רז שכניק

שירי מימון לוקחת נשימה

הזמרת התארחה באולפן של 103fm עם רז שכניק • וסיפרה על האפשרות לחזרה לבמות ברודוויי: "ביקשו שאחזור, הדלת שם פתוחה" • ומדוע היא פרצה בבכי?


הזמרת שירי מימון פרצה לחיינו אי שם בשנת 2003, כשזכתה במקום השני בתוכנית הטלוויזיה 'כוכב נולד', ומאז השמיים הם הגבול. מימון התארחה באולפן של רז שכניק, לשעה של שיחה מרתקת על האלבום הראשון - 'שירי מימון', במסגרת 'אלבומי המופת'. הזמרת סיפרה על ההשפעה של משבר הקורונה על הקריירה שלה, על מותו הפתאומי של הגיטריסט שליווה אותה בשנים האחרונות יונתן פריג' ז"ל, ועל הדלת שנשארה פתוחה בתיאטרון ההוא בשדרה הכי מפורסמת בניו יורק.   

על תחילת הקריירה סיפרה: "אני מגיל עשר על במות, בשנת 91 הייתי בפסטיגל הילדים, ממש רציתי להיות שם, מזל שאמא שלי זרמה איתי ולקחה אותי. היה לי מאוד כיף ושם הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות, ומאז הייתי בלהקות נוער, הגעתי לצבא והייתי בלהקה צבאית - להקת חיל האוויר, צביקה הדר היה הבמאי שלנו. אחרי הצבא עבדתי באילת, ומשם לעונה הראשונה של כוכב נולד"

על האלבום הראשון שיצא בשנת 2005, מספר שנים לאחר הפריצה סיפרה: "הוצאתי את האלבום אחרי האירוויזיון. ברגע שהפסדתי ב'כוכב נולד', חשבתי שחרב עליי עולמי והסתיימו חיי, הלכתי לתוכנית נוער, והיה לי כיף כי הנחתי ואז התנתקתי. רוני בראון (בעליה של חברת התקליטים 'הליקון') בעצם החתים אותי, אני לא קיבלתי שום פרס מכוכב נולד, ונינט קיבלה סינגל והסתכלתי מהצד ואמרתי אמאל'ה יש לי עוד משהו לתת. ורוני בראון שלף אותי והקליט איתי אלבום". 

לאחר ששרה את 'לאן שלא תלכי', שיתפה בכאב בתקופה שעוברת עליה, ועל מותו הפתאומי של יונתן פירג' ז"ל, גיטריסט שליווה אותה לאורך שנים: "לא הופעתי חודשים, יש בזה משהו שונה, פתאום אני שרה במלוא הגרון. אני מחזיקה את עצמי לא לבכות כשאני מדברת על יונתן פריג'. הוא ליווה כל כך הרבה אנשים, הוא מוזיקאי אדיר שעשה כל כך הרבה, האובדן הוא עצום. הפתאומיות הזו היא חלק מהעניין של התחושה הקשה, שזהו שהוא לא פה, שאני אצטרך להתמודד איתה בהמשך", אמרה בבכי, והמשיכה לספר על החבר המוכשר, "הוא היה איש עם מין עם סנטר (מרכז) נורא ברור, הייתה לו עוצמה מאוד שקטה, הוא עמד לידך והרגשת ביטחון. היית צריך להיות איתו שעה וזה הספיק לך לראות מי הבנאדם, הוא היה המון בשבילי, הוא ליווה אותי כל הקריירה שלי, ואני אצטרך להתמודד עם זה. כשנחזור לבמות בקרוב". 

מימון הייתה חלק מהקול של מחאת האומנים והתראיינה באופן נרחב בכלי התקשורת על ההתמודדות עם משבר הקורונה, ועל ביטולי ההופעות. "השוק הראשוני, היה השוק של הביטולים, זה לא קרה מעולם לאף אחד בעולם. ביטולים של הופעות אחת אחרי השניה, לפני הסגר הייתה תקופה מדהימה גם אישית, ונקבעו לי המון הופעות בחודש מארס. השוק היה שאתה נמצא בבית ואתה לא יכול לעשות שום דבר".

סיבוב ההופעות הקרוב שלה כבר נקבע, ועם המתווה החדש של משרד הבריאות, הן גם יתקיימו. "ההופעה הקרובה היא ב־9 וב־10 באוגוסט, אני פותחת ברידינג 3 מופע להקה ומופע די ג'יי בהופעה אחת, עם גרסאות לשירים שלי שעשיתי להם רמיקסים עם די ג'יי ינון יהל. בימים האחרונים מתחילות ההופעות הבאות להיסגר ולחזור, שזה מאוד משמח, וזה נותן אויר לנשימה, הלחץ שלשבת בבית ארבעה חודשים בלי הכנסה לכולם זה לא קל". 

מימון הייתה הישראלית הראשונה שמשתתפת במופע בברודווי, כשהופיעה בשיקגו: "היו לי הצעות והיו עוד דברים, ואני מגלה עם הגיל מה ששלי שלי, ומה שצריך לקרות קורה. צריך לדעת לשחרר, לצערי זה לא הסתדר עם לוח הזמנים של הכוכב הבא, ביקשו שאחזור, ומאוד רציתי אבל זה לא קרה. הדלת שם פתוחה, מישהו אמר לי בהפקה שברגע שתפרו לי שם שמלות, אז אני בלופ, תמיד יכולים לקרוא לך שוב", בנוסף שיתפה שבעצם, אין כמו בבית, "אני מודה שיותר נהנתי להופיע איתם בארץ, זה היה אחרת. מבחינתי הייתי יותר טובה, כשהייתי במגרש הביתי שלי, זה נתן לי יותר אוויר". 

על האלבום החדש סיפרה: "אחרי האלבום האחרון 'שלג בשרב' הרגשתי שאני 'מבזבזת' שירים כי יש שירים טובים בעיני שלא זוכים להכרה שהם צריכים לקבל. אז החלטתי שאני לא מוציאה יותר אלבום, אלא רק סינגלים, ואחרי שראיתי שהצליחו החלטתי שאני מאגדת אותם נותנת להם בית, ואני חושבת שזה יותר נוח וכיף". על הסינגל החדש 'כשתגדל' סיפרה כי הוא נכתב על בנה הבכור, איתי, ושהכותב דודי בר דוד שמע ממנה את כיצד היא מתמודדת עם ההורות הטריה וכתב את המילים בהשראתה. 

על השאלה עד כמה חשוב לה לכתוב, ולהיות שותפה ליצירה אמרה: "בכל דבר שעשיתי אני שם, גם אם אין לי קרדיט המילים לפעמים שייכות לי, אני לפעמים משנה כמה מילים או אפילו בתים שלמים. יש לי שירים שכתבתי בעצמי ממש, ויש שירים שאני חלק מהכתיבה, ויש שירים שאתקשר לכותב ואגיד שכל הבית לא מתאים לי. אני חלק מהיצירה בכל שלב מהכתיבה עד האקורדים, אני בסדר עם זה למרות שהשם שלי לא כתוב שם. אני בוחרת לבד את השירים, ואז אני משמיעה לקרובים שלי", שיתפה. 

18/06/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שירי מימון
שירי מימון  |  צילום יח"צ: אוהד רומנו
Paris