רז שכניק

מהמקלט אל התחנה המרכזית

רמי דנוך, הסולן והמייסד של להקת 'צלילי העוד', התארח באולפנו של רז שכניק • ביחד, הם חזרו אל אלבום הבכורה 'ביצוע מקורי תקליט מספר 1'


להקת צלילי העוד שהוקמה על ידי רמי דנוך ופעלה בשנים 1984-1974, הייתה מחלוצות המוזיקה המזרחית בישראל. הלהקה ניגנה מוזיקה טורקית, מרוקאית ויוונית, ושילבה כלי נגינה מזרחיים ומערביים. במסגרת 'אלבומי המופת' דנוך שוחח עם רז שכניק על תהליך יצירת אלבום הבכורה 'ביצוע מקורי תקליט מספר 1', היריבות עם להקת צלילי הכרם ופועלו כיום.

רמי דנוך, אשר נחשב מזה 43 שנים לעמוד תווך במוזיקה המזרחית, שימש כסולן להקת צלילי העוד וחולל מהפכה של ממש במוזיקה הישראלית. בלהקה היו חברים דוד גזלה ויהודה קיסר, ודנוך סיפר: "את יהודה הכרתי כשעוד היינו ילדים, אנחנו קרובי משפחה. לאורך כל הדרך הייתי במקהלה של בית הכנסת, שם למדתי את השירה המזרחית. אני גדלתי בתקווה ויהודה בקרית אונו, כשהתחתנתי ב־1973 עברתי לגור ממש ליד יהודה".

הוא סיפר על תהליך יצירת השיר האלמותי 'חנהל'ה התבלבלה', שהתפרסם בעיקר בזכות הסרט האייקוני 'גבעת חלפון אינה עונה': "הקלטנו אותו ב־1975 במקלט בקרית אונו, קראו לזה 'הצוללת הצהובה'. קרוב משפחה שלנו ,שהיה לו טייפ, יזם מעין אולפן שם. בכלל לא התכוונו לעשות מזה ביזנס, זה היה בשביל החבר'ה. פתאום, הקלטת הזאת פרשה לה כנפיים, והגיעה לתחנה המרכזית בתל אביב. אמרו לי 'תשמע, השיר הזה מתנגן בתחנה', ומתוך סקרנות נסעתי לשמוע".

עוד הוסיף, ואמר: "משם הגיעו אליי מחברת 'קוליפון'. חשבתי שהם מסתלבטים עליי, הם אמרו לי 'אנחנו רוצים לעשות לכם תקליט'. תוך עשרה ימים התארגנתי, עשינו חזרות, נכנסנו לאולפנים בצורה דרסטית ומשם יצא התקליט". דנוך ציין כי בכל אלבום הקפיד להקליט 2 פיוטים, "אהבתי את זה, זה בא לי מהבית". על ההצלחה בעקבות התקליט, אמר: "החתימו אותנו על חוזה ויצאנו להופעות בכל הארץ, מצפון לדרום. היה טירוף. היינו צריכים לחזור פעמיים לאותו מקום, כי אנשים לא הספיקו לראות את המופע. זה היה מדהים".

"עשו רעש כאילו אנחנו דוד וגוליית"

בהמשך, התייחס ליריבות עם צלילי הכרם, וטען: "התקשורת אהבה לעשות מזה צהובונים, ב'אורסול' היינו בסדר. מי שהתחרה היו המפיקים. עשו רעש כאילו אנחנו דוד וגוליית, זה לא נכון. היחסים היום מצוינים, עשיתי עם דקלון סיבוב יפה. לצערי הקורונה עצרה אותנו. אנחנו רוצים להמשיך, אבל כל פעם יש הפתעות".

דנוך סיפר על המופע שהוא מעלה בימים אלו עם גבי ברלין, "מזרח פוגש מערב, זה ממש נחמד. אני שר איתו שירי ארץ ישראל, הוא שר איתי כמה שהוא יכול. התחברתי אל השירים שהוא שר, הקלטנו 2 מחרוזות, והולכים להקליט עכשיו שיר של נורית הירש". במהלך השעה חזרו שכניק ודנוך אל השירים: 'בזכרי ימים ימימה', 'איילת חן', 'חסידה צחורה', 'לנר ולבשמים' ו־'שלום לבן דודי'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

    

עריכה: עופרי גליכמן

01/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רמי דנוך, באולפן של רז שכניק
רמי דנוך, באולפן של רז שכניק  |  צילום: 103fm
Paris