רז שכניק

הנסיכה והנסיך

הזמרת האייקונית וזוכת האירוויזיון שבה עם רז שכניק לאלבום הבכורה שלה מ־1978 • על שיר הנושא, נסיך החלומות, אמרה: "לא חשבתי שזה נכס צאן ברזל"


אין ספק כי גלי עטרי הפכה לחלק בלתי נפרד מהפסקול של חיינו. קולה מעטר כמה מהלהיטים הגדולים ביותר של שנות ה־80 וה־90 והיא נחשבת לאחת מהזמרות הגדולות שנצרבו בתודעה של אוהבי הזמר העברי. לא בכדי אלבומיה זכו למעמד של אלבום זהב ופלטינה, ושיריה הפכו ללהיטים. במסגרת פרויקט 'אלבומי המופת' זכה רז שכניק לארח את עטרי ולחזור איתה לשנת 1978, לאלבום הבכורה 'נסיך החלומות'.

עטרי פרצה לחיינו בתחילת שנות ה־70 כנערת פלא עם הלהיט 'יש לך שמש'. קולה הקטיפתי והייחודי מלווה אותנו לאורך עשרות שנים ועל פני מאות שירים, עם יותר מ־10 אלבומים, והופעה בלתי נשכחת באירוויזיון שזיכתה את ישראל בניצחון.

בשנת 1978 השתתפה עטרי בפסטיבל הזמר עם השיר 'נסיך החלומות', שכתבו שמרית אור וקובי אשרת, והגיעה למקום השלישי. השיר הפך ללהיט ובאותה השנה היא הוציאה את אלבומה הראשון, שנשא את אותו שם - וסלל את המשך הקריירה המוזיקלית שלה.

עוד באתר 103fm: רז שכניק וגלי עטרי על אלבומה 'צעד אחד לפני הנהר'

בתחילת השיחה עם רז שכניק דיברה עטרי דווקא על ההווה, על המציאות המורכבת של 2020 בצל נגיף קורונה. זו, כידוע, משפיעה על כל שגרת החיים - ועצרה כמעט לחלוטין את כל תחום התרבות בישראל לחודשים ארוכים. היא סיפרה כי למרות ההגבלות, "אני מרגישה בסדר גמור. יש בהתחלה את הקטע שאתה קולט מה אתה עובר, ואז אתה מתחיל להתרגל, להשלים, לקבל, ומכאן אתה גם יותר רגוע, הכול בסדר בינתיים".

רז שכניק וגלי עטרי באולפן 103fm
// "רגש זה דבר הדדי". רז שכניק וגלי עטרי באולפן 103fm
 

השיר הראשון מהאלבום שבו התמקדו השניים הוא כמובן הלהיט 'נסיך החלומות'. עטרי סיפרה כי שם השיר המקורי היה 'ולנטינו'. אז מדוע השתנה? היא הסבירה כי באותה העת "הייתה להקה בשם Champagne שהוציאה שיר בשם 'ולנטינו'. נאלצנו לקרוא לשיר שלנו 'נסיך החלומות'". עם זאת הודתה כי "זה לא עזר - קוראים לו ולנטינו". לדעתה, הגעתה למקום השלישי בפסטיבל הזמר בשנת 78' "נתנה לי גם 'פרומו' לשנה אחרי זה, משהו 'אנדרדוגי' קצת שעוזר במקרים כאלה".

"ולנטינו היה דון ז'ואן", הסבירה עטרי, "יש משהו במילים של שמרית שזה 'רגשי'. מראים את האדם שבו, שהיה ילד של אמא. כל הנשים היו מתות עליו, דון ז'ואן, והוא נפטר בגיל 32". למרות הסיפור וההצלחה בפסטיבל, עטרי לא חשה שמדובר בלהיט נצח: "האמת? לא חשבתי שזה נכס צאן ברזל, מהבחינה שאחרי עשרות שנים זה עדיין עובד. היה אחד שאמר - 'מה זה השיר המבחיל הזה?' לימים, כמו שקרה לי עם הרבה אלבומים, הרבה שנים אחרי זה נהיה טרנד 'רטרו'. כתבו: 'האלבום המענג הזה', והתכוונו לאלבום הזה".

עוד באתר 103fm: גלי עטרי עורכת ומגישה 'שבת עברית'

בשנים שבין תחילת הקריירה לאלבום הבכורה, כחצי עשור, התמקדה עטרי בפסטיבלים, הקליטה שירים, הצטלמה לסרט 'הלהקה' וטסה לייצג את ישראל ביפן. שכניק תהה האם, לדעתה, הניסיון עזר לה לבחור את השירים שיהפכו ללהיטים. "אני לא חושבת שעם ניסיון אתה יודע אם זה יצליח או לא", השיבה, "זה תלוי בגורמים אחרים, כל מיני דברים שלא קשורים. אני לא שרה שיר שאני לא אוהבת. ברגע שאני שרה את השירים, בשבילי הם נורא יפים".

עטרי סיכמה: "רגש זה דבר הדדי. הוא עובד על אנשים שכנראה יש להם טעם דומה לשלי, וכנראה יש הרבה כאלה - כי השירים באמת הצליחו".

 
עריכה: עופרי גליכמן

13/08/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נסיך החלומות. גלי עטרי
נסיך החלומות. גלי עטרי  |  עטיפת האלבום מ־1978
Paris