רז שכניק

פריחת הנרקיס

"מאוד רציתי לפרוץ", הודה ליאור נרקיס, כשחזר עם רז שכניק אל אלבומי הפריצה שלו 'רק איתך' (2000) ו'זה מהלב' (2001) • התוצאה: שורה של להיטי ענק


ליאור נרקיס לא זקוק שנציג אותו: מי שנחשב לאחד הזמרים המובילים, בעל הקול המיוחד, יצרן הלהיטים נוטף האנרגיה והכריזמה מצליח פעם אחר פעם לגעת בקהל שלו. כשלושה עשורים הוא מלווה אותנו וכעת הוא התארח באולפנו של רז שכניק וביחד הם חזרו לאלבום שהוביל לפריצתו המטאורית - 'רק איתך' ולאלבום שיצא שנה לאחר מכן 'זה מהלב'.

ז'אנר המוסיקה הים־תיכונית הפך פופולרי יותר ויותר בשנים האחרונות, ונדמה כי בין שלל הכוכבים העולים והדועכים ליאור נרקיס שומר על מקומו בצמרת המוזיקה המזרחית. נרקיס ידוע ביכולות ההופעה יוצאות הדופן שלו, באנרגיות, בהתלהבות ובטירוף ולכן אין זה מפתיע שיש לו קהל שמלווה אותו כבר עשורים בנאמנות אין קץ. ביחד עם רז שכניק השניים ניתחו כמה מלהיטיו, וחשפו את הסיפורים העומדים מאחורי השירים שהפכו זה מזמן לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית.

תחילה התעמקו השניים באלבום 'רק איתך' (2000) שכלל את הלהיט שחדר ללבבות כולנו 'לכל אחד יש': "הסיפור של 'לכל אחד יש' התחיל אצל יובל ניסני, המנהל הקודם שלי. הגענו לעוזי חיטמן ביחד לפגישה מאוד מרגשת. עוזי חיטמן היה בשבילי דמות תרבותית, שליוותה אותי מהילדות דרך השירים שהוא כתב לחיים משה וזוהר ארגוב, תמיד הוא היה שם. יובל ניסני שלף את הטקסט הזה מתוך הטקסטים שעוזי הציע לנו, העברנו את זה לשלומי שבת להלחנה", סיפר נרקיס.

הוא נזכר שכבר כששלומי שבת "שלח לי סקיצה ראשונית של השיר - מאוד אהבנו". עוד סיפר כי מאז ומעולם "הערכתי אותו ומאוד אהבתי את איך שהוא שר. שלומי שבת תמיד קרץ לי כי אני מאוד אוהב מוזיקה טורקית, גדלתי על זה בבית, ולשלומי יש את הניואנסים המובהקים האלה שחודרים לנשמה. התקשרתי לשלומי ואמרתי לו זה השיר הכי טוב שקיבלתי עד היום".

"פתאום אנשים גילו אותי"

נרקיס חזר לשנת 2000 ונזכר כי זה היה ביום הולדתו ה-23 כאשר הם נפגשו באולפן ההקלטות: "הקלטתי, שלומי שבת נכנס לעשות קולות, ואז ככה היה משהו שפשוט קרה בלי תיאום מראש. הוא התחיל לשיר את השיר החלטנו שזה יהיה דואט. הוא החליף 2 מילים עם המנהל שלי, מאותו רגע החיים השתנו לגמרי. אחרי 5 אלבומים לפני שמאוד הצליחו". ההצלחה הרבה לה זכה השיר הובילה גם לחששות, שכן נרקיס מודה כי "קשה להתחקות אחרי להיט אלמותי ענק. עשינו את 'דוקטור תציל אותי' שהיה להיט באותה תקופה ו'תגידי מי יכול לאהוב אותך יותר'. פתאום אנשים גילו אותי ואת כל מה שעשיתי אחורה, פתאום 'כמו פרפר' נהיה להיט חזק והוא בכלל מגיל 16. הדברים התחילו לזרום אחרת לגמרי מהרגע שהקלטתי את השיר הזה. עוזי חיטמן מאוד שמח, הוא אמר שזו רק ההתחלה שלי ושהוא ישמח לעשות לי אלבום שלם".

הזמר האהוב ציין כי "חיטמן כתב לי 8 שירים סך הכול באותה תקופה, ואחרי זה נפרדנו מהאיש והאגדה שאנחנו מתגעגעים אליו מאוד הוא חסר בתרבות הישראלית בכלל. כשעוזי נפטר אני אמרתי שהתרבות הישראלית תהיה נכה בלי עוזי חיטמן וזה לגמרי מרגיש ככה אבל זכיתי לקבל ממנו ולעבוד איתו". כילד בגיל 23 הוא התמודד עם הצלחה מסחררת, אך לדבריו זה לא השפיע עליו: "באותה תקופה החרדות היו ממני והלאה. נהניתי ממה שקורה. הפכתי להיות הזמר האהוב על הקהילה היהודית בפריז בגלל האלבומים האלה, והייתי שר את כל השירים האלה בהופעות. נהניתי מאוד, האמת, בתקופה הזאת".

האלבום 'רק איתך' זכה למעמד של 'אלבום פלטינה' אך נרקיס מספר כי באותה התקופה "התפרנסתי בעיקר מהופעות, היה קשה נורא לעקוב אחר שוק הקלטות, היה קשה להתחקות אחר השוק ולהבין מה קורה. אז בעיקר היו מזייפים, היו מוכרים יותר מזויפים מאשר מקוריים. בתקופה ההיא לא היה אכפת לי לזייף את עצמי, מאוד רציתי לפרוץ. אני רוצה להמשיך עוד שיר ועוד חיבוק, ולהחזיר חיבוק". שנה לאחר מכן הוציא את אלבומו השביעי – 'זה מהלב' שכלל את הלהיט הענק 'תגידי'. נרקיס סיפר כי "זה שיר שאני יכול להגיד שהוא הציל אותי מ'לכל אחד יש'. מרוב שהוא היה גדול, 'תגידי' באמת הצליח לשחזר הצלחה אחרי להיט גדול. קשה להביא את הדבר הבא ו'תגידי' הציל אותי בקטע הזה". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

עריכה: עופרי גליכמן

10/09/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלבומי הפריצה. ליאור נרקיס
אלבומי הפריצה. ליאור נרקיס  |  עטיפות האלבומים // צילום רקע: רמי זרנגר
Paris