רז שכניק

"אני אוהב מוזיקה שנוגעת ללב"

הזמר והיוצר המוכשר דניאל סלומון התארח באולפנו של רז שכניק • ביחד הם חזרו לסיפורים מאחורי השירים באלבום הבכורה שנשא את שמו (2001)


הזמר והמלחין דניאל סלומון סוחף אותנו כבר יותר מ־2 עשורים עם כתיבתו הייחודית והמרגשת. היוצר המוכשר החל ללמוד נגינה בגיל 5, וכבר בגיל 12 הספיק לכתוב ולהלחין שירים בעצמו. בשנת 1998 הכיר את אביב גפן, ומאוחר יותר הצטרף כקלידן ללהקת הליווי שלו 'התעויוט'. במסגרת 'אלבומי המופת', התארח סלומון באולפנו של רז שכניק לשיחה מרתקת על אלבומו הראשון שנשא את שמו.

על האלבום, שמכיל בעיקר שירי פרידה, סיפר סלומון: "יש בו עצבות וטיפה קדרות, אבל אני מאוד אוהב שירים כאלה. אני אוהב מוזיקה שנוגעת ללב, שעושה את הדבר המרטיט הזה שנורא מרגש אותך. זה לא התפקיד היחיד של המוזיקה, אבל לי זה עושה את זה". לדבריו, "היה רצון לעשות אלבום שיספר את הסיפור של הכותב שלו באותם הימים".

האלבום זכה להצלחה גדולה בזכות לא מעט שירים, כשהבולט מבניהם הוא 'עדיף'. "השיר נכתב אחרי פרידה שעברתי", שיתף סלומון, "מהפרידות האלה שמישהו עוזב אותך ואתה עדיין מאוד אוהב אותו". הוא נזכר כי "אריק שרון ז"ל היה אז ראש הממשלה, והיה אירוע שבו הוא עלה להר הבית ונוצר בלגן אטומי במדינה", והוסיף, "זה בדיוק היה הרגע שבו הרגשתי את הפרידה הזו, וגם הרגשתי שהתחיל כאוס במדינה. הרגשתי שכל החיים שלי השתבשו. ניסיתי לכתוב שיר שיהיה המנון פרידה מעצים ומחזק, מעין פרוזק".

"אביב גפן היה הראשון לשמוע את השירים שלי"

בשיר 'לב זהב' שימש אביב גפן כמעבד המוזיקלי. סלומון סיפר כיצד נוצר הקשר בין השניים, שהוליד לשיתוף הפעולה: "הייתי סטודנט תקופה קצרה ב'רימון', וביקשתי להיפגש אתו כי מאוד אהבתי את האלבום הראשון שלו. השמעתי לו שירים שלי והוא מאוד אהב אותם. היה בינינו חיבור והתנתקנו זה מזה. שנים לאחר מכן נפגשנו ברחוב במקרה, והוא הציע לי לעשות עיבודים של השירים שלי לרביעייה הקאמרית. הוא התרגש כשניגנתי לו את השירים שלי, והציע שנופיע ביחד. הוא היה הראשון לשמוע את השירים שלי, ומאוד תמך ברעיון שאוציא אלבום".

בהמשך, נזכר סלומון בשיר המרגש 'בא מכאב' ובהשראה לכתיבתו: "רציתי שהשיר יהיה מעין תעודת זהות אישית, שכשהמאזין ישמע אותו הוא יבין במי מדובר, זה דבר שאני מאוד אוהב במוזיקה. האלבום הראשון של 'החברים של נטשה' מספר את הסיפור שלהם באופן כנה וישיר, ורציתי שגם לי יהיה שיר שמספר את הסיפור עצמו, לכן הוא נכתב. השיר הוא הצלחה מאוד גדולה ביום הזיכרון וביום השואה".

במהלך השעה, חזרו השניים גם אל הסיפורים מאחורי השירים: 'אוהב אותך', 'כשתחזרי', 'לבן' ו'עכשיו'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: מאור ראטה

21/10/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דניאל סלומון
דניאל סלומון  |  מתוך עטיפת האלבום מ־2001
Paris