רז שכניק

מה קורה עם דינה?

שי להב הגיע לאולפנו של רז שכניק לשעה של כיף • ביחד הם נזכרו בסיפורים מאחורי השירים באלבום הבכורה המצליח 'מופע הארנבות של ד"ר קספר' (1993)


להקת הרוק המצליחה 'מופע הארנבות של ד"ר קספר', הידועה כ'קספרים', הייתה ממובילי ז'אנר הרוק בישראל בשנות ה-90. הם אחראים לאין-ספור להיטים, ביניהם – 'בשמלה אדומה', 'אחלום לנצח' ו-'תראו אותי'. שי להב, שהקים את הלהקה עם אורן ברזילי, התארח באולפנו של רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת', לשיחה מרתקת על אלבום הבכורה שנשא את שם הלהקה.

אלבום הבכורה של 'מופע הארנבות של ד"ר קספר' יצא בשנת 1993 וזכה להצלחה אדירה. באותה השנה, הוציאה הלהקה את הלהיט האלמותי 'בשמלה אדומה' שכולנו כה אוהבים. שי להב סיפר כיצד נוצר השיר. "רצנו במועדון העלייה השנייה בפני קהלים אדירים של 20-15 חברים קרובים", אמר בציניות. "החלטנו שחסר שיר סיום להופעה, היה את 'בואי דינה' שסיים, אבל רצינו שיר חזק יותר. אח של אורן ברזילי אמר 'תעשו קאבר לשיר 'בשמלה אדומה'', והכרנו את השיר מהסרט 'הלהקה'".

עוד להיט שעומד במבחן הזמן הוא 'בואי דינה'. להב נזכר כי באותה תקופה שודרה סדרה שנועדה ללמד ילדים זהירות בדרכים - 'בואי דינה'. הוא הדגיש כי לא מדובר בגרסת קאבר לשיר, "לקחנו רק את הרעיון של השורה, ואמרנו מה קורה עם דינה שגדלה בעצם ועכשיו היא חוצה את הכבישים בכל העולם? לאיפה היא הולכת ומה קורה איתה? זה נועד להראות שדינה כבר לא ילדה, היא גדלה איתנו". כמו כן, הוא הוסיף ואמר: "זה אלבום שעשו אותו חבר'ה שסיימו צבא ותיכון לא מזמן, עדיין תקועים בבית הספר, בדברים שראו כילדים".

"הכול קרה מאוד מהר"

בהמשך, חזרו השניים לשיר 'הקומיקאים', שיר הפתיחה של האלבום. להב הסביר כי מטרת השיר היא "להבטיח שלא תהיה יצירת מופת, שאנחנו לא מנסים לכוון למשהו גבוה מדי, אלא לעשות פשוט את מה שאנחנו רוצים לעשות". הלהקה התפרסמה זמן קצר לאחר שהחלה להופיע, זאת הודות למורה הגיטרה של ברזילי. "דודי לוי, שהיה אז כוכב ענק מלהקת 'נוער שוליים', היה מורה הגיטרה של אורן, והוא הזמין אותו לראות את ההופעה. בהופעה השלישית דודי חיבק את שנינו ואמר 'אתם תמכרו זהב, אתם תהיו להקת השנה, אתם הדבר הכי טוב שיש היום בארץ'. שנינו התעלפנו, ושאלנו 'מה זה אומר?' הוא ענה 'אני אסדר את הכול'".

ואכן, הוא עמד במילתו. "הוא הביא את רונן בן טל והם החתימו אותנו, כמה חודשים אחרי ההופעה הראשונה כבר נכנסנו להקליט את האלבום. זה לקח אולי חצי שנה, הכול קרה מאוד מהר. הבנתי שאנשים אחרים חושבים שזה טוב, אבל בתוכי אמרתי 'לא יכול להיות'".

להב נזכר בהתרגשות הגדולה שהייתה כאשר חברי הלהקה הוזמנו להתארח בגל"צ, וכיצד הגיבו כשהבינו מדוע: "התברר שנושא השידור זה 'לא תגנוב', אז שמו את השיר 'שרה בצבעים'. ואמרו – 'יש שיר כזה 'The Rolling Stones - she comes in colors''. זה שיר שכתבתי לפני שפגשתי את אורן, וכשאתה צעיר אתה מושפע ממה שאתה שומע. זה שילוב של The Smiths, The Rolling Stones וה- Pixies". בהמשך, חזרו שכניק ולהב אל הסיפורים מאחורי השירים - 'סקס', 'לטיסיה', 'כל יום, כל יום' ועוד.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

         

עריכה: עופרי גליכמן

20/04/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלבומי מופת עם מופע הארנבות של ד"ר קספר
אלבומי מופת עם מופע הארנבות של ד"ר קספר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris