רז שכניק

האירוויזיון וכל מה שקדם

אורנה ומשה דץ שבו אל האולפן ונזכרו בלהיטים שמלווים אותנו גם היום • וחזרו להופעתם הבלתי־נשכחת על הבמה הגדולה באירופה • איחוד הדצים - חלק ב'


נדמה כי כולנו חבים חוב אדיר לאורנה ומשה דץ, המוכרים גם כ'דץ ודצה' וכ'הדצים'; על דורות רבים שגדלו על פועלם. הצמד פעל בשנים 2006-1986 וזכה להצלחה כבירה. במהלך השנים הוציאו 10 אלבומים, חלקם אף זכו למעמד אלבום זהב, ואיך לא - 6 קלטות וידאו מופלאות לגיל הרך. השניים התארחו שוב באולפנו של רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת', וביחד חזרו אל הזיכרונות והסיפורים העומדים מאחורי הלהיטים הגדולים בקריירה.

את השעה פתחו הדצים ורז שכניק עם הלהיט שנדמה שכל ישראלי יכול לדקלם בעל פה - 'כאן'; שכמובן ייצג את ישראל באירוויזיון 1991. אורנה דץ נזכרה בתחושות שליוו אותה באותה העת: "זה היה כבוד גדול. זה מפחיד נורא, זה פחד אלוהים. היום בדיעבד אין לי בעיה עם זה לא שזכינו, הרווחנו מלא דברים מעבר לזכייה". משה אמרה בתגובה: "הניצחון לא תלוי בך, זה תלוי באחרים. הניצחון שלך הוא בזה שעלית מרוכז ונתת את הביצוע הכי טוב שלך, שאתה מרוצה. אורנה ואני יכולים להגיד שאנחנו מסתכלים על זה עד היום ואומרים 'היה מצוין'".

משה אף חשף כי "רק אנחנו האמנו בשיר. השיר הצליח בזכות הקהל, כי ברשות השידור חשבו שזה שיר לא מתאים". מי שזכתה באותה השנה בתחרות הייתה זמרת השוודית קרולה, שהפכה במהרה לחברה של דץ ודצה, חברות שממשיכה גם כיום. "היא התקשרה אליי בשבוע שעבר", אמר משה, "כשהיא שמעה ששוב הודיעו בחמאס שיהיה לילה של טילים. חברויות כאלה לא יצאו מהרבה אירוויזיונים", והוסיף.

השלושה שבו אל הלהיט 'לכי אחרי במדבר', ומשה סיפר שבחברת התקליטים אמרו להם שהם "לא יכולים להקליט את השיר הזה". באותה התקופה, נזכרה אורנה, "כדי לעשות אלבום בחברת תקליטים, היית צריך לבוא עם לפחות 20 שירים שהקלטת כסקיצות. היו ישיבות של כל החשובים שמקשיבים, וכל אחד רושם את דעתו, ורק הרוב קובע". אך הזוג לא ויתרו. "חוה אלברשטיין אמרה 'אין דבר כזה. יש שיר טוב או לא טוב ,אין דבר כזה מזרחי או לא, ואתם תקליטו'. הקלטנו מאחורי גבה של החברה, זה יצא וזה יצא הכי מוצלח שיש בעולם. אני שמח", הוסיף משה.

"אסור לתת לשיר הזה למות"

במהלך השנים ביצעו אורנה ומשה דץ מספר גרסאות כיסוי לשירים, ביניהן 'חייך וחיי' של בועז שרעבי. משה סיפר: "בועז הגיע איתו למקום 2 בפסטיבל הזמר. הייתה לו טראומה גדולה בגלל שהתבלבל במילים בשידור החי. כשהבנו מבועז שהוא לא ישיר את השיר הזה יותר, אמרתי לאורנה 'אסור לתת לשיר הזה למות, זה שיר נהדר, בואי נחדש אותו'", והוסיף: "הוא לא שר את השיר בהופעות עד שחידשנו אותו".

במהלך השעה חזרו אל הסיפורים מאחורי הלהיטים: 'כל מה שקדם', 'כך אלוהים ברא אותנו', 'הוא יהיה לי בעל', 'אתה בליבי' ו־'אל תוותר לי', השיר האהוב ביותר על אורנה. בסיום השעה, פנה משה דץ אל המאזינים הנמצאים בתחילת דרכם המוזיקלית, ואמר: "אל תקשיבו לעיתונאים ואל תיקחו ללב. כמו ב'שיר דרכים' שלנו, שיעשו את הדרך שלהם. עיתונאים נמצאים והולכים, זמרים נשארים, והשירים בטח". 

בשבוע שעבר הבאנו את חלקו הראשון של המפגש עם הדצים, ובו שבו לאלבום הבכורה שלהם 'באותה המיטה'. לחצו כאן להאזנה.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

         

עריכה: עופרי גליכמן

17/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אורנה ומשה דץ באירוויזיון
אורנה ומשה דץ באירוויזיון  |  צילום מסך: 'כאן 11'
Paris