רז שכניק

"יש לנו חשק להתאחד מחדש"

תאמרו שלום לשוקולד מנטה מסטיק: ירדנה ארזי, לאה לופטין ורותי הולצמן התארחו אצל רז שכניק • חלק ב'


בשנת 1976 התקיים 'מבצע יונתן' לשחרור החטופים באנטבה,נחשפה פרשת חשבון הדולרים של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בטלוויזיה עלתה הסדרה 'קישקשתא', שהפכה ללהיט ענק בקרב ילדי ישראל באותה התקופה, ומיד אחר כך יצא סרט הקולנוע שנצפה עד היום 'גבעת חלפון אינה עונה'. במוזיקה הישראלית יצאו חברות להקת 'שוקולד מנטה מסטיק' באלבום חדש, ולדעתנו זה טוב, אפילו ממש טוב. 

באותה השנה הלהקה נבחרה לייצג את ישראל בתחרות האירווזיון בהולנד, בנות הלהקה ירדה ארזי, רותי הולצמן ולאה לופטין הציגו שלושה שירים חדשים, ומתוכם נבחר השיר 'אמור שלום' אותו יצרו יחדיו אהוד מנור ומתי כספי. "התלבטנו באיזה שיר לבחור לאירווזיון וישבנו באולפן לבדוק את השירים. יש מי שרצה את 'זה טוב זה טוב', אבל בסוף אמרנו לעצמנו שזה לא מתמתיקה, ואי אפשר לדעת איזה שיר יצליח - אז בחרנו את 'אמרו שלום'", סיפרו חברות הלהקה, "עשינו את התקליט השני מהר מאוד בכדי לקחת אותו לאירווזיון. הכנסנו כמעט כל שיר שהקלטנו בכדי להגיע לאירווזיון עם מוצר מוגמר, באותה התקופה אנשים היו באים לתחרות עם אלבום בשביל לעשות איתו יחסי ציבור, ולחלק לכולם. זה מה שרצינו לעשות, אבל לצערנו לא עשינו". 

על הלהיט הגדול 'אמור שלום' סיפרו שלישיית הבנות: "הוא הגיע למקום ה־6 והמכובד בתחרות האירווזיון. שרנו אותו בכל רחבי אירופה, ובשפות שונות, והחתימו אותנו על חוזה הקלטות רציני". "העולם נפתח בפנינו", אמרה ארזי, וסיפרה על ההצלחה הגדולה לה השיר זכה: "עבדנו קשה מאוד, במשך שנה שלמה הסתובבנו בעולם, ולא שמנו לב לכל הרעש שמסביב. הופענו בכל מיני מקומות ברחבי העולם, היעד הכי מוזר בו הופענו היה בפינלנד". 

אם חשבתם שסיבוב ההופעות העולמי הכניס לכיסן מיליונים אתם טועים. למרות העבודה הקשה וההופעות הרבות הן לא זכו לרפד את חשבון הבנק שלהן במזומנים, "הרווחנו כמו המזכירה של פשנל". בהמשך סיפרו על המשך העבודה ביחד, שיתוף הפעולה הפורה עם מתי כספי, וגם: מה דעתן על הלהיט 'וונצואלה' אותו הקליטו לאחר שהתפרקו, ומתי שיתפו פעולה עם 'הגשש החיוור'? 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

31/10/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירדנה ארזי רותי הולצמן, ולאה לופטין
ירדנה ארזי רותי הולצמן, ולאה לופטין  |  צילום: יניב מורוזובסקי
Paris