רז שכניק

"היינו הבייביסיטר של דור שלם"

'הדצים', שהפכו מזמן לשם דבר, התאחדו באולפנו של רז שכניק וחזרו אל הלהיטים באלבום הפריצה 'באותה המיטה'


נדמה כי כולנו חבים חוב אדיר לאורנה ומשה דץ, המוכרים גם כ'דץ ודצה' וכ'הדצים'; על דורות רבים שגדלו על פועלם. הצמד פעל בשנים 2006-1986 וזכה להצלחה כבירה. במהלך השנים הוציאו 10 אלבומים, חלקם אף זכו למעמד אלבום זהב, ואיך לא - 6 קלטות וידאו מופלאות לגיל הרך. השניים התארחו באולפנו של רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת', וביחד חזרו אל הזיכרונות והסיפורים העומדים מאחורי השירים הפופולריים באלבום הבכורה.

את השעה פתח רז שכניק בתודה אישית: "כשהייתי אבא צעיר, הצלתם אותי. הבן שלי היה מעיר אותי ב-5:00 לפנות בוקר, היינו שמים לו 'בא לי מסיבה לי' ו'טיף וטף', וזהו - ישר היה נכנס לישון". על כך השיבה אורנה: "היינו הבייביסטר של דור שלם, הרבה תודות קיבלנו במהלך השנים על כך שאנחנו מעסיקים את הילדים מבלי להפריע להורים, ומגדלים דור".

השלושה חזרו אל הלהיט 'אנשי הגשם', ומשה סיפר כיצד התגלגל אליו השיר: "את השיר הזה בעצם אף אחד לא רצה לשיר, אני לא יודע למה. הוא היה מיליטנטי, לא ידעו איך לעבד אותו, איך לאכול אותו. יהורם גאון, ירדנה ארזי, מאיר בנאי – סירבו. אז אמרו 'דץ החדש ישיר את זה'. אני התחברתי לזה מיד בתחושה. הקלטתי את זה ואף אחד לא חשב שזה יצליח".

הנעימה הפכה לשיר

בשנת 1985 התחתנו דץ ודצה, והביאו לעולם שני ילדים. לימים הם התגרשו, אך נותרו בקשר טוב. אורנה סיפרה כיצד הכול התחיל: "הייתי חיילת בלהקה צבאית ובמופע הראשון הזמינו את בוגרי הלהקה. הייתה לי אולי שורת סולו, אבל למחרת אמר לי מנהל הלהקה, שמשה דץ היה פה, 'הוא אמר שאת הכי טובה מכולם'. שנתיים אחרי זה בחופשת השחרור פגשתי אותו במופע לפסטיבל החסידי בחו"ל, ואמרתי לו 'אני זוכרת שהחמאת לי'. הוא אמר 'אני חושב ככה עד היום'. זה היה הרגע הראשון שאמרתי 'הבחור הזה מעניין'". בעוד דץ אמר כי לדעתו "זה התחיל עוד בארץ".

כשנשאלו השניים מתי החליטו שהם רוצים להקים את הצמד, שזכה להצלחה אדירה ברבות השנים, השיבו יחדיו כי כלל לא רצו זאת. אורנה הודתה כי הם התעקשו שלא לעבוד כצמד, אך בשנת 1987 שניהם שלחו שירים לתחרות קדם האירוויזיון, "יומיים לפני שהוועדה התכנסה, אילן גולדהירש ואילן גלבוע אמרו 'יש לנו שיר, מה אכפת לכם'? הקלטנו את זה כבדרך אגב, וכשהתקבלו התוצאות אמרו 'השיר של שניכם התקבל'. בכלל לא זכרנו ששלחנו את זה".

משה דץ ציין כי השיר 'עכשיו היא' נכתב כנעימה, ולא כשיר, לכן "אין מקום בכלל לנשום. אני התרגשתי מהמנגינה הזאת, יש בה משהו מאוד יהודי. ממש התחננתי לשיר את זה, ונאמר לי שאי אפשר לשיר את זה. באמת קשה לנשום, אבל זה שיר נהדר". בהמשך, חזרו שכניק והדצים אל הדואט המרגש 'שיר למענך', אותו מתברר קיבלו כמתנה לחתונתם. "נחום היימן אמר 'אני יכול להביא לכם מתנה צ'ק, ואני יכול להביא לכם מתנה שיר. מה אתם מעדיפים? אז למרות שממש היינו צריכים את הצ'ק, בחרנו בשיר. הופענו איתו בפעם הראשונה בחתונה שלנו לפני החברים".

בין השירים באלבום, הם שבו גם אל הסיפורים מאחורי 'שיר דרכים', 'בדרכי האהבה', 'מי', 'כל פעם מחדש' ו־'לאן'. בשבוע הבא נביא את חלקו השני של המפגש עם הדצים, ובו ישובו ללהיט האירוויזיון שלהם, כאן.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

       

עריכה: עופרי גליכמן

10/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


באותה המיטה. אורנה ומשה דץ
באותה המיטה. אורנה ומשה דץ  |  עטיפת האלבום מ־1987
Paris