רז שכניק

"יאללה, תפסיקו לבלבל את המוח"

''הדג נחש' אף פעם לא פחדו להביע מחאה דרך השירים • 15 שנה לצאת אלבום המופת 'חומר מקומי', והלהקה עדיין חיה ובועטת • האזינו למפגש הרדיופוני


עשור וחצי אחרי שיצא 'שיר הסטיקר', נראה שהוא עדיין רלוונטי מתמיד: שאלת הגיוס לכולם ופטור לכולם הצליחה למנוע מהרכבת הממשלה רק לפני שבוע, ודור שלם עדיין דורש שלום - אבל גם לתת לצה"ל לנצח. בתוך כך, חברי להקת 'הדג נחש' התארחו באולפן של רז שכניק לציון 15 שנה לאלבומם השלישי 'חומר מקומי', וסיפרו על הייאוש שהוביל לכתיבת האלבום.

"יום אחד קיבלתי טלפון הביתה מדויד גרוסמן. הייתי בטוח שזו מתיחה ושעובדים עליי", נזכר סולן להקת 'הדג נחש' שאנן סטריט בשיחה עם רז שכניק ב־103fm. אותה שיחת טלפון, שהתגלתה כאמיתית לחלוטין, הולידה את אחד מהשירים היפים שנכתבו אי פעם בישראל - 'שירת הסטיקר'. "דויד ואני נפגשנו וישר ידעתי שהטקסט שגרוסמן הביא הוא מעולה". השיר נכתב מאוסף של סטיקרים בנושאי דת, פוליטיקה וחברה, הוצג בפני חברי הלהקה ויצר קונצנזוס בנוגע ליכולותו להפוך ללהיט.

"התחלנו לעבוד עליו יחד, ובכל פעם השמעתי לגרוסמן מעט מההתקדמות. ידעתי שהשיר יצליח כי הוא כתוב טוב ומבוצע מעולה, כך שהוא חייב היה להצליח. יותר מזה לא ידעתי", סיפר שאנן. "חוץ מזה, כשאני בתוך ההצלחה אני לא כל כך מבין מה העניינים".

גיטריסט הלהקה יאיא כהן אהרונוב הוסיף כי מעבר ללהיט הבטוח שהיה להם ביד, "היה משהו חזק באמירה של השיר. אפילו עשו עליו כתבות ב'ניו-יורק טיימס". 

עוד באלבום: 'בראשית', 'מוזיקה', וגם 'חליפות' שמתחיל במילים 'אחד, שתיים, עשר ערוץ מקומי, יושב מול המסך ותוהה מה מקומי במארג'. "לפעמים אתה, האדם הקטן, מיואש מהפער הבלתי נתפס בין קיומך כאזרח לבין אלה שאמורים להחליט על חייך", אמר סטריט. "אתה מוצא את עצמך לא מאמין לאף מילה של אף אחד, ומשם בא השיר. הייתה תחושה כללית של 'יאללה, תפסיקו לבלבל את המוח. אנחנו לא מאמינים לאף אחד'".   

לרגל מופע מיוחד של הלהקה שיתקיים באמצע החודש הקרוב בפארק לייב ראשון לציון, חידשו חברי 'הדג נחש' את השיר יחד עם זמרים נוספים, ובהם דני סנדרסון, דקלה, עמרי גליקמן ועוד. אם קניתם כרטיסים ואתם רוצים לרענן קצת את הזיכרון עם השירים האהובים, תוכלו להאזין לתוכנית המלאה כאן באתר ובאפליקציה של 103fm.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

06/06/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הדג נחש. חומר מקומי
הדג נחש. חומר מקומי  |  מתוך עטיפת האלבום ב־2004
Paris