רז שכניק

"העניין בביצוע שיר הוא הזדהות"

כבוד גדול: מעט אחרי שחגג 69 הגיע יצחק קלפטר, מגדולי המוזיקאים בישראל, לאולפן של רז שכניק לשיחה על אלבום הסולו הראשון 'יצחק'


העריכה פורסמה לראשונה בשנת 2019: רגע אחרי שחגג יום הולדת, התארח קלפטר כאן ב־103fm ונזכר באלבום הסולו שהוציא לפני 38 שנים. "כשיצאתי מכוורת לא היה לי עם מי לנגן". 

חמש שנים אחרי שנפרדו חברי להקת כוורת והלכו איש איש לדרכו, החליט הגיטריסט יצחק קלפטר לצאת עם קריירת סולו - בדיוק כמו שאר חבריו ללהקה. למרות שהיה מנגן בהקלטות של אמנים אחרים, עדיין הרגיש קלפטר שהוא חייב ליצור בעצמו. "כשיצאתי מכוורת לא היה לי עם מי לנגן", סיפר לרז שכניק. "בשביל לנגן על הגיטרה אני צריך מנגינה ושיר, כך שכדי שאוכל לנגן החלטתי לכתוב ולהלחין בעצמי". לדבריו, אם לא היה עושה כן, היה "נשאר בבית ולא עושה כלום כל החיים". 

בין השירים שבאלבום נכללו הלהיטים 'האהבה שלי היא לא האהבה שלו', 'אני ואת אז' ו'נפגשנו'. "אני כותב מתוך חוויות שקרו לי", אמר קלפטר, "אם כתבתי שיר על בחורה, הוא נוצר מחוויה שעברתי עם מישהי". עם זאת, חלק מהשירים כתבו יוצרים אחרים, ולא בכל שיר הוא בהכרח התחבר לטקסט. את השיר 'האהבה שלי היא לא האהבה שלו' למשל כתב יהונתן גפן, שהגיש לקלפטר כדי שילחין. "העניין בביצוע שיר הוא הזדהות, אבל לא תמיד אני מזדהה עם השיר הזה". כך או כך, מדובר בלהיט ענק.  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

04/04/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יצחק. יצחק קלפטר
יצחק. יצחק קלפטר  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1981
Paris