רז שכניק

עטור מצחה

הזמרת והיוצרת המשובחת קורין אלאל, שמלווה את הרוק הישראלי קרוב ל־5 עשורים, שבה יחד עם רז שכניק אל השירים מתוך אלבום הבכורה שנשא את שמה (1984)


קולה העוצמתי והמיוחד של קורין אלאל סיפק עבורנו לא מעט קלאסיקות לאורך השנים. הזמרת, המלחינה, והמפיקה הנהדרת גילתה את אהבתה למוזיקה כבר בילדות: בגיל בת 12 למדה לנגן בגיטרה, ובתיכון כתבה והלחינה שירים, וניגנה בלהקות שונות. לאחר שירות בלהקה צבאית, החלה לשיר קולות רקע בשירים של מיטב האומנים בזמר העברי, החל מאריק איינשטיין, דרך שלום חנוך ועד לגלי עטרי. במסגרת 'אלבומי המופת', התארחה אלאל באולפנו של רז שכניק, וביחד שבו אל השירים מתוך אלבום הבכורה שנשא את שמה.

שמו המקורי של האלבום היה 'מותק', אך לבסוף שונה ברגע האחרון. "עבדנו על העטיפה, בחרנו תמונה שלי ומאוד אהבתי אותה. על התמונה היה כתוב 'אל תקרא לי מותק', ולא רציתי שהפנים שלי יהיו לצד המילה 'מותק'", סיפרה אלאל, "אמרתי את זה בזמן, חברת התקליטים הסכימה איתי. אם הייתי מרימה את הטלפון אחרי חצי שעה, היו אומרים לי, 'סליחה מותק, זה כבר מודפס'".

מרבית שירי האלבום הולחנו על ידי אלאל, ואחד מהם הוא 'חיה בתוך קופסא', שכתבה יחד עם גדעון כפן. היא סיפרה כי השיר נכתב בהשראת חברתה הטובה, שחקנית הקולנוע דבורה בקון ז"ל: "היא הייתה דמות מדהימה. הייתי צוחקת איתה צחוקים מטורפים, וביום שהיא נהרגה - לא רציתי לצחוק יותר. היא עברה תאונה ונהרגה במקום. ההתחלה של השיר הייתה עליה, היא נכנסה שם בין המילים".

"'אתה לא מבקש את כל העולם, אתה מבקש קצת'"

בהמשך שבו השניים אל השיר 'תמונה בכחול', שנכתב על ידי מירי פיגנבוים. "בהקלטות של השיר, הפסנתרן ארי פרנקל היה במילואים וחיכינו לו שיבוא לנגן בפסנתר", נזכרה אלאל, והוסיפה, "אני לא קוראת לשיר בלדה, אני קוראת לו שיר שקט. 'אתה לא מבקש את כל העולם, אתה מבקש קצת' - האמירה הזו בשיר חשובה לי, ואני חושבת שהיא נכונה לי עד היום".

על שיתוף הפעולה המוזיקלי עם הפזמונאי דורי בן זאב, שכתב את השיר 'ציפור', סיפרה אלאל: "הכרתי אותו באותה תקופה, והייתי הגיטריסטית שלו בהופעות, לפני שהקלטתי את האלבום. הוא נתן לי הטקסט לשיר והלחנתי אותו. מאוד אהבתי את השיר, והכנסתי אותו לאלבום".

על אף שלא נכלל באלבום, ביקש רז שכניק לחזור אל אחד מהשירים החשובים בזמר העברי - 'עטור מצחך' בביצוע המחודש של אריק איינשטיין. אלאל, שתרמה קולות רקע לשיר, נזכרה: "אני לא זוכרת שישבתי באולפן והקשבתי לכל השיר, אף פעם לא שמעתי אותו. כשהוא יצא לרדיו, פשוט נפלתי".

במהלך השעה, חזרו השניים גם אל הסיפורים מאחורי השירים: 'מותק', 'אני רוצה לעצור' ו'תמונה בכחול'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: מאור ראטה

11/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קורין אלאל
קורין אלאל  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1984
Paris