רז שכניק

זוהי הדרך שלו

כמעט יובל חלף מהיום בו הוציא הזמר, המלחין והיוצר צביקה פיק את אלבומו 'זוהי הדרך שלי' שהפך אותו למאסטרו • לצד רז שכניק, שבו השניים לרגע הגדול


בשנת 1970, פרץ אל חיינו הזמר והמלחין צביקה פיק כשכיכב בתפקיד הראשי במחזמר 'שיער'. מאז, השאר היסטוריה; פיק הפך בן רגע לאחד מהמוזיקאים המוצלחים ביותר בהיסטוריית המוזיקה הישראלית. 

אלבומו הראשון 'זוהי הדרך שלי' שלו, שהוציא בשנת 1972, הפך לאחד המוכרים ביותר שלו. בשיחתו עם רז שכניק ברדיו 103fm, שבו השניים לשירי האלבום שהציבו אותו במקום של כבוד על ציר הזמן המוזיקלי. על השיר 'אין מדינה לאהבה' שכתב יהונתן גפן, ועל שמו קרוי האלבום הנהדר, סיפר פיק: "הכרתי את יהונתן מזמן, רציתי ליצור איתו יחד, והוא שמח. המנגינה יצאה תוך כמה דקות, ואהבתי את השיר". 

"כשאני כותב שיר חדש, אני תמיד מאמין שזה שיר טוב, אחרת אני לא מקליט אותו", הודה והוסיף בהתרגשות: "חשבתי ששיש משהו בשיר הזה שיצליח מאוד, אך לא חשבתי שעד היום הוא יהיה להיט ללא הפסקה. הרבה זמרים הקליטו אותו ועשו לו קאבר. הבנתי שזה הרגע בו אני מוכרח לשבת לכתוב כמה שירים, ויש ביקוש גדול מאוד לראות אם אני עושה מוזיקה טובה אחרי המחזמר 'שיער'. לא היה לחץ, אך לקחתי את זה מאוד ברצינות".

"בכתיבת שירים - זה או שבא לך רעיון או שלא"

בהמשך האלבום, תוכלו לשמוע את השיר הנפלא 'שני תפוחים', אותו כתב אהוד מנור ז"ל. פיק שיתף בגילוי לב:"חשבתי ש'אין מדינה לאהבה' פחות שלאגר מהשיר הזה, אך זה לא היה נכון. ישבנו לכתוב שיר, והוא הביא את המילים. אני חושב שבכתיבת שירים זה או שבא לך רעיון או שלא, אין מה לשבת הרבה ולחכות. ישיבה במשך הרבה זמן באה על חשבון היצירתיות". 

ואיך אפשר לשכוח את השיר שנשא את שם האלבום, 'זוהי הדרך שלי', פרי עטו של מאיר ברקוביץ'. צביקה נזכר: "הייתי בן 16-15. מאיר שלח לי את השיר, והלחנתי אותו. יצא שיר שמגיע לו להיות באלבום. פגשתי המון אנשים שיודעים לכתוב יותר טוב ממני, לא חסר כותבים טובים ממה שהייתי. החלטתי להתרכז במנגינות". 

שכניס ופיק באולפןפיק באולפן של רז שכניק// צילום: מאירה פרץ/103fm

 
על חברתו אילנה רובינא שהלכה לפני שנה לעולמה, עמה שר את 'שב בצד', סיפר בערגה: "נורא אהבתי את אילנה. כשעלייתי לארץ מפולין, ראיתי אותה שרה בפארק הלאומי וישר התאהבתי בה. חיכיתי לזמן בו היא תרצה לשיר שירים שלי, ואז זה קרה. ראיתי בה קלאסה, היא שרה נכון והייתה שחקנית מצוינת". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: מיכל קדוש

28/10/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלבומו הראשון של צביקה פיק
אלבומו הראשון של צביקה פיק  |  מתוך עטיפת אלבום הבכורה מ־1972
Paris