רז שכניק

"פתאום גיליתי שיש איזה כוח בלהופיע לבד"

על אף המצב הלא פשוט, הוא הצליח להזכיר לנו שהחיים שלנו עדיין תותים • חנן בן ארי התארח באולפן של רז שכניק לשעתיים של אופטימיות ומוזיקה טובה


את חנן בן ארי הכרנו כשהגיח לעולמנו בשלהי 2014; שירו הראשון שיצא לאוויר העולם, 'ממך עד אליי' שהפך מן השנייה הראשונה להצלחה מסחררת, הגיע לראשי מצעדי הלהיטים בתחנות הרדיו. מאז, הפך בן ארי לאביהם הרוחני של עשרות שירים, ביניהם 'החיים שלנו תותים', 'אמא אם הייתי' 'ויקיפדיה' ו'אלוף העולם', ומצליח לרגש, בכל פעם מחדש, מדינה שלמה. 

בן ארי הצטרף לרז שכניק בתוכניתו לשעתיים של שיחה נהדרת על שיריו שהפכו להצלחה מסחררת, האבהות בצל נגיף הקורונה, ועל השמירה על אופטימיות, גם בימים טרופים אלה. בפתח הדברים, סיפר בן ארי על התמודדותו עם המצב המדאיג המתחולל במדינה: "חשבתי שאהיה מובטל בתקופה הזו, ומסתבר שאני מופיע יותר".

לצד השיחה המרתקת, הגיע הזמן גם לשיר; בן ארי ביצע באולפן את שירו המרגש 'אמא אם הייתי', ולאחר מכן שוחחו השניים על המקור לכתיבת השיר, שהחל כרעיון אי שם בתקופת ההתנתקות: "זה שיר שקיבלתי אותו כמנגינה. תקופת ההתנתקות בגוש קטיף הייתה צלקת שלקח לה הרבה זמן להגליד, ולא כתבתי מילה על זה במשך עשר שנים". על קהל המאזינים הנהדר סיפר בן ארי: "אתה מקבל כל כך הרבה אהבה מהקהל. אהבה אמיתית. זה ממלא אותך". השניים סיימו את שעתם המשותפת הראשונה בנימה אופטימית: "אנחנו נראה המונים ברחוב ויהיו הרבה הופעות", ובן ארי קינח בביצוע לשירו 'אחים', שיצר יחד עם עברי לידר.

את השעה השנייה, פתח חנן בן ארי בביצוע לשיר 'ויקיפדיה', אותו כתב ביחד עם הזמרת קרן פלס. על התגובות לשיר סיפר: "מאבטח אחד ממוצא ערבי סיפר לי שהעלבתי אותו בגלל מילות השיר. אמרתי לו 'אני מתחנן בפניך, כשאנחנו מסיימים תקשיב לשיר ותבין שהתכוונתי להיפך'". לאחר שהספקנו מעט לשכוח מן הקורונה הנושפת בעורפנו, שר בן ארי באולפן את שירו 'לא לבד', והצליח להזכיר לנו את השמש שזורחת בחוץ, על אף הבידוד ותחושת הריק שאופפת רבים בשבועות האחרונים: "התקופה הזו היא היסטורית. זה החל כשפעת עם יחסי ציבור - ההסברים כבר לא משנים, זאת היסטוריה". 

כיצד מצליח חנן בן ארי להתמודד עם הפרסום הגדול? הוא התוודה: "זה תסביך". ואפרופו הפרסום, בן ארי סיכם את הנושא הטעון בשיחה עם אלוהים - ביצועו לשיר 'מה אתה רוצה ממני'. מה הוביל אותו לכתיבת השיר? בן ארי חזר לרגע בו יצר את השיר עם חברי הלהקה שלו: "השיר הגיע בבום".

ועכשיו, חידה: מה הקשר בין שירו של חנן בן ארי 'אלוף העולם' אותו ביצע בלייב במהלך התוכנית, לסדרת הטלוויזיה 'בשבילה גיבורים עפים' ששודרה בערוץ 12? נכון מאוד, הסדרה הייתה ההשראה לכתיבת השיר. בן ארי סיפר: "אנחנו מדינה פוסט טראומטית, ובגלל זה כתבתי את השורה בשיר 'אני אלוף העולם בלהדחיק'. התחלתי לכתוב כל מיני דברים שפחדתי לומר לעצמי מול המראה. לא חשבתי שהשיר ייצא". 

26/03/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חנן בן ארי ורז שכניק
חנן בן ארי ורז שכניק  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris