רז שכניק

שנת תש"ף? מאושרים, למרות הכול

דולי ופן, מגדולי היוצרים של השנה, והמוזיקאי (וכוכב הריאליטי) עידן חביב סיכמו עם רז שכניק פסקול של שנה יוצאת דופן


שנה קשה במיוחד עברה על עולם התרבות בעקבות מגפת הקורונה, שגרמה להקפאת ההופעות החיות ואולמות התיאטרון למשל חודשים ארוכים. למרות זאת היוצרים הישראלים לא קפאו על השמרים והמשיכו לעשות מוזיקה טובה. רז שכניק אירח באולפן את הצמד הלוהט של השנה דולי ופן (דולב רם ופן חזות) ואת הזמר, היוצר והשורד עידן חביב, כדי לסכם את שנת תש"פ.

אחרי 'אף אחת אחרת', 'מלכת השושנים', 'יש בי אהבה', 'קומסי קומסה', 'אח שלי מתחתן' ועוד להיטים רבים, הגיע הדואט של נועה קירל ולירן דנינו 'מאושרים' שהפך לשיר המושמע של השנה. דולי ופן שוחחו עם רז שכניק וסיפרו על הדרך המשותפת ועל הסוד ביצירת הלהיטים הגדולים של המוזיקה הישראלית בשנים האחרונות.

"כל הפרויקט שלנו מגיע ממקומות מאוד אישיים ומסיפורים שהם שלי ושל דולי, אמר פן חזות שסיפר על תהליך הכתיבה: "אני זוכר שישבתי עם דולי ואמרתי לו שינסה לכתוב שיר מנקודת המבט של זאת שהוא היה איתה בעבר. זה קשה, אתה פתאום מנסה להיכנס לראש שלה. קשה לכתוב דבר כזה". דולב רם הדגיש עד כמה זה היה מורכב עבורו: "איך אני יכול להשלים עם זה ולהיות חתום על שיר שהיא אומרת 'ניצחתי, כי ביחד לא נהיה מאושרים'".

לאחרונה קיבלו את הידיעה לפיה 'מאושרים' הוא השיר המושמע של השנה מאיש יחסי הציבור שלהם עופר מנחם. פן הודה כי "לפעמים אתה מרגיש שזה הולך להיות להיט ענק עוד לפני שהוא יוצא. היה בו קסם שאתה פשוט יודע". דולב שיתף בתחושות: "היינו בשוק אחרי שקיבלנו את הבשורה שזהו השיר המושמע של השנה".

בפתח השעה השנייה הצטרף לאולפן הזמר שכבש את המסך ב'הישרדות' במהלך החודשים האחרונים – עידן חביב שהתגלה בתוכנית כלוחם אמיתי ואסטרטג גדול, איתו הצמד המוזיקלי שיתף פעולה בשיר 'ואז את תראי'. חביב סיפר על העבודה המשותפת: "דולב מסתכל עליך כשאתה מגיע לאולפן כמנהל שלך. הוא הופך להיות לא רק זה שכתב את השיר. מי שיזכה להיות מנוהל על ידי דולב זכה ברמות – הוא תמיד מסתכל על המאקרו. ברזולוציות בעיקר יש את פן – יש לו חוש צדק אומנותי שהוא לא מסוגל לזייף לשנייה. הוא מזהה את חולשתה של היצירה".

בהמשך חביב התייחס כמובן ללהיט הגדול שהוציא ביולי האחרון – 'שלמים': "אבי אוחיון הציע לי להקשיב לשיר שכתב עם עקיבא תורג'מן ומתן דרור. שלחתי אותו ל־3-2 חברים קרובים שאהבו אותו גם וכבר באותו ערב הייתי באולפן. שאלתי אותם אם הם בטוחים שהם רוצים לתת לי אותו. ידעתי שאם אכנס להקליט אותו אהיה רכושני אליו. זה שיר שהסוד שלו שהוא מדבר על אהבה פשוטה שהצליחה, לשמחתי הוא נוגע בלבבות של אנשים".

"אני מאמין שכיוצר הגעתי לכדור הזה כדי לספר את הסיפור שלי, לא את הסיפור של יוצרים אחרים", אמר חביב כשהתייחס לכך שהוא ממעט לשיר שירים שלא יצר בעצמו: "אני שמח שלמדתי להגיד כן כשזה מרגיש לי נכון". בהמשך השיחה הסביר לשכניק כיצד הישרדות תרמה לקריירה המוזיקלית שלו: "הרבה אנשים שהכירו את השירים שלי לא ידעו מי שר אותם. הישרדות חיברה את השירים לשם ולפנים. מעטים זיהו אותי לפני התוכנית".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

עריכה: רון שהין

17/09/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סיכמו שנה. דולי, פן וחביב באולפן
סיכמו שנה. דולי, פן וחביב באולפן  |  צילומים: רעות מתתיהו־ארגון/103fm
Paris