רז שכניק

"הייתי כמו ילד שלומד מחדש ללכת"

השירים שנכתבו מתוך האפלה: ארקדי דוכין על אלבומו השני הנושא את שמו • "כל הצרות באו יחד"


ארקדי דוכין בריאיון חשוף על השנה הקשה בחייו - 1995: התפרקות 'החברים של נטאשה' אחרי 20 שנות פעילות ("הייתה הרגשה של חרדה, כמו בגירושים"), הפרידה מאשתו ("האדמה זזה") ועל רצח רבין ("השפיע עליי מאוד"); אל תדאגו, יש גם רגעים שמחים ומלאי השראה בשיחה הזאת. 

"מפיק מחברת התקליטים הצביע על האלבום שלי ואמר בציניות שהמוצר הזה לא ימכור אפילו עותק אחד". שבועיים אחרי זה הגיע אלבום המופת 'ארקדי דוכין' של הזמר, ובכן - ארקדי דוכין, ל־40 אלף עותקים. מה גם, 24 שנים אחרי שיצא - האלבום עדיין מהווה פסקול ביצירה הישראלית. האם ניתן לקבוע שאותו מפיק טעה? בהחלט כן.

בשיחה שקיים דוכין עם רז שכניק ב־103fm, נזכר דוכין בתקופה הסוערת שטלטלה את חייו. בין רצח רבין לאסון ערד שזעזעו את המדינה כולה, וגם בתוך ביתו של דוכין התחוללה דרמה לא קטנה. "נפרדתי מאשתי, נפרדתי מהלהקה ('החברים של נטאשה') וגם רצח רבין מאוד השפיע עליי. עברתי התמוטטות עצבים". 

המעבד והמפיק המוזיקלי לואי להב לא יכול היה לעמוד מנגד, ושימש כמעין מנטור עבור דוכין בימים הקשים. "הוא הכניס אותי לחדר החזרות ומשם יצא מופע הפסנתר", סיפר. "הייתי כמו ילד שלומד מחדש ללכת. הלהקה התפרקה אחרי 20 שנה והייתה הרגשה של חרדה, כמו בגירושים. הייתי ממוטט. האדמה זזה. כל הצרות באו יחד". 

   

איך התאושש דוכין מהמצב הקשה? מה הסיפור מאחורי השיר 'חדר משלי'? ומה מצא בים המלח? 

16/05/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארקדי דוכין
ארקדי דוכין  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1995
Paris