רז שכניק

צלילי החיים

חיים משה, מוותיקי הזמר המזרחי בישראל, התארח באולפנו של רז שכניק • יחד הם חזרו לשירים הגדולים באלבומו השלישי 'אהבת חיי' (1983)


הזמר הוותיק חיים משה, מגדולי הזמר הים־תיכוני בישראל, מלווה אותנו כבר יותר מ־40 עשורים וממשיך להנעים את אוזנינו עם קולו המיוחד גם בימים אלה. הוא החל את דרכו המוזיקלית באמצע שנות ה־70, כשהצטרף ללהקת צלילי הכרם, אשר הוקמה על ידי הזמר דקלון. לאחר פירוק הלהקה, הוציא 2 אלבומי סולו ולאחר מכן את אלבומו השלישי, 'אהבת חיי' (1983). משה התארח באולפנו של רז שכניק, וביחד חזרו אל הסיפורים מאחורי השירים באלבום שקבע את מעמדו במוזיקה המזרחית.

באלבום לקחו חלק מוזיקאים שונים, ביניהם ציון שרעבי, אביהו מדינה ומשה בן מוש. את שיר הנושא של האלבום, 'אהבת חיי', הלחין בן מוש וכתב ששון צנעני. "השיר הזה עשה המון רעש, המון שמחה בכל מקום, בכל רכב, בכל באסטה, בכל חנות", סיפר משה והוסיף, "בהמשך השתתפתי בתוכנית טלוויזיה בשם 'סיבה למסיבה', ושרתי שם את השיר הזה. לאחר מכן התחילו טלפונים והופעות גדולות - בצפון, בדרום, במזרח ובמערב".

בהמשך, חזרו השניים אל הלהיט 'גיטרה', שהלחין בן מוש וכתב מדינה. משה נזכר כיצד נולד הרעיון לכתיבת השיר, שהחל באמצע חזרות להופעה: "בן מוש השמיע לאביהו את הלחן דרך הטלפון, והוא זמזם אותו. אביהו החליט לכתוב את השיר על בן מוש, כי הוא כל הזמן צמוד לגיטרה ונושא אותה להופעות. אחרי יומיים הוא כבר הביא לנו המילים, הוא הלביש מילים בול ללחן". הוא המשיך וסיפר כי בעקבות המילים של השיר "בן מוש טיפה התבייש. הוא עניו מאוד. הוא אף פעם לא חיפש את אור הזרקורים".

במהלך השעה, חזרו השניים גם אל שירי האלבום 'אמא', 'באו הצלילים', 'שלום עליי' ו'סמדר'.

רז שכניק וחיים משה

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

        

עריכה: מאור ראטה

19/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'אהבת חיי'. חיים משה
'אהבת חיי'. חיים משה  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1983
Paris