רז שכניק

"טובי הנגנים מנגנים את המוזיקה שלי בהיכל התרבות"

37 שנים אחרי, יצחק קלפטר לא שכח את היום שבו אריק איינשטיין פנה אליו על מנת שילחין לו כמה משיריו • "אמרתי לו 'יאללה, בוא'"


העריכה פורסמה לראשונה בשנת 2019: כשיצחק קלפטר הצעיר היה בן 12 הוא ניסה להתקבל להפקה בינלאומית של מחזמר. "שלחתי להם מכתב אבל הם לא התייחסו אליי", סיפר. 57 שנה לאחר מכן, כבר אין צורך להכביר במילים על השירים שיצר קלפטר, אשר הפכו לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. מה שמוכיח - לפעמים חלומות מתגשמים. 

הזמר, המלחין, המוזיקאי והגיטריסט הענק יצחק קלפטר התארח באולפן של רז שכניק לציון 37 שנים לצאת אלבום המופת 'יושב על הגדר' שנושא בתוכו, בין היתר, את הלהיטים 'רק איתך', 'שיר השיכור' וגם את שיר הנושא. "עבדתי עם אריק עוד לפני כוורת, בשנת 1972", נזכר קלפטר, "הייתי מלווה אותו בהופעות. כמה שנים אחרי זה אריק צלצל אלי וביקש שאעשה לו אלבום. אמרתי לו 'מה אתה אומר? יאללה, בוא'", ומאז, כידוע, היסטוריה. "מאוד אהבתי והערצתי את אריק, ופתאום כשהוא הזמין אותי לעבוד איתו זה היה מרגש". 

מעבר להתרגשות המוצדקת, קלפטר הרגיש שיש באלבום זה מעין סגירת מעגל עם עברו כנער צעיר בעל חלומות. "כשהייתי בן 12 ראיתי מודעה בעיתון שבה חיפשו נגנים וזמרים להפקה בינלאומית שלחתי להם מכתב שבו כתבתי 'אני רוצה לקנות גיטרה. אם תקבלו אותי, אלמד מכם'. המכתב לא זכה להתייחסות, אבל היום טובי הנגנים מנגנים את המוזיקה שלי בהיכל התרבות". 

איך היה להיכנס לאולפן יחד עם אריק איינשטיין? האם קלפטר עדיין מתעצבן כשהפועל תל אביב מפסידה? ומי הדביק לו את הכינוי 'צרצ'יל? 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

13/06/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יושב על הגדר. אריק איינשטיין ויצחק קלפטר
יושב על הגדר. אריק איינשטיין ויצחק קלפטר  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1982
Paris