רז שכניק

"אף פעם לא עשיתי משהו שנוגד לאמת שלי"

אורן ברזילי, סולן מופע הארנבות של ד"ר קספר, התארח באולפנו של רז שכניק • השניים שבו לאלבום, להתמודדות האישית עם הטרור, ואפילו לפסטיגל


מופע הארנבות של ד"ר קספר (או בשם המקוצר: הקספרים) התחילה ממודעה בעיתון שפרסם קלידן הלהקה שי להב, בה חיפש מוזיקאים שיצטרפו אליו. למזלנו, אורן ברזילי נענה למודעה והשניים החלו בכתיבת השירים למופע. מהופעה להופעה החלו להצטרף שאר חברי הלקה האהובה עד שלבסוף, בשנת 1992 הוחתמו על חוזה בחברת התקליטים הד ארצי. ומשם? היסטוריה.

בתחילת דרכם הקספרים לא זכו לאהדה רבה ורק לאחר עשור מיציאת האלבום השלישי החלו לקבל הכרה. "האלבום לא שודר ברדיו, הוא האלבום הכי כושל שעשיתי אם אתה שם ההשקעה מול ההחזר", סיפר אורן ברזילי, סולן הלהקה, "כשנקנתה הפרסומת הראשונה של כללית - שם האלבום נחשף לעם ישראל".

על הלהיט הגדול שלהם 'תראו אותי', אמר: "באתי ללהקה ואמרתי להם שאני רוצה שיר גדול עם כינורות ודיסטורשנים. היה לי יום מאוד קשה, דיכאון כבד, אמרתי שנכתוב ההפך, נעשה שיר ניצחון. עד היום קשה לי לשיר את השיר כי הוא שיר ניצחון עבור אנשים, אבל לי הוא מזכיר אותו יום שבו נחשפתי בפעם הראשונה לכבדות נפש".

הלהקה קיבלה הכרה נוספת, כאשר פנו לשי להב מסדרת הטלוויזיה הנוסטלגית 'זנבג!' בבקשה לשיר. "זה שיר שבכלל כתבתי לפסטיגל. אני לא הייתי בארץ ולא דמיינתי שאחזור לכאן, התקשרו לשי מההפקה של התוכנית וביקשו שיכתוב שיר עבורם והוא אמר להם 'קחו את זה'", נזכר ברזילי. 'השיר שלי' הפך לשיר הנושא של הסדרה שזכתה להצלחה רבה ויחד איתה גם הקספרים חזרו לקדמת הבמה.

"'אחלום לנצח' היה שמח מדי לאותה תקופה"

"אף פעם לא עשיתי משהו שנוגד את האמת שלי, אבל הטעם שלי מסחרי מלכתחילה", הצהיר ברזילי, והוסיף: "זה היה עידן אחר לגמרי, לא היה מבחר גדול של מקומות שאפשר להופיע בהם. קספר הייתה להקת אנדרגראוד שהגיעה למיינסרים בזכות הפיזמונים והטיימינג. כולם משייכים את הקספרים לשנות ה־90', אבל זו להקה שהרוב המוחלט של הלהיטים שלנו הם בשנות ה־2000". 

אי אפשר לדבר על מופע הארנבות של ד"ר קספר בלי להיזכר בלהיט 'אחלום לנצח' שנכתב כולו מציטוטים שלקח ברזילי ממכתבי פרידה. כשהשיר פורסם, המצב במדינת ישראל לא היה פשוט בלשון המעטה ופיגועים היו דבר שגרתי. "כשהוא יצא אמרו לנו שהוא יותר מדי שמח בשביל להשמיע אותו באותה תקופה", שיתף, "אני גם הייתי בפיגוע, ראיתי מחבל מתאבד בדיזינגוף סנטר בפורים 95'. ניצלתי בנס, הייתי 20 מטרים ממנו. לא קרה לי כלום בזכות אלו ששילמו בדמם".

בהמשך, סיפר אורן ברזילי על מופעיו והמשך דרכו על הבמות.

ברזילי באולפן של רז שכניק//צילום: מאירה פרץ/103fm
 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

  

עריכה: שני רומנו

04/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מופע הארנבות של ד"ר קספר
מופע הארנבות של ד"ר קספר  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1995
Paris