רז שכניק

יא אללה: 30 שנה ל'קטורנה מסאלה'

כשאתניקס עברה את מבחן האלבום השני, חבריה הבינו שהשירים שלה כאן כדי להישאר • זאב נחמה חזר, יחד עם רז שכניק, ללהיטי האלבום 'מסאלה'


בשנת 1990 הוציאה להקת אתניקס את אלבום הבכורה שלה, וזכתה לחיבוק ענק מקהל המאזינים. זה היה יכול להיגמר בדיוק בנקודה הזו, אבל חברי הלהקה הבינו שיהיה עליהם להמציא את עצמם מבחינה מוזיקלית בשביל להישאר בתודעה לעוד הרבה מאוד זמן. בדיוק שנה אחר כך יצא האלבום השני של הלהקה שקיבל את השם 'מסאלה', והצליח לשמור אותם בתודעה גם שלושים שנה מהיום.

זאב נחמה, סולן הלהקה, הגיע לבקר באולפן של רז שכניק וביחד איתו חזרו השניים לסיפורים הפיקנטיים שעומדים מאחורי הלהיטים הגדולים. על הלהיט הראשון של האלבום 'קטורנה מסאלה', אותו ביצעו יחד עם זהבה בן סיפר שזה היה סוג של נשק עבורם. "באלבום הראשון באנו משום מקום, ואפילו התקשורת לא הצליחה לאכול אותנו כי פתאום זה הצליח. באנו מאלמוניות – החתימו מלא להקות ורק אותנו לא החתימו. רצינו להמציא משהו חדש, וככה עברנו את מבחן האלבום השני". 

רז שכניק וזאב נחמה באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm
רז שכניק וזאב נחמה באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm
 

נחמה סיפר שלצד ההצלחה והחיבוק הגדול אותו קיבלו מהקהל הוא התמודד עם פחד מאוד גדול שלא ישמיעו אותם, ושהסיפור המוזיקלי שלהם יסתיים, אבל למזלנו הרב לא כך היה. "חיכו לנו בפינה ואמרו לנו שעכשיו זה ייגמר. ניסינו לחשוב מה עושים עכשיו והמצאנו את סצנת הדאנס של אתניקס". לדבריו, מעבר לשיתוף עם זהבה בן, שהייתה אז זמרת בתחילת דרכה, ביקשו חברי הלהקה לייצר שיתוף פעולה עם עופר ניסים, שעשה את המיקס של השיר. 

אז מה זה 'קטורנה מסאלה' אתם שואלים? גם אנחנו שאלנו ונחמה ענה: "קטורנה בלדינו זה 'כשיחזור', ומסאלה בטורקית זה 'מזל'. לכן השיר נכתב סביב זה - כשיבוא המזל". אין כל ספק, הוא באמת פתח את המזל ללהקה שהוציאה למעלה מ־18 אלבומים לאורך כל הקריירה שלה. 

המוזיקה זורמת בעורקיו של נחמה, ובשיחה עם שכניק סיפר באריכות על ההשפעות המוזיקליות הרבות שהשפיעו עליו במהלך הקריירה הענפה שלו. נחמה טען כי הביטלס היו בשבילו לפני הכל, וגם הם התמודדו עם ביקורות שלילית בהתחלה, אבל השירים שלהם נמצאים איתנו עד היום. מעבר לזה, ביקש להתייחס גם להשפעה של להקת קווין על המוזיקה אותה הוא מנגן. לדבריו, סולן הלהקה פרדי מרקורי היה זה שהטביע בו את האמונה ללכת אחר האמת המוזיקלית שלו.

אז מהי אותה אמת מוזיקלית? אפשר לשמוע אותה בסינגל 'כתם הפרי', שזכה גם הוא להצלחה פנומנלית. "הגדירו אותנו כלהקה ישראלית מדברית והבנו שאנחנו צריכים לתת את הניחוחות האורינטליים. זה תמיד היה סביב הישראליות". נחמה כתב את השיר בדיוק במלחמת המפרץ, וסיפר: "כמו שהיום אנחנו בדיכאון מהמסיכות גם אז היינו. אמרתי לעצמי 'מה, אנחנו נצטרך להישאר עד הסוף עם המסכות', נכנסתי לאולפן ותוך כדי הבאלנס התחלתי לשיר". כשנשאל האם הוא תיאר לעצמו שהשיר הזה יהפוך להיות להיטכל כך גדול בתחנות הרדיו אמר שהם אף פעם לא עצרו לחשוב 'יש לנו להיט', "רק היום, בגילי המופלג, גיליתי שיש לי כל כך הרבה להיטים. בזמן אמת תמיד היינו במרדף אחרי עצמנו ולא התענגנו על זה שיש לנו להיטים, רצינו להשיג את הדבר הבא".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 
עריכה: עדן בן ארי

04/03/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מסאלה. אתניקס
מסאלה. אתניקס  |  עטיפת האלבום מ־1991
Paris