רז שכניק

גששי המופת: רז שכניק מארח את גברי בנאי

שכניק ובנאי עם השירים הגדולים והזיכרונות היפים של הגשש החיוור • מהדורת פורים מיוחדת ומבדחת של 'אלבומי המופת'


השנה אנו חוגגים את חג הפורים בצורה שונה, אינטימית יותר, אבל לא פחות מהנה ומצחיקה. גברי בנאי הגיע לאולפנו של רז שכניק ב-103fm לתוכנית מיוחדת עבור החג, והצליח להזכיר לכולנו תקופות פשוטות הרבה יותר, בהן מסכות היו באמת רק בחג הפורים, קורונה הייתה בירה, וכולנו גילינו איך קוראים בעברית לצ'ופצ'יק של הקומקום.

שלישיית הגששים, או 'הגשש החיוור', מוכרת אמנם כשלישייה קומית, אך למעשה החלה כלהקת זמר. במהלך 37 שנים פעלו בתרבות הישראלית חברי הלהקה - גברי בנאי, שייקה לוי, וישראל פוליאקוב, ולימים זכו בפרס ישראל עבור תרומה לחברה. ההרכב המוזיקלי השפיע רבות על השפה העברית, וייצרו מטבעות לשון שהפכו לחלק בלתי נפרד מהשפה כיום, וכך גם על התרבות הישראלית.

גברי בנאי נזכר בימים של הקמת הלהקה, מיד לאחר שסיימו את תפקידם ב'תרנגולים': "התחלנו לאסוף שירים, בתוכנית הראשונה היו לנו 17 שירים. באחרונה היו 4 שירים, כדי לתת לקהל לנוח מהמערכונים. בתוכנית הראשונה והשנייה השירים היו המוקד ולאט לאט שמנו לב שהקהל רוצה לצחוק גם. הם אהבו מאוד את המערכונים שלנו, ולאט לאט זה תפס נפח גדול מאוד".

במהלך הקריירה רבת השנים של 'הגשש החיוור', שודרו 10 תוכניות, וחברי הלהקה אף השתתפו ב-11 סרטים כאשר המוכרים ביותר הם 'גבעת חלפון אינה עונה' ו'שלאגר'. אין ספק ששני הסרטים הפכו לסרטי פולחן ברבות השנים, גברי סיפר כי היה ברור לחברי הלהקה כי ישירו בסרט 'גבעת חלפון אינה עונה', והוסיף כי זו "אני לא יודע אם אפשר היה לעשות את זה היום. היו המון שחקנים, אבל גרנו בתנאים של מילואים, אשכרה מילואים. אבל היה כיף לעשות את זה. 'שלאגר' היה יותר מאוחר, אנשים כבר יותר מפונקים", והודה כי נהנה פחות על הסט מאשר ב'גבעת חלפון'. על שיתוף הפעולה עם עפרה חזה אמר: "עפרה הייתה אהובתי, היא הייתה מותק אמיתית".

איך נוצר השיר 'זמזם את החיים'?

בהמשך, בנאי סיפר כיצד נוצר הלהיט 'זמזם את החיים': "היה בירושלים איש ששמו אברהם סורמלו, והוא היה איש משכמו ומעלה, מספר סיפורים יוצא מן הכלל. הייתה לו חליפה ומגבעת, ובכיס גרעיני אבטיח. כשהיו באים אנשים הוא היה שם קצת גרעיני אבטיח. בכיס השני היו לו שקדים מלוחים. הוא נתן לסלבים 5-4 שקדים, לאנשים חשובים. יום אחד הלכנו לסורמלו, ובא איתנו גם מנהל ההצגה שלנו. הוא תפס את השקדים, וגמר אותם. סורמלו הסתכל עליו בהלם, הוא אמר לו 'שקד זה כמו אישה, אתה לא מתנפל'. סיפרתי ליוסי בנאי את הסיפור עם השקד, אז הוא כתב 'שקד זה כמו אישה'".

כמו כן, סיפר גברי על העבודה עם חברי הגשש, על חלוקת הסולואים, והאם היו וויכוחים ביניהם? "יוסי היה מחלק את הסולואים. בחיים לא היו ריבים, ממילא כולם שרים, אז אם לא את הבית הראשון - את הבית השני". בין השירים אליהם חזרו השניים היו: 'אף אחד לא קם' מפסטיבל הזמר בשנת 1974, 'שיר בהזדמנות', 'המנגינה היא שקובעת', 'יפות יפות', 'מים לדוד המלך', 'אחותי רוחמה', 'יום חג', 'תן לשים ת'ראש על דיונה', 'לו יהי', 'שלאגר', ועוד רבים וטובים.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

   

עריכה: עופרי גליכמן

25/02/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רז שכניק
רז שכניק  |  צילום: 103fm
Paris