רז שכניק

הנשמות הטהורות

נתן כהן, מנהיג להקת 'הנשמות הטהורות', שחגג השבוע יום הולדת 70, התארח באולפנו של רז שכניק • השניים שוחחו על האלבום שנשא את שם הלהקה (1974)


להקת 'הנשמות הטהורות' הוקמה בשנות ה־70 לאחר שחרורם מצה"ל של נתן כהן ויורם ירחומי, שחברו לנאוה ברוכין. כהן ללא ספק היה מנהיג הלהקה, הלחין את רוב שיריה ואף כתב ועיבד חלק מן הלהיטים המוכרים. הלהקה אמנם זכתה להצלחה כבירה, אך לא הצליחה להאריך ימים והתפרקה בשנת 1975. רז שכניק שוחח עם נתן כהן על אלבומה היחיד של הלהקה, וביחד העלו זיכרונות מאותה התקופה.

מרבית השירים באלבום 'הנשמות הטהורות' הולחנו על ידי נתן כהן בעצמו. אחד מהם הוא השיר 'ברחוב הנשמות הטהורות', אשר נכתב על ידי שמעון ספיר. כהן סיפר כיצד השיר התגלגל לידיו: "השיר הגיע אליי במקרה. היה לי חבר בשם מיכה אדיר, והוא היה חבר בשלישיית דרך הגב, שהיו חברים בה גם דודו זכאי ואמיר גינות. הוא קיבל טקסטים משמעון ספיר והלחין ללהקה. נפגשנו אחרי שהלהקה התפרקה, הוא הביא לי טקסט ואמר לי 'תשמע, יש פה טקסט שלדעתי אפשר להלחין אותו יותר טוב'. לקחתי את הטקסט, וזה היה השיר הראשון שהלחנתי ברצינות".

בשנת 1973, חודשים ספורים לפני מלחמת יום הכיפורים, כיכב הלהיט 'אחכה לך' במצעדי הפזמונים. "המילים הגיעו אליי משלמה צח. הקלטנו וממש לא ציפינו ממנו לגדולות, אבל המציאות הפתיעה אותנו", סיפר כהן. רבים סברו כי למלחמה הייתה חלק בהצלחת השיר, אך לדבריו "היא לא יצרה את ההצלחה שלו. הגיעו אליי מצעדי הפזמונים של לפני המלחמה, והשיר היה כבר מקום ראשון עוד לפני. זו לא המלחמה שעשתה את זה, זו הייתה אגדה שהאמנתי לה פעם".

אחד מהלהיטים הבולטים מתוך האלבום הוא 'קפה אצל ברטה', אשר יצא לראשונה בביצוע של יגאל בשן. טרם הקלטת השיר, ההרכב החליט לבצע אותו בהופעות על מנת לבחון את תגובת הקהל. כהן מספר כי "יחסית לשיר חדש, זה ממש הפתיע אותנו איך שהקהל קיבל אותו". כמו כן, חזרו אל השירים: 'ללכת עם הזמן', 'שיר המסטול (בחיק הטבע)', 'שלא ייגמר לי הלילה', 'הוא שמחפש את המחר', 'קפה טורקי'.


פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

         

עריכה: מאור ראטה

29/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הנשמות הטהורות
הנשמות הטהורות  |  צילום: עטיפת האלבום
Paris