רז שכניק

לפעמים, תמיד

רז שכניק אירח את רון שובל וחזר עמו אל שנת 1989 לאלבומו השני 'מרגיש בדרך' • כיצד הגיב לביצוע של אריק איינשטיין לשירו?


הזמן טס כשנהנים? מזה שלושה עשורים מלווה את חיינו הזמר רון שובל. בשנת 1986 הוצג כ'ילד פלא' עם אלבומו הראשון 'נעורים', ומאז לא נח. ביחד עם רז שכניק חזרו השניים אל אלבומו השני 'מרגיש בדרך' (1989) ואל הסיפורים מאחורי השירים.

אלבומו השני של רון שובל מהווה סימן משמעותי במיוחד בקריירה המוזיקלית הארוכה והעשירה שלו, שיריו הושמעו ללא הרף ברדיו. האלבום זכה להצלחה רבה ובעקבות כך שובל הוגדר ככוכב העולה של התקופה. השיר שהפך למזוהה ביותר עם שובל הוא 'לפעמים', אותו כתבו מיכה שטרית וארקדי דוכין. הזמר סיפר כי כאשר הוא שומע את השיר, צפים לו זיכרונות מאותה העת כשהיה בן 16 בלבד. אז, אמרגנו היה אהוד שמר, "הוא לקח אותי תחת חסותו והחליט להפיק לי אלבום. היה לו משרד בדיזינגוף, התחלנו לאסוף חומרים, נכנס בחור נחמד ואמר 'אני כותב שירים, אפשר להשמיע לכם?' אהוד מאוד אהב את האנונימיים, התחלנו לשמוע ולא כזה התאים לי. פתאום הוא אמר 'יש לי עוד שיר אחד' – דווקא מאוד אהבנו אותו. הסגנון של ארקדי שונה והשירה שלו שונה, אז צריך להבין את השיר, לאן אפשר להביא אותו. אבל מאוד אהבנו. ארקדי כל כך שמח הוא לא האמין, עדיין לא היו 'החברים של נטאשה', הוא רק הגיע לתל אביב, הוא עדיין לא היה ארקדי דוכין".

הוא הודה כי בזמנו הם לא הבינו את גודל ההצלחה של השיר, יתרה מכך, שובל חושף כי "זה אחד השירים, אם לא השיר האחרון שנכנס לאלבום. כשהתחלתי לשיר אותו, התחלנו לזהות, הרגשנו מה קורה, אבל אתה לא יכול לדעת. הייתי שר בחתונות ובר מצוות, פתאום זה להיט. השיר התחיל לקבל תאוצה מטורפת, לעלות במצעד הפזמונים של רשת ג'. אני חושב שאני אחד משלושת האמנים הים תיכוניים שהופיעו ב'זהו זה!', היו - חיים משה, מרגול ואני. אתה יודע מה זה להופיע שם באותה תקופה?" כמו כן, הוא סיפר כי תוך כדי השנים ארקדי דוכין ומיכה שטרית כבר התחילו גם לשיר את השיר בהופעות. היום, חלק מהרפרטואר של ארקדי ומיכה שטרית זה 'לפעמים'".

אך לא רק הם מבצעים גרסאות כיסוי את הקלאסיקה 'לפעמים', שובל זכה לגרסה מיוחדת מגדולי הזמר העברי לדורותיו - אריק איינשטיין. הזמר סיפר כי כאשר הודיעו לו שאריק איינשטיין ביצע עיבוד לשירו, הוא כלל לא האמין. השיר הזה באמת עבר דורות, עברתי הכול עם השיר הזה, אבל באותו יום שהבנתי שאריק איינשטיין שר את השיר שלי וזה אמיתי - זה גאווה גדולה, באמת". הוא חשף כי כאשר נודע על כך, הוא צלצל אל מיכה שטרית על מנת להבין האם אכן איינשטיין שר את שירו. "הוא אומר לי – 'רון זה אמיתי, אני הייתי מקורב מאוד לאריק איינשטיין והוא אמר לי שהוא אוהב את השיר והוא רוצה להקליט אותו'. הוא הקליט את השיר, זה היה במגירה והמשפחה החליטו להוציא את השיר".

בהמשך, השניים נזכרו יחדיו בלהיט 'שיר הגיטרה" ושכניק תהה מדוע הוא לא מופיע איתו יותר. שובל השיב: "זה שיר מצוין אבל הוותק, אולי אני אעשה חידוש? אני אוהב, אבל הכול צף לי, הרבה זמן לא שמעתי את השירים האלה כמו שצריך. כתב אותו בחור ששמו דורון שור, יש לו חומוס פול בכרם התימנים, הרבה אוכלים אצלו, סלבס, בחור מוכשר. הוא אמר שהוא כותב בבית שירים, מאוד אהבנו את התמימות את הלחנים המלודיה זה היה אמיתי. הוא השמיע לנו כמה שירים ולקחנו כמה שירים, 'שירת הנווד' מאותו האלבום ו'שיר הגיטרה'. התאהבנו בזה, ממש".

באלבומו השני כלל הזמר גם עיבודים. על אף גילו הצעיר, נער הנושק לגיל 16, שובל החליט באומץ לעבד את שירו של הזמר יהורם גאון 'יש מקום'. על ההחלטה לעשות זאת, הוא אמר: "אני מתרגש, אני שומע וזה עושה ממש טוב בלב. המנהל שלי אז אהב כל כך את השיר והציע שאני אבצע את זה. שמעתי את השיר וגם אהבתי, אבל זה לא פשוט בכלל. הייתה לי שירה באולפן, כולם היו דרוכים, הלחץ לעשות את זה נכון ומדויק". שכניק תהה האם הוא שמע תגובה מיהורם גאון, אך מתברר כי "בינתיים לא, אבל אני עדיין ממתין, רק 31 שנה. אמרתי שאני אתקשר ל'סברי מרנן', להפקה, ואני אשאל אם הוא שם. אבל אני מאמין שהוא שמע את זה".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/08/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'מרגיש בדרך'. רון שובל
'מרגיש בדרך'. רון שובל  |  עטיפת האלבום מ־1989
Paris