רז שכניק

כבר לא לבד - וטוב לו

אחרי שהחלים מקורונה, שלומי סרנגה בא לחגוג באולפנו של רז שכניק • ביחד השניים צללו אל הסיפורים מאחורי האלבום 'מונו' (2009) שכבש את תחנות הרדיו


שלומי סרנגה ידוע בזכות קולו העמוק שכבש את המצעדים ואת הבמות, ובזכות תרומתו הרבה למוזיקה הים-תיכונית, ולז'אנר היווני בישראל. כחלק מפרויקט 'אלבומי המופת' חזרו רז שכניק וסרנגה לשנת 2009 בה יצא האלבום 'מונו', ולזיכרונות מאותה התקופה.

שלומי סרנגה סיפר על שיתוף הפעולה שהוליד את הלהיט 'מונו': "אני ודקלה היינו חברים ממש קרובים באותה תקופה, היינו כל יום נפגשים, יושבים אצלה בבית וכל הזמן היא זמזמה דברים שהיא הלחינה. היו דברים שהיא הלחינה לעצמה, וכשהיא שרה לי את 'מונו' זה לא היה גמור אבל זה היה שיר שמתאים לי. אני זוכר שאמרתי לה - 'זה להיט'. אני חבר טוב של יוסי גיספן, פניתי אליו. על מה שקורה בתל אביב, בברים ובסוף עם כל הדאווין הם לבד. חוזרים הביתה לפעמים לבד, זה היה שיר שמאוד דיבר על זה".

הוא אף חשף כי לשיר היו מילים אחרות בעבר: 'מונו חוצה חיים אלייך מונו ואת בשתי ידיי מונו [...] עוד לא הבנתי למה'. בעבר היה שר סרנגה ביוונית אך את 'מונו' החליט לבצע בשפה העברית. הוא סיפר: "לקח לי הרבה זמן להסכים לשיר בעברית ולקבל את ההחלטה".

לדבריו, היה זה השיר 'האמנם' שגרם לו לבצע את המעבר לשירה בשפה העברית: "חבר נכנס לי לרכב והשמיע לי את השיר, לא הכרתי ואמרתי לו 'וואו איזה מילים עוצמתיות', התחברתי לזה ישר - הטקסט והלחן דיברו אליי. אני ויוני בלוך היינו חברים טובים, שאלתי אותו מה דעתו לעשות לשיר גרסה חדשה? מפה לשם הקלטתי את השיר, הוא שכב כמה חודשים טובים אצלי ברכב ואז הלכתי עם אשר ראובני שהיה המארגן שלי. השמענו את זה ליועץ מוזיקלי שאמר שזה יפה אבל לא ישמיעו את זה כי זה איטי, כבד, הקול שלי יווני. היה פרויקט של 'עבודה עברית' ומישהו שמע את זה, ביקש את השיר הזה ופנו אליי ומאז השיר הזה עשה הרבה היסטוריה. בפרויקט הזה אמרו לי שהשתמשו בזה גם בבורר, וגם לומדים את זה בבית ספר. זה נתן לי החשק להקליט בעברית. אח"כ בא 'מונו' ועוד הרבה שירים".

רז שכניק ושלומי סרנגה // צילום: מאירה פרץ/103fm
רז שכניק ושלומי סרנגה // צילום: מאירה פרץ/103fm
 

בהמשך, חזרו השניים אל הסיפורים המרתקים מאחוריי השירים: 'מקום אחר', 'את חיי', 'עולם אפור'. הוא סיפר על ההשפעה הרבה שהייתה למוזיקה הטורקית עליו, ואף סיפר כי בשיר 'את' שכתבה והלחינה עבורו דקלה, הוא שיתף פעולה עם תזמורת של כנרים טורקים, "זה היה אחד השירים היפים באלבום הזה בעיניי", אמר. כמו כן, הוא שיתף כיצד נוצר שיתוף הפעולה עם זוהר ארגוב בשיר 'עוד יבוא יום': "אני גדלתי על זוהר ארגוב, אחותי כתבה לו 3 להיטים גדולים - 'עינייך החומות', 'בעבר היו זמנים', ו-'נעלם בלי מילים'. היה לי צורך כשהתחלתי לשיר ולהקליט להחזיר את התקופה של זוהר ארגוב".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

        

עריכה: עופרי גליכמן 

31/12/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מונו. שלומי סרנגה
מונו. שלומי סרנגה  |  מתוך עטיפת האלבום מ־2009
Paris