רז שכניק

"הקול של עפרה חזה דיבר בפני עצמו"

יאיר חזה, אחיה של ענקית הזמר הישראלי עפרה חזה ז"ל, חזר, יחד עם רז שכניק, לאלבומה 'פיתויים' (1982)


21 שנים עברו מאז נדם קולה של אחת מהזמרות הגדולות והאהובות בישראל, עפרה חזה ז"ל. במהלך הקריירה שלה זכתה בשלל פרסים ועיטורים, ורבים משיריה הפכו לנכסי צאן ברזל בזמר העברי. בשנת 1982 היא עברה לחברת התקליטים הד ארצי ובאותה שנה הוציאה את אלבומה השלישי, 'פיתויים'. אחיה של הזמרת, יאיר חזה, התארח באולפנו של רז שכניק וגולל את סיפורי הצלחתה באותה תקופה, וגם סיפר על רגעים פחות נעימים בקריירה שלה.

לאחר 2 אלבומי סולו מוצלחים, החלה חזה במהרה לעבוד על אלבומה השלישי. האח סיפר בגאווה: "הקול שלה עשה את תקליטי הסולו ללא עזרה של אחרים, הקול שלה דיבר בפני עצמו". את האלבום הפיק המנהל האומנותי שלה בצלאל אלוני, אשר היה אחראי לכתיבת מרבית השירים בו. אחד מהם היה השיר 'קיץ', אשר זכה להצלחה רבה. "עפרה חשבה שהשיר הזה בהתחלה לא ייצא, אבל בסוף הוא כן יצא", נזכר חזה.

באמצע שנות ה־80, לא פעם עלו לכותרות ידיעות על יריבות מוזיקלית בין חזה לבין ירדנה ארזי. האח סירב גם כעת, עשורים אחרי, לאשר כי היו דברים בגו: "ירדנה אהבה אותה, דיברתי איתה והכל היה משחק בשביל שיכתבו לעיתון, בשביל שיהיה אקשן", אמר, "הסתכלנו על זה כדבר שולי ביותר, כי סך הכול לא הייתה יריבות ביניהן. עפרה שרה במקומה ב'שוקולד מנטה מסטיק'. לא הייתה שנאה ביניהן, מי שליבה את העניינים אלה העיתונים שרצו למכור".

הוא חשף כי אחותו לא זכתה ליהנות מהרווחים שצברה במהלך הקריירה, על אף הצלחתה הרבה. "עפרה לא ראתה כסף בכלל. כשהיא נפטרה, מנהל העיזבון שלנו כתב שחוץ מהבית ביהוד לא היה לה כסף בחשבון, מלבד הגרושים שקיבל בעלה. מעבר לזה, לא ראינו בבית שום התקדמות כלכלית מצדה. היא נשארה אותו דבר ולא היה לה כסף. צריך לשאול את האמרגן שלה איפה כל המיליונים שלה", אמר.

יצויין כי השניים ניהלו מערכה משפטית סביב שימוש מסחרי בשמה ובדמותה של חזה אחרי פטירתה, וכי אלוני הכחיש בכמה ראיונות את טענות המשפחה כנגדו.

חזה שיתף את שכניק כי עבורו, השיר 'גבריאל' הוא "אחד השירים היפים והגדולים של עפרה. שיר מרגש, חזק ועוצמתי". על צביקה פיק, אשר כתב את השיר, סיפר כי "הוא מאוד אהב אותה וכל שיר שלו היה מוצלח. לא תמיד הוא יכול היה לכתוב לה שירים, אבל הוא כתב שירים מקסימים".

במהלך השעה חזרו השניים גם אל הלהיטים הגדולים: 'כל יום מתחילה שנה', 'מלכת הקסמים', 'מכתב אהבה', ושיר הנושא של האלבום - 'פיתויים'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

    
עריכה: מאור ראטה

22/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פיתויים. עפרה חזה
פיתויים. עפרה חזה  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1982
Paris