רז שכניק

"העזתי להגיד שיש לי מקום בעולם המוזיקה"

הזמרת יובל דיין התארחה באולפן של רז שכניק, וסיפרה לו על התחושות שהרגישה בעקבות האלבום השני שלה 'ליבי ער'


יובל דיין פרצה לחיינו בשנת 2012 בתוכנית הריאליטי 'דה וויס', כאשר למרות שהייתה הפייבוריטית לזכייה, החליטה לפרוש בחצי הגמר של התוכנית. מאז הוציאה שירים רבים שזכו להצלחה רבה, ואף זכתה בתואר זמרת השנה של שנת תשע"ד במצעד השנתי של 'ערוץ 24' ו'מאקו'. בין שיריה הבולטים ניתן למצוא את: 'בשעה טובה', 'עד שתחזור' (שכתב והלחין עידן חביב), ועוד.

יובל דיין הגיעה להתארח באולפן של רז שכניק ושוחחה איתו על אלבומה השני 'ליבי ער', שיצא בשנת 2016, ובו נמצאים בין היתר, השירים: 'בדיוק כמו הירח', 'ליבי ער', 'לילותיי', ו'שב מולי'.

הזמרת הצעירה הסבירה על הסיפור שמאחורי השיר 'ליבי ער', וציינה כי תחילה לא רצתה להוציא אותו לאור. "הוא התחיל כבלדה, והרגשתי שכתבתי אותו ממקום כואב, הרגשתי שהוא כמו הדוד הזה שלא מזמינים לאף מסיבה, ומזל שיש לי מנהלת", אמרה.

והוסיפה על התקופה שחוותה לפני כתיבתו: "כאדם, אתה חווה התרגשויות מאוד גדולות, ולא תמיד יש לך את הכלים להכיל את זה. הרגשתי שעל פניו, אני מקבלת המון מחיאות כפיים ויש הרבה הצלחה, אבל כאילו בפנים, אני עוד לא מרגישה ראויה לדבר הזה. השיר התחיל ביום חמישי בשתיים בלילה, כולו היה מוכן, חוץ מהשורה של הפזמון. הלכתי לבית הכנסת ובמוצאי שבת, אמרתי, 'אני ישנה וליבי ער' - זה בדיוק, והשיר היה מוכן במוצאי שבת". דיין הוסיפה כי לאחר שכתבה את השיר, הרגישה תחושה של שחרור מאוד גדול. 

הזמרת הצעירה גם הודתה כי באלבום השני, התחילה להרגיש יותר ביטחון מהאלבום הראשון שלה 'לאסוף', שהוציאה כשנתיים לפני כן. "יותר העזתי להגיד שיש לי מקום בעולם המוזיקה ושאנשים באים להופעות מרצון, והם שמחים מזה", סיפרה, והוסיפה: "היה לי הרבה יותר ביטחון, ואפשר לומר שגם, בין האלבום הראשון לשני, די 'נדלקתי' על המקצוע הזה". 

אחד מהשירים הבולטים באלבום השני של דיין נמצא 'בדיוק כמו הירח', כאשר לדבריה, "זה השיר שאני הכי אוהבת ומחוברת אליו". עוד אמרה כי ברגע שבו נכתב השיר הזה, היא הבינה שהמוזיקה, זה המקצוע בשבילה. "כל שאר השירים לוקח חצי שעה-שעה לכתוב אותם, והשיר הזה לקח שנה שלמה, זה הכי הרבה זמן שלקח לי. כשהוא הגיע, קלטתי שזה משהו מיוחד. אחרי שהוא היה מוכן, נהייתה לי אהבה מאוד גדולה ומיוחדת אליו, והתחלתי להעריך יותר את המקום שלי כיוצרת", הסבירה.

בהמשך סיפרה דיין כי הרבה משיריה נכתבים על דברים שהיא אישית חוותה, ביניהם, מערכות יחסים, כמו בשיר 'שב מולי' שנכתב על קשר רומנטי שהיה לה, והסתיים בריב גדול. "ישבנו מאחורי הרכבת באשדוד, ולא הצלחנו להגיע להבנה, זה הסתיים ממש בריב. באתי הביתה, נכנסתי לחדר, סגרתי את הדלת, ויצא השיר", שיתפה, והוסיפה: "אני חושבת שלכתוב על דברים מתוך הלב, זאת כנות. אם אכתוב על דברים שלא שייכים אליי, הקהל ירגיש את זה ברגע".

אז איך היא מרגישה כעת לגבי הביצועים שלה באלבום? אמרה דיין בכנות כי "אני משתדלת לא ליפול למקום של ביקורת, זה מה שהיה הכי טוב לאותה נקודה. אין שום חרטות, אני לא בן אדם כזה. כיף לי להיות פה ולהאזין לזה". 

דיין גם שיתפה בהתמודדותה עם תקופת קורונה: "אני קוראת לזה תקופה מצמיחה, אני משתדלת כל הזמן לראות את האופטימיות ולהיות כל הזמן על הצד המחייך", אמרה, והוסיפה: "בהתחלה זה היה קצת מבהיל, לא עליתי על במה מ-13 במרץ. אבל לקחתי החלטה בתחילת הקורונה, שאני לא מתחילה לחשוב על מה התבטל, אלא חושבת על זה שזה לא היה צריך לקרות, זה מאוד עזר לי. פתאום מהישיבה בבית, השתנתה לי כל ההסתכלות. בתקופת הקורונה כתבתי שירים פי אלף יותר יפים מכל מה שהייתי כותבת על כל מיקרופון יקר שלא יהיה". 

למרות האופטימיות, הודתה דיין כי יש גם קשיים בתקופה הזאת, והתייחסה למשבר בענף התרבות: "אני מקווה שאנשים יבינו שתרבות זה לא פינוק ושזה צורך חיוני. השגרה שלנו נלקחה מאיתנו, אומנים עובדים מאוד קשה. יש אנשים שחושבים שאנחנו רק מאופרים, ומביאים לנו כוסות מים ופירות כל היום, זה לא ככה. זה לא רק געגועים לבמה, זו עבודה". 

לקראת סיום השיחה, סיפרה דיין על השיר 'אימא' שכתבה על אימה: "כתבתי אותו ממש לקראת סיום האלבום, זה גם השיר האחרון שנכתב. עד היום היא (אימא שלה) מתרגשת מזה בהופעה".  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.     

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

15/10/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'ליבי ער'. יובל דיין
'ליבי ער'. יובל דיין  |  עטיפת האלבום מ-2016
Paris