רז שכניק

"מי יכול לחיות בלי אשליות?"

ניסים סרוסי שוחח עם רז שכניק על תחילת דרכו המוזיקלית, הלהיט הגדול שלו, והאכזבה מכך שלא הגיע ללהקה צבאית


בשנת 1973 הוציא הזמר ניסים סרוסי את אלבום הבכורה שלו, 'מצעד הפזמונים של ניסים סרוסי', שבו נמצאים בין היתר, הלהיטים הבלתי נשכחים: 'אשליות' ו-'איני יכול'. 

בשיחה עם רז שכניק סיפר ניסים סרוסי על תהליך יצירת השיר 'אשליות': "דוד חלפון בא אליי ואמר לי, 'יש לי שיר בשבילך', לקחתי את הטקסט. מה שמצא חן בעיניי זו המילה 'אשליות' שבתוך השיר. מי יכול לחיות בלי אשליות? אף אחד, לא ילד ולא מבוגר. כך נוצר שיר שנשאר כבר למעלה מ-50 שנה". 

"שרתי כל החיים", אמר סרוסי והוסיף: "נולדתי בטוניס, הייתי הסולן של מקהלת בית הכנסת. הופעת הבכורה שלי מול קהל הייתה בגן כששרתי את 'ימי החנוכה' במסיבת החג. כשהגענו לארץ, רציתי להמשיך לשיר וגם קניתי גיטרה. אבא שלי לא אהב את המוזיקה של הדיסקוטק, ושנה שלמה הגיטרה שלי הייתה אצל השכן והתאמנתי אצלו", סיפר סרוסי. 

סרוסי סיפר על התסכול מכך שלא הגיע ללהקה צבאית. "אם הייתי שם, הייתי כבר נכנס אז למקצוע שלי, ואת זה לקחו ממני", אמר סרוסי. "אמרתי להם, 'אני רוצה לעשות מוזיקה, לא להתעסק בנשק'. אבל שום דבר לא עזר. שלחו אותי לנ"ט והלכתי, כי לא הייתה לי ברירה אחרת. גם שם אמרתי להם 'אני רוצה לעשות מוזיקה'". בהמשך סיפר סרוסי כי רצו לשלוח אותו לטירונות בסיני, והוא אמר למפקדיו: "עד כאן, אני לא נוסע לסיני. אז שלחו אותי לכלא 6".

דווקא שם חלה התפנית אצל סרוסי: "היינו שרים בתא, בחצר. כשלמפקד הייתה יום הולדת, נתנו לי יומיים חופש כדי ללכת להביא נגנים ולעשות לו מסיבת הפתעה. מה שלא השגתי כשהייתי חופשי, השגתי בכלא 6. זה לא היה בכוח, רק אמרתי 'אני זמר' ואמרו לי 'תשיר, נשמע', כששמעו אז אמרו 'אתה הזמר שלנו'".  

רז שכניק וניסים סרוסי באולפן // צילום: אלון כץ/103fm
רז שכניק וניסים סרוסי באולפן // צילום: אלון כץ/103fm
 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

29/08/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'מצעד הפזמונים של ניסים סרוסי'
'מצעד הפזמונים של ניסים סרוסי'  |  צילום: מתוך עטיפת האלבום מ-1973
Paris