רז שכניק

שוקולד מנטה מסטיק: מפגש האיחוד

ירדנה ארזי, לאה לופטין ורותי הולצמן נפגשו באולפן של רז שכניק: "האינטרקציה בינינו פשוט מדהימה" • חלק א'


ירדנה ארזי, רותי הולצמן ולאה לופטין נפגשו עוד במהלך שירותן הצבאי בלהקת הנח"ל. הן התגייסו יחדיו, חלקו אוהל בטירונות, חיבה גדולה למוזיקה, ואפילו המספר האישי שלהן בצה"ל הוא עוקב. לימים החברות שהתגבשה הפכה ללהקת שוקולד מנטה מסטיק, והשאר היסטוריה. השלישייה בעלת ההרמוניה הקולית המרהיבה, מצליחה עד היום להגיע לסולמות של אז. עכשיו, אחרי שנים בנפרד, הגיעו יחדיו לאולפנו של רז שכניק לתוכנית שנזכרה בערגה בימים היפים של הלהקה, ובאלבום הבכורה שיצא בשנת 1975.

"אנחנו לא רק זמרות, אנחנו פרפורמריות. ההופעה הראשונה שלנו בפסטיבל הזמר עם הלהיט 'נח' שכתב מתי כספי הייתה מאוד נועזת. האינטרקציה בינינו הייתה מדהימה, אנחנו לא מפסיקות לדבר". אם חשבתם שהקשר האמיץ בין השלישייה המיוחדת נגמר רק באהבה למוזיקה ולשיחות משותפות אתם טועים, "לפני כמה שנים נסענו יחדיו לפריז, ובשביל שלא נבזבז זמן בקניות התפצלנו. כל אחת הלכה לבד לקניות, וכשחזרנו אחרי כמה שעות לחדר המלון גילנו ששלושתינו חזרנו עם אותו זוג מגפיים". 

בהמשך יצגה הלהקה את ישראל באירוויזיון בהולנד עם הלהיט הגדול 'אמור שלום', שסיים במקום ה־6 והמכובד בהחלט, ויש שטוענים כי חברות הלהקה סללו את הדרך להרכבי בנות נוספים שקמו אחריהן, כמו למשל להקת 'מנגו', 'ללדין', ולהקת 'חמסה'. 

"אנחנו תומכות בהחלטתה של ירדנה לצאת לקריירת סולו", אמרו בחיוך הולצמן ולופטין, ולא שכחו גם את המפגש עם הרב שלמה קרליבך לפני פסטיבל הזמר החסידי, "ראינו רב היפי, מוקף בכל מיני צעירות וחתיכות שמעריצות אותו. הוא היה מאוד כריזמטי ולימד אותנו את השיר, אבל אנחנו הלכנו על גישה אחרת לגמרי. הוא כעס על העיבוד המוזיקלי, והיום כשבמגזר החרדי שרים את השירי 'ובאו האובדים' הם לא יודעים שהביצוע הראשון של השיר היה של להקת 'שוקולד מנטה מסטיק'"

"המון שירים שהקלטנו לא נכנסו לאלבום הבכורה שלנו", הודו חברות הלהקה, "חלק מהשירים הושמעו בפסטיבלים ובתוכניות טלוויזיה בהן השתתפנו. אנחנו זוכרות שבאחד מפסטיבלי היין בו השתתפנו, גילנו שאנחנו לא זוכרות את המילים של השיר. לא ידענו מה לעשות אז כתבנו את המילים על בקבוקי יין, והחזקנו אותם במהלך ההופעה". 

במהלך השיחה המרגשת באולפן גילו לנו חברות להקת 'שוקולד מנטה מסטיק' איך הן הכירו, על ההופעות במהלך מלחמת יום כיפור שנשארו איתן עד היום, ועל החברות האמיצה ביניהן. אז מי הודתה שהיא הלומת קרב מאז, איך היו היחסים שלהן עם אברהם דשא (פשנל) המפיק המוזיקלי, וגם: מהו השיר האבוד אותו כתב להן יאיר רוזנבלום, ולאיזו תקופה הן מתגעגעות? 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

23/10/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירדנה ארזי רותי הולצמן, ולאה לופטין
ירדנה ארזי רותי הולצמן, ולאה לופטין  |  צילום: יניב מורוזובסקי
Paris