רז שכניק

ירדנה, את לנו ארץ

קולה של ירדנה ארזי מלווה אותנו כמה עשורים, אבל ההצלחה המטאורית שלה החלה מאלבומה השלישי 'אתה לי ארץ', שיצא ב־1984 • מאיפה הכול התחיל?


את קולה הקטיפתי של ירדנה ארזי אנחנו מכירים כבר מתחילת שנות ה־70 כשלקחה חלק בלהקת הנח"ל, בהמשך הייתה ארזי הצלע השלישית בהרכב הבנות 'שוקולד מנטה מסטיק', שזכו אף הן להתארח אצלנו באולפן. במסגרת פרויקט 'אלבומי המופת' זכה רז שכניק לארח אותה שוב, והפעם להתמקד דווקא בקריירת הסולו שלה, ובתקליט שלה 'אתה לי ארץ', שמצליח עד היום להרטיט את לבבות כולנו. לביקור המלכותי הצטרף לא אחר מגברי מזור, ששישמש יועץ אומנותי במהלך הקלטת האלבום, והיה לדמות מאוד משמעותית בהפקתו. 

שיר הנושא של האלבום 'אתה לי ארץ' הוזמן על ידי 'רשת ג'' לרגל יום העצמאות ה־36, ועד היום הוא אחד השירים היותר מזוהים איתה ועם יצירתה המוזיקלית. לדבריה, גם כשהיא שומעת אותו וגם כשהיא מבצעת אותו היא כל הזמן מתחברת אליו ממקום אחר. "אני מוצאת בשיר עוד ועוד נקודות, והנה, גם עכשיו, הקשבתי לפיצוח של המעבד המוזיקלי בשיר". מזור סיפר כיצד ביקשו שירדה תבצע שיר ביום העצמאות שיושמע במהלך כל היום: "פניתי לנורית הירש, והיא הלחינה מנגינה נורא מהר. היא השמיעה לי אותה דרך הטלפון. אחר כך פניתי עם המנגינה ליהורם טהרלב, והוא הלביש על הלחן מילים, והשאר היסטוריה". אין ספק, מדובר בשיר אהבה לארץ, אבל להפתעתנו לא כולם הבינו אותו כך, וחלקם התייחסו אליו כאל שיר מלא בתשוקה. ארזי, כאמור, נשארה נאמנה למקור, וטענה שהיא ממשיכה לשיר אותו עם אותה המשמעות שנתנו לו בעת כתיבתו. 

עוד הוסיפה ארזי: "היינו בתנופה באותה השנה, בגלל זה הוצאנו שני אלבומים בלי להרגיש בכלל. זה היה המשך של יצירה, עפנו עם הדימיון, וככה בחרנו את השירים. הרי שיר מביא עוד שיר, אז למה לעצור?" אנחנו מסכימים לגמרי. 

שיר נוסף שהפך לנצחי מאלבומה השלישי של ארזי הוא 'יש ונדמה'. מדובר בלהיט בעל נגיעות אתניות, ולדבריה בכל השירים שלה נוכל להרגיש טאצ' אתני. "כאן למשל יש ממש נגיעות ספרדיות. זה שיר שפותח את ההופעות שלי במשך המון שנים, מדובר בשיר בעל המון נוכחות, וזה המקום שלו. זו הצהרת כוונות לכל דבר ועניין". ארזי הודתה שהיא בוחרת את השירים שלה קודם כל לפי המילים, וככל שהטקסט חזק יותר מה טוב. אם שאלתם את עצמכם האם היא יודעת לזהות איזה שיר יזכה לאהבת הקהל התשובה היא לא, בעוד שלמזור יש חושים בדיוק לזה, לדבריה. "גם כשאני זוכה באירוויזיון ואוהבת מאוד שיר הוא לא זוכה". 

להיט מהאלבום בשם 'עוד נגיע' זכה לעדנה מחודשת במהלך שנות האלפיים כשבוצע בשנת 2007 בגרסת דאנס. "רצו לעשות לו רימיקס, וזו הייתה הצלחה מטורפת. בקהילה הלהט"בית השיר הזה הפך לסוג של המנון, ונתנו לו חיים מחדש". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

12/03/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'אתה לי ארץ'. ירדנה ארזי
'אתה לי ארץ'. ירדנה ארזי  |  עטיפת האלבום מ־1984
Paris