רז שכניק

יהלי סובול: "גיליתי שיותר נוח לי בתוך להקה"

הזמר והיוצר חזר 20 שנה אחורה לאלבום הסולו הראשון 'סוס': "אהבתי איך שהאלבום נכתב" • פייר, גם אנחנו


יש אנשים שאחרי פרידה קשה נוסעים לחופשה מפנקת בסאן חוזה, אחרים מחליטים שאחרי שנים חסומות כדאי לפנות ליחסים פתוחים, אבל לא משנה לאן תבחרו ללכת אנחנו בטוחים שיהלי סובול הצליח להתמודד עם הפרידה שלו מ'מוניקה סקס' הרבה יותר טוב. השנה הייתה 1999 והוא השיק את אלבום הסולו הראשון שלו 'סוס' שהתקבל בחיבוק חם בתחנות הרדיו. היום, עשרים שנה אחרי, הוא מתארח באולפן של רז שכניק, ונזכר יחד איתו, בסיפורים הגדולים שמאחורי השירים. 

לאחר התפרקותה של להקת 'מוניקה סקס' בניו־יורק חזר סובל לארץ, ומיד ארז את חפציו, ונסע יחד עם בת זוגתו לגור בלונדון. היא למדה קולנוע, הוא עבד בספריית ווידאו, ונראה היה שהחיידק המוזיקלי דעך, אבל למזלנו לא כך היה הדבר כי באותה השנה החל סובול לעבוד על אלבום הסולו הראשון שלו, "אחרי חודשיים בערך שלא עשיתי מוזיקה הלכתי לקנות טייפ ארבע ערוצים כמו של פעם, ואמרתי לעצמי שכדאי לקנות גם מכונת תופים, ואז התחלתי לשחק עם זה". סיפר סובול, "השיר הראשון שכתבתי היה 'אל תנדנד את הסירה', ולמרות שהוא היה שונה מהשירים שנגנו באותה התקופה ברדיו הוא התקבל מאוד יפה". סיפר סובול לשכניק, והוסיף: "באלבום הזה הלכתי על כתיבה קצת יותר מופשטת לעומת האלבום 'פצעים ונשיקות' של מוניקה סקס". סובל סיפר עד כמה הפירוק של הלהקה היה דרמטי עבורו, "הייתי במצב מוזר, לא ידעתי מה אני עושה, וכשכתבתי את השירים לאלבום ממש לא חשבתי על הקהל. אחרי שהכל נכתב נפרדתי מהחברה, חזרתי לארץ, והשמעתי את השירים לחיים שמש. הוא מאוד אהב את הסקיצות, והרגשתי רגוע, הוא היה אורים ותומים מבחינתי". 

שיר הנושא של האלבום סוס מדבר על פירוק הלהקה, סיפר סובול. "הייתי קצת אבוד, ולא ידעתי בדיוק מה אני רוצה לעשות ולאן אני שואף להגיע. בדיעבד אני מבין שזה עשה לי ממש טוב מבחינה יצירתית, למרות שהייתי במקום לא ברור זה היה רקע ליצירה שלי". כשנשאל איך נכתב השיר 'לילה בשדרה' סיפר סובול על מפגש על הבר שהוביל אותו לכתיבת השיר, "ישבתי בקפה ביאליק בתל אביב, ועל הבר ישבה נערה חמודה בשם עלמה מושונוב. הייתה לנו שיחה על מוזיקה, והיא סיפרה לי שהיא גם שרה. זה היה פשוט ערב קסום. בסיום הערב החלטתי ללוות אותה הביתה מתוך איזה רגש אבהי כי היא הייתה רק בת 17 לדעתי, ואז כתבתי את השיר לילה בשדרה. זה היה ערב מתוק, ואז היא באה ושרה את הסוף של השיר. היום היא זמרת אופרה, ועשתה קריירה מדהימה".

בהמשך שוחחו השניים על הסינגל 'לא יכול בלי זה', וסובול סיפר שדווקא על השיר הזה הוא מקבל הכי הרבה שאלות: "אנשים רבים שואלים אותי מה זה ה'זה' שאני לא יכול בלעדיו בשיר, ואני תמיד אומר שזה דבר משנה, וזה היופי. יש תקופות שאתה לא יכול בלי 'זה', ויש תקופות שאתה בלי 'זה' אחר". עוד הוסיף: "גיליתי שיותר נוח לי בתוך להקה; יש את המפעל הגדול שזה מוניקה, ויש את חנות הבוטיק שזה אלבומי הסולו שלי". 

כשנשאל מה דעתו על הדואט 'הודעות עם מאלני פרס סיפר סובול שהכיר אותה כשהייתה בת זוגתו של חברו הטוב מאור כהן, "מאור ומאלני היו יחד באותה התקופה, ואפילו כתבתי לה כמה שירים באנגלית, דברים יפים שלא יצאו אף פעם. אני חושב שהיא שרה מדהים".  

בהופעה מיוחדת וחד פעמית יהלי סובול יחגוג יום הולדת 20 לאלבום הבכורה שלו, ועתידים להשתתף באירוע המוזיקאים שנגנו באלבום: פיטר רוט, אורן לוטנברג ויובל קיינר. אליהם מצטרפת גם המוזיקאית זואי פולנסקי. כרטיסים אפשר למצוא כאן. 

 
ערכה: עדן בן ארי

26/12/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'סוס' של יהלי סובול
'סוס' של יהלי סובול  |  צילום: מתוך עטיפת האלבום מ־1999
Paris