסקו מנאייק', התארחו באולפן קובי אוז וגל פרמן שסיפרו לרז שכניק כיצד החליטו לעצור את פס הייצור הכה מוכר של הלהקה, ולנסות קונספט שונה לגמרי - ותודה ללהקת שפתיים. "היינו בהופעה בצמח עם להקת שפתיים", נזכר אוז. "באותו ערב הלהקה הביאה הופעה עייפה מהרגיל. הם הרגישו שהם מתחילים לחזור על עצמם ולכן עדיף שלא יעלו על הבמה. מה גם, הם הודיעו לנו שהם מתפרקים".

תחושת המיצוי של להקת שפתיים הובילה את חברי טיפקס להבין שגם הם רוצים שינוי, והחליטו - לתדהמת המפיקים והמנהלים, שלא לעלות יותר על הבמה. אוז: "אמרנו להם שאנחנו הולכים הביתה ולא מופיעים יותר". 

אומנם הם נמנעו מהופעות, אבל זה לא אומר שחברי הלהקה פסקו מעשייה ומכתיבת שירים - במיוחד בבתי קפה. מאיפה הרי חשבתם שבא הרעיון לשם האלבום 'יושבים בבית קפה?' "הרבה מהקריירה שלנו נכתבה על מפיות", סיפר פרמן. "היינו יושבים בבתי קפה ומדברים על בליל של רעיונות וכיוונים". 

"הכרזנו על קייטנה בשם 'ספינת הפיראטים' שהיא גונבת ממוזיקה ישראלית ומרכיבה מחדש", הוסיף אוז, והודה: "נכנסו לאולפן ולא ידענו מה יקרה. ישבנו שם כל הזמן ואמרנו שזה מועדון שפתוח לכולם, ואכן היו מוזיקאים שבאו והשתתפו ביצירה". 

למה קונספט ה'מועדון הפתוח' הפתיע מאוד את התקשורת? מאיזה יצירות מורכב הלהיט 'סמי וסומו'? ומי זה חביב גפן?

      

  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

14/02/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דיסקו מנאייק. טיפקס
דיסקו מנאייק. טיפקס  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1999
Paris