רז שכניק

אדם לאדם - כוכב

שלושה עשורים חלפו מאז ששוחרר אלבום המופת 'מרחוק לרחוק', רצינו את אדם קרוב קרוב והזמנו אותו לריאיון • בלעדי לאתר וליישומון 103fm


שנה אחרי שהשתחרר מבית החולים בו היה מאושפז במשך ארבעה חודשים והצליח להדאיג את כולנו, התארח הזמר אדם באולפן של רז שכניק ב־103fm, ונזכר באלבום פורץ הדרך 'מרחוק לרחוק' שחוגג בימים אלו 30; בלעדי לאתר ולאפליקציה. 

שנת 1988 הייתה שנה רוויה באלבומי מופת. בין 'ימי התום' של ריטה, לבין יהודית רביץ ש'באה מאהבה', דרך שלמה ארצי עם 'חום יולי אוגוסט' וכלה ביהודה פוליקר עם 'אפר ואבק', הצליח הזמר אדם לגבור על כולם ואף זכה בתואר שיר השנה עבור הלהיט 'מצטער'. 

2:33 בלבד. זה משך הזמן של הרצועה שהצליחה לסחוף רבים, אך גם לעצבן את הפמיניסטיות. "כל מיני ארגונים חשבו שהשיר הזה מדבר על אונס", סיפר אדם והפריך את הטענה: "רחל שפירא כתבה את המילים, ובאופן אישי אני יודע שהיא לא התכוונה לזה". וכן, למרות עידן ה- ME_Too#, אדם בטוח שהשיר היה עובר ומצליח גם בימים אלו. "יש משהו בשיר שפשוט עבד ועדיין עובד. השיר קליל והאוזן מתרגלת אליו מאוד מהר ולא צריכה להתאמץ, וגם אין יותר מדי מילים בפזמון". 

הלהיט עם הפזמון הקליט 'טו, טו, טו', כמעט ושוחרר לאוויר העולם בצורה שונה לגמרי ממה שאנחנו מכירים. "יזהר אשדות ושלמה צח הקשיבו לשיר והתווכחו אם ואיך לשנות אותו. אחד רצה להוסיף בתים ולשנות את הפזמון, ואילו השני התעקש להשאיר את השיר בדיוק כפי שהוקלט בסקיצה", חשף אדם. 

ואכן, ממרחק הזמן עדיין מדובר בלהיט ושזוכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו השונות דווקא בגלל שהוא קצר ומתאים לרגעים בהם צריכים להעביר שתיים וחצי דקות עד החדשות. "אפילו רבקה מיכאלי, שבהתחלה לא כל כך התלהבה ממני, הזמינה אותי להתארח אצלה ב'סיבה למסיבה' אחרי שהשיר יצא. הוא פתח לי הרבה דלתות", ולנו רק נותר להודות על כך. 

רז שכניק והזמר אדם באולפן 103fm // צילום: מאירה פרץ/103fm רז שכניק והזמר אדם באולפן 103fm // צילום: מאירה פרץ/103fm
 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

07/03/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מרחוק לרחוק. אדם
מרחוק לרחוק. אדם  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1998
Paris