רז שכניק

"תפקידה של המוזיקה היא לחבר"

קובי מרימי? דוד ד'אור עשה את זה קודם • רז שכניק אירח את ד'אור במלאות 26 שנה לאלבום המופת 'בגובה משתנה' • תתכוננו להתרגש


זמר אופרה? זמר פופ? זמר בלדות נוגה? איך אפשר - אם בכלל, להגדיר את הזמר והיוצר דוד ד'אור בעל קול הטנור הענק? גם לד'אור בעצמו אין תשובה מוחצת: "חידת סגנון השירה שלי לא נפתרה עד היום"; אז מה הסיפור מאחורי השיר 'שמור על העולם ילד', ואיך קרה שהשיר - שבכלל נכתב בעקבות אירוע משמח, הפך לאחד מהשירים הכי מזוהים עם יום הזיכרון?  

לפני 26 שנה יצא אלבומו השני של המוזיקאי דוד ד'אור הנקרא 'בגובה משתנה'. האם שם האלבום מרמז לקול הגבוה בו הוא שר? זה כבר נתון לשיפטוכם. בשיחה עם רז שכניק ב־103fm, ביקש ד'אור להפריך את השמועה הגורסת כי אחד מהשירים הכי מוכרים מהאלבום - אם לא הכי מוכרים מכל הקריירה שלו - 'שמור על העולם ילד', נכתב על אחיו. 

הימים ימי חתימת הסכם אוסלו, והאווירה בציבור הייתה אופטימית במיוחד. "נולד לי אחיין אחרי 12 שנה שההורים שלו לא הצליחו להיכנס להריון", סיפר. "הסתכלתי לתינוק בעיניים ואמרתי לו 'וואו, לאיזה עולם הגעת. שמור לנו עליו כמו שצריך'". השיר המרגש הולחן תוך רגעים בודדים על הפסנתר בביתה של סבתו של ד'אור. "היה לי בראש רק את המשפט 'שמור על העולם ילד' וזה ריגש אותי. השיר עף למקומות אחרים לגמרי שלא ציפיתי שיגיע בכלל", הודה.  

"הבנתי שכל אדם ששומע את השיר לוקח אותו למחוזות שלו ושחררתי". אחרי רצח רבין נתקל ד'אור לפתע בגרפיטי בו נכתב 'שמור על העולם'. "כתבתי את השיר הזה על ילד שיהיה בריא - ולא על רבין. שרתי אותו גם בסיומי קורס טייס וגם בהלוויות של אנשים שחרטו את המילים על המצבה של הילדים שלהם. עד היום המילים האלה כתובות על הרכב של השכן שלי אשר איבד את אחיו במלחמה". 

בהמשך דיבר ד'אור על אלבומו החדש עליו הוא עובד בימים אלו. מי יודע, אולי בעוד כמה שנים ייפגשו השניים שוב באולפן לדבר על אלבום המופת הבא. 

21/02/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בגובה משתנה. דוד ד'אור
בגובה משתנה. דוד ד'אור  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1993
Paris