רז שכניק

המופע הצליח - האלבום, פחות

אלבומה השני של מופע הארנבות של דוקטור קספר לא נחל הצלחה • שי להב נזכר: "פישלנו, זה הרס לנו את החיים"


להקת הרוק המצליחה מופע הארנבות של ד"ר קספר, הידועה כ'קספרים', הייתה ממובילי ז'אנר הרוק בישראל בשנות ה-90. הם אחראים לאין-ספור להיטים, ביניהם - 'בשמלה אדומה', 'אחלום לנצח' ו'תראו אותי'. שי להב, שהקים את הלהקה עם אורן ברזילי, התארח שוב באולפנו של רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת', וביחד הם חזרו אל אלבומה השני של הלהקה המוכר בשם 'מופע הארנבות של ד"ר קספר 2' (1994).

אלבומה השני של להקת מופע הארנבות של ד"ר קספר לא נחל הצלחה מסחרית גדולה, למעשה, רק לימים הוא הפך לרב מכר. האלבום הינו אלבום קונספט, אשר מספר את סיפורה של שילה, נערה אשר יוצאת למסע פסיכודלי. שי להב סיפר על תהליך יצירת האלבום: "אהבנו אלבומי קונספט למיניהם, שיש סיפור עם דמות. זה מתחיל מאורן ברזילי ושי להב שיוצאים למסע הזיות ולוקחים איתם את שילה לדרך".

הוא הוסיף, כי: "לקחנו את שילה כדמות של נערה מתבגרת שהייתה עם החבר'ה ושמעו מוזיקה, ונתנו לה סמים קשים. היא נכנסה לקומה והאלבום מתאר את החוויות שלה בקומה, כשהיא לא בהכרה. היה לנו הרגשה שזה רלוונטי. מעין תחושה שהנוער בקומה, כולם באסקפיזם. אולי זה קשור לשנה שהייתה, הרגשנו שהנוער הישראלי באותה תקופה רצה לברוח הכי רחוק שאפשר, לעולם דמיון". למעשה, שילה מגיעה למקום בו השמש לא זורחת לעולם או לא שוקעת לעולם. "היא צריכה להחזיר את השמש לעולם שלהם, שם היא פוגשת דמויות שהן שמות השירים", אמר.

"אף אחד לא רוצה אתכם"

האלבום לא נחל הצלחה מסחרית, ולדברי להב, "הרס לנו את החיים, כמעט פירק את הלהקה והחזיר אותנו לעוני נורא. המפיק הראשי אמר לנו 'אין הופעות, אף אחד לא רוצה אתכם. תלכו הביתה'. חזרתי לעבוד כמלצר. ישבתי על הרצפה ובכיתי, אמרתי איזה באסה, אין עבודה והמצב הכלכלי מתדרדר. זה מוזר להיות מפורסם ועני, נורא מוזר. קטלו את האלבום לחלוטין, לא הרווחנו מזה שום דבר - לא מבחינת הביקורות ולא מבחינת ההצלחה", והוסיף: "אני יודע שהיום האלבום הזה נחשב".

שכניק ולהב באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm
שכניק ולהב באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm
 

שי להב ורז שכניק חזרו אל השיר 'ימות הקיץ', שיצא כסינגל לרדיו. "עשינו לו קליפ, זה כל כך לא שודר ברדיו שהלכנו להד ארצי, וחיים שמש התקשר לרדיו לגל"צ. הוא שאל 'אתם יכולים לשדר את ימות הקיץ'? והם שידרו. פשוט הקשבנו לזה כדי לשמוע את זה פעם אחת ברדיו". כמו כן, סיפר כיצד נוצר השיר 'אדום': "רונן בן־טל שהיה המנהל אז, נעל את אורן ואותי בחדר, ואמר 'אתם כותבים 2 להיטים ואתם לא יוצאים עד שיש אותם'. אז כתבנו את 'אדום' ואת 'שילה'. הסתכלנו מהחלון, היה פסנתר וגיטרה והתחלנו לכתוב שיר. יצאנו בערב מהחדר ואמרנו 'יש לנו' וכולם אמרו 'זה נשמע נכון'. זה מדבר על מפגש של אחת הדמויות עם שילה. 'אדום' יחסית הצליח, היה קליפ ויחסית שידרו אותו".

הוא הודה: "לי ולאורן היו רגשות אשמה כלפי הלהקה שפישלנו, לא הבאנו אלבום מצליח. הכישלון לא הפריע לנו במובן האישי בינינו, אבל זה הרס לנו את החיים. כל אחד חישב מסלול מחדש. זה היה הזמן שצביקה כהן הבין שהוא לא צריך להיות בארץ, שאי אפשר לחיות מזה. אתה קולט מה זה, כשאמרו לך שאי אפשר לחיות ממוזיקה בארץ". בין השירים אליהם חזרו במהלך השעה, היו: 'אהובתי השונה', 'חוטים של זהב', 'רדיו ג'ו', 'סאן שיין שלי' וכמובן 'שילה'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

        

עריכה: עופרי גליכמן

27/05/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'מופע הארנבות של ד"ר קספר 2'
'מופע הארנבות של ד"ר קספר 2'  |  עטיפת האלבום מ־1994
Paris