רז שכניק

חם היום, תשתו גזוז

היא לא תדע, אבל אתם כן: הזמר דני סנדרסון התארח באולפן של רז שכניק לחגיגת קיץ גדולה במיוחד עם האלבום הראשון של להקת 'גזוז'


לכבוד הקיץ שהגיע אירח רז שכניק את לא אחר מאשר הזמר והיוצר דני סנדרסון שביחד עם גידי גוב, מזי כהן, מוטי דיכנה, דני פאר ז"ל, מאיר שפייזר, גרי רזניק, זיו בן, ושלמה חממי הרכיבו את 'גזוז' ויצרו עבורנו כמה וכמה הברקות מוזיקליות בלתי נשכחות. סנדרסון חשף פיסות היסטוריה מרתקות והתייחס לכל הסיפורים שמאחורי השירים הגדולים. 

השנה הייתה שנת 1979, הסכם השלום בין מצרים לישראל בדיוק נחתם, חומני עלה לשלטון באיראן, חברת שטראוס החלה לייצר את מעדן המילקי, ואילו חברת סוני השיקה מוצר מהפכני בשם ווקמן. אם שאלתם מה נשמע בווקמן התשובה ברורה - את אלבום הבכורה של להקת 'גזוז'.

"באותם ימים עבדנו הרבה, החזרות שעשינו נמשכו חודשים", הודה סנדרסון, "את רוב שירי 'גזוז' אני כתבתי, וזאת במטרה להיות האנטיתזה של להקת 'כוורת'". אם שאלתם את עצמכם מה ההבדל בין להקת 'כוורת' ל'גזוז' התשובה ברורה: "'גזוז' היא להקת נעורים, ורוב הנושאים של השירים עסקו ביחסים בינו לבינה". 

"התקליט יצא והצליח, אבל לא במימדים של 'כוורת'", סיפר סנדרסון, "אבל כשהוצאנו אלבום אוסף בשנת 1990 זכינו להצלחה גדולה". השירים מלאי הומור עצמי, והצליחו לייצר ביקורת עדינה על התרבות הישראלית באותם ימים, "יש שם אמירה סאטירית על התרבות הישראלית של אז". בהמשך הודה דני סנדרסון: "לפעמים אני צריך שמישהו יפרש לי את השירים שלי". 

וגם: לאיזה שיר חושב סנדרסון לעשות גרסה מחודשת, מה דעתו על חופי הים של תל אביב, ומי מחברי הלהקה היה מגיע לחזרות מחוץ לעיר הגדולה? 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

18/07/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גזוז עטיפת האלבום
גזוז עטיפת האלבום  |  צילום יח"צ: משה נחומוביץ
Paris