רז שכניק

ילדת הפלא הראשונה בישראל

לילך גליקסמן, אחת מילדות הפלא הזכורות והאהובות במדינה, התארחה באולפנו של רז שכניק • ויש כמה וכמה סיבות לכך שהמפגש הזה מיוחד במינו


אם גדלתם בשנות ה־70 בישראל, ודאי שמעתם על ילדת הפלא הג'ינג'ית לילך גליקסמן. כשהיא בת 5 בלבד, פרצה לתודעת הקהל עם הופעותיה בפסטיבלי שירי הילדים וביצועיה לשירי ילדים מוכרים ואהובים. במהלך שנות פעילותה, הוציאה 3 אלבומים שזכו להצלחה רבה: 'גדלתי בשנה' (1978), 'שירים שאני אוהבת לשיר' (1979) ו'תקליט מתוק' (1980). גליקסמן התארחה באולפנו של רז שכניק, וביחד חזרו אל ימיה הזוהרים ואל קלאסיקות הילדים הבלתי נשכחות שלה.

בפתח השעה, ביקש רז שכניק להתוודות בפני המאזינים: "היינו נשואים, יש לנו ילד שהוא עוד מעט בן 23. עכשיו אנחנו גרושים ומאושרים. הכרנו לראשונה בפסטיבל שירי הילדים ב־1977". לאחר מכן, עברו השניים לשוחח על השיר 'פסטי', שנכתב והולחן על ידי גידי קורן. "השיר נוצר לכאורה עבורי. השתתפתי בפעם הראשונה בפסטיבל שירי הילדים בשנת 1977 וזכיתי במקום השני. ובכל זאת, החליטו ללכת איתי קדימה ויצרו את השיר, שהוא בעצם ההמנון של פסטיבל שירי הילדים. הסמל של הפסטיבל הייתה הבובה פסטי", סיפרה.

גליקסמן הייתה הילדה הראשונה בישראל שזכתה למעמד של כוכבת, אך לצד זאת נאלצה להתמודד עם לא מעט אתגרים. "בדיעבד, אני יודעת היום שאף אחד לא ידע לאן הסיפור הזה הולך. זה היה מן סוג של כדור שלג שהתגלגל ולא האמנו שזה יגיע לאן שזה הגיע. זה היה ניסוי וטעיה", שיתפה.

היא נזכרה בחוויותיה מימי הפסטיבל, והודתה: "התמודדנו שם עם משהו מטורף, שאני לא בטוחה שכל ילד יכול להתמודד איתו - לשיר עם תזמורת לייב ולדייק. מה שעשינו אז היה בעיניי ענק, לעמוד בהיכל התרבות, לשיר עם תזמורת, לדעת כניסות".

בהמשך, שבו השניים אל השיר 'זהירות בדרכים', שהוקדש למען העלאת מודעות בנושא בטיחות בדרכים. "המטרה הייתה לפנות לקהל הילדים. נכנסנו להקליט את השיר, ואז החליטו ללכת על קמפיין רחב. הוציאו פוסטר מיוחד של 'זהירות בדרכים', ושחררו בנפרד תקליטון קטן שנשא את שם השיר", נזכרה. "השיר הופיע בקליפ בטלוויזיה והתפרסם לימים גם באינטרנט. היום לומדים אותו בבתי הספר".

במהלך השעה חזרו השניים גם אל השירים הנוסטלגיים: 'מר אפצ'י', 'ג'ינג'ית', 'לו הייתי אולסי פרי', 'לילך רוצה לקטוף את הירח', 'חמש חמש' ו'פראייר היית ופראייר תישאר'.

שכניק וגליקסמן באולפן 103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

         

עריכה: מאור ראטה

12/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לילך גליקסמן, מתוך קליפ 'זהירות בדרכים', 1979
לילך גליקסמן, מתוך קליפ 'זהירות בדרכים', 1979  |  צילום ארכיון: 'כאן' (צילום מסך)
Paris